Üniversite Tanıtım

Akdeniz Üniversitesi Tanıtım – AKDÜ Hakkında Detaylı Bilgi

Akdeniz Üniversitesi Tanıtım – AKDÜ Hakkında Detaylı Bilgi araştırması yapanlar için bu yazımızda Akdeniz Üniversitesi AKDÜ Nasıl Bir Üniversite? AKDÜ Özel mi, Devlet mi? AKDÜ Üniversitesi İyi mi? AKDÜ Bölümleri ve AKDÜ Akredite mi? tüm merak edilenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Akdeniz Üniversitesi Tanıtım

akdeniz universitesi tanitim

Üniversite sınavı sonrasında sınavda başarılı olan adaylar gelecek için kariyer planlanması yapmaya başladı. Bu planlama doğrultusunda önemli adımlardan biride seçilen bölüm ve seçilen üniversitedir. Hal böyle olunca Üniversite ve Bölüm Tercihi yapacak adaylar için bu yazımızda Akdeniz Üniversitesi Tanıtım – AKDÜ Hakkında Detaylı Bilgi vermeye çalışacağız.

Akdeniz Üniversitesi, kurulduğu 1982 yılından günümüze, aydınlık ve uygar bir toplum yaratma görevini üstlenmiş, ülkesindeki ve bölgesindeki sorunlar için çözüm üretmek üzere bilimi yönlendiren, çevresinden sorumlu bir üniversite olma idealiyle çıktığı yolda verdiği eğitim öğretimle dünya üniversiteleri arasında olmak için emin adımlarla ilerlemeye devam eden “Işık Saçan, Toplumu Aydınlatan, Bir Dünya Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi”ne hepinizi bekliyoruz.

Akdeniz Üniversitesi’nin öncelikli hedefi; çağdaş- demokrat, laik, toplumla barışık, ulusal ve evrensel düşünebilen, yüksek kültürel değerleri benimsemiş, Atatürk İlke ve İnkilâplarını özümsemiş, problem çözme yeteneği kazanmış, geleceğe yönelik hedefleri olan, bilgiye ulaşma ve sorgulama yetileri kazanmış, özgüvenli ve yüksek nitelikli öğrenciler yetiştirmektir.

20 Temmuz 1982 tarihinde kurulan Akdeniz Üniversitesi, 15 Fakülte, 1 Konservatuar, 5 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu, 5 Enstitü ve 45 bin öğrencisiyle eğitim-öğretim vermektedir. Öğrencilerini dünyanın her yerinde önemli görevler üstlenebilecek bilgi donanımına sahip bireyler olarak yetiştiren Akdeniz Üniversitesi, çağdaş eğitimin gerektirdiği her türlü olanağa sahip derslik ve amfilerde, en son teknolojik olanakların sunulduğu araştırma ve uygulama laboratuvarlarında eğitim-öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi için çalışmaktadır.


Akdeniz Üniversitesinde Bulunan Bölümler

akdeniz universitesinde bulunan bolumler

Antalya, Burdur ve Isparta illerindeki yüksek öğretim kurumlarını kapsayacak şekilde 20 Temmuz 1982’de kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biridir. Dönemin başbakanı Turgut Özal ve Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından kurulmuştur. Tıp Fakültesi, İdari Bilgiler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi ile ülkenin önde gelen öğretim kurumlarından biridir.

Türkiye’nin en saygın eğitim kurumlarından biri olan Akdeniz Üniversitesi, çok sayıda sporcu, kaymakam, doktor ve vali çıkarmıştır. Kamu personeli seçme sınavı (KPSS) kapsamında elde ettiği başarı Türkiye ortalamasının üstünde olup Türkiye’nin en iyi 7. devlet üniversitesidir. Akademik çalışmaları baz alındığında en çok akademik makale veren 5. üniversitedir.

Kampüsünün geniş bir araziye sahip olması ve Konyaaltı sahiline 15 dakikalık mesafede olması ile Boğaziçi Üniversitesi’nden sonra Türkiye’nin en güzel ikinci kampüsü seçilmiştir. İlk yüz naklinin yapıldığı üniversite, tıp tarihinde bir devrim yaratmıştır.

20 fakülte, 7 enstitü, 3 yüksekokul, 1 konservatuvar ve 11 meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 42 birim barındırmaktadır.

Fakülteler
∼Diş Hekimliği Fakültesi
∼Edebiyat Fakültesi
∼Eğitim Fakültesi
∼Fen Fakültesi
∼Güzel Sanatlar Fakültesi
∼Hemşirelik Fakültesi
∼Hukuk Fakültesi
∼İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
∼İlahiyat Fakültesi
∼İletişim Fakültesi
∼Kumluca Sağlık Bilimleri Fakültesi
∼Manavgat Turizm Fakültesi
∼Mimarlık Fakültesi
∼Mühendislik Fakültesi
∼Spor Bilimleri Fakültesi
∼Su Ürünleri Fakültesi
∼Tıp Fakültesi
∼Turizm Fakültesi
∼Uygulamalı Bilimler Fakültesi
∼Ziraat Fakültesi

Enstitüler
∼Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
∼Eğitim Bilimleri Enstitüsü
∼Fen Bilimleri Enstitüsü
∼Güzel Sanatlar Enstitüsü
∼Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü
∼Sağlık Bilimleri Enstitüsü
∼Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yüksek Okullar
∼Antalya Devlet Konservatuvarı
∼Antalya Sağlık Yüksek Okulu
∼Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
∼Yabancı Diller Yüksek Okulu

Meslek Yüksek Okulları
∼Adalet Meslek Yüksek Okulu
∼Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
∼Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu
∼Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu
∼Akseki Meslek Yüksek Okulu
∼Alanya / Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Yüksek Okulu
∼Elmalı Meslek Yüksek Okulu
∼Finike Meslek Yüksek Okulu
∼Gazipaşa/Mustafa Rahmi Büyükballı Meslek Yüksek Okulu
∼Korkuteli Meslek Yüksek Okulu
∼Kumluca Meslek Yüksek Okulu
∼Manavgat Meslek Yüksek Okulu
∼Serik/Gülsün-Süleyman Süral Meslek Yüksek Okulu


Akdeniz Üniversitesi Kampüs ve Öğrenci İmkanları

akdeniz universitesi kampus ve ogrenci hayati

Sürekli Eğitim Merkezi

Öğrencilerin kariyerlerini planlayan bu birim sosyoekonomik hayatta etkin bir vatandaş olarak yer almalarında etkin bir görev üstlenmektedir.

Kampüste Yaşam 

 • Yakut Yaşam Alanı
 • Olbia Kültür Merkezi
 • Ceypark Sosyal Merkezi
 • Öğrenci Hizmetleri
 • Sağlık Hizmetleri
 • Kültür Hizmetleri
 • Öğrenci Toplulukları
 • Spor Hizmetleri
 • Akdeniz Üniversitesi Stadyumu
 • Sosyal Hizmetler
 • Beslenme Hizmetleri
 • Barınma Ve Ulaşım Hizmetleri
 • Burs Hizmetleri
 • Kısmi Zamanlı Çalışma
 • Engelli Öğrencileri Destekleme Birimi
 • Kütüphane

“Engelsiz Kampüs ”

Engelli öğrencilerin ve vatandaşların Üniversite Yerleşkesi içerisinde özgürce ve hiçbir fiziki mani olmadan gezebilmelerini amaçlayan proje hayata geçirilmiştir. Ayrıca Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi bünyesinde bulunan Görme Engelliler Kütüphanesi ise bünyesinde bulunan 1200 e-kitap ile hizmet vermektedir. Engelli Öğrenci Destek Birimi ise öğrenim gören engelli öğrencilerin ihtiyaçlarını tespit etmekte ve çalışmalar yapmaktadır.

Tesisler

Ayrıca bünyesinde bulunan Adrasan Eğitim ve Uygulama Merkezi ve Spor İşletmeleri, ülkemizin en önemli kongre merkezlerinden biri olan Alanya Konaklı Kongre Merkezi, 10.000 kişilik stadyum ile ülkemiz ve bölgemiz turizmine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Kütüphane

4305 metrekare kapalı alana sahip kütüphanede bilimsel çalışmaları sağlayacak gerekli tüm bilgi kaynaklarını farklı formatlarda bulundurmaktadır. Kütüphanesinde bulunan görme engelliler bölümünde ise e-kitap hizmeti verilmektedir.

Olbia ve Yakut Çarşısı

Yerleşke içerisinde yer alan “Ağa Han Mimarlık Ödülü” sahibi Olbia Çarşısı ile restoran ve sosyal alanların bulunduğu Yakut Çarşısı öğrencilerine hizmet vermektedir.

Sosyal Etkinlikler

Kültür hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde yer alan öğrenci toplulukları ile öğrenciler ders dışı zamanlarını çeşitli sergi, söyleşi, konser, tiyatro, dans ve bilimsel etkinliklerle değerlendirmektedir. Ayrıca 15 yıldır gerçekleştirilen Uluslararası Akdeniz Gençlik Şenliği yurt içinden ve yurt dışından üniversiteli gençleri kültür, sanat ve eğlence ortamında buluşturmaktadır.

Spor Hizmetleri

Basketbol ve voleybol sahaları, tenis kotraları, kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, atletizm pisti, kum voleybolu alanı ve 10.000 kişilik stadyumu ile hizmet vermektedir.

Antalya Teknokenti

Patent sayısında Türkiye”deki üniversiteler arasında ikinci olan Antalya Teknokenti pek çok sektöre yönelik projeler üretmektedir.

Burs Olanakları

Üniversitede; ekonomik yönden desteğe ihtiyacı olan öğrencilere, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Birimince yapılan çalışmalarla çeşitli yerel-ulusal vakıf ve dernekler ile sivil toplum kuruluşları, resmi kurumlar, özel şahıs ve işletmelerden karşılıksız burs sağlanmaktadır.

Yurt Olanakları

Yurtlar, Üniversite yerleşkesinde olup, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna Bağlı olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Antalya Akdeniz Üniversitesine yakın çok sayıda kız ve erkek öğrenci yurtlarını her öğrencinin bütçesine uygun, yurtları kolaylıkla yurtlarburada.com sayfasından bulabilirsiniz.


Akdeniz Üniversitesine Nasıl Gidilir?

Akdeniz Üniversitesi İletişim

İLETİŞİM ADRESİ VE BİRİM TELEFONLARI
Adres: Akdeniz Üniversitesi, Pınarbaşı Mah. Dumlupınar Bulvarı 07070 Kampüs Konyaaltı/Antalya/TÜRKİYE
Telefon: +90 (242) 2274400 – pbx
Fax: +90 (242) 2275540
E-mail: info@akdeniz.edu.tr


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Türkiye’nin En İyi Devlet Üniversiteleri Sıralaması 2023


Abdullah Gül Üniversitesi Tanıtım

Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ATÜ Tanıtım

Adıyaman Üniversitesi Tanıtım

Afyon Kocatepe Üniversitesi Tanıtım

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Tanıtım


Bizi İnstagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu