Nasıl Olunur?

AKUT Gönüllüsü Nasıl Olunur? AKUT Gönüllüsü Yaş Sınırı Kaç?

Akut Gönüllüsü Nasıl Olunur? Akut Gönüllüsü Yaş Sınırı Kaç? merak edenler için bu yazımızda AKUT Hangi alanlarda Çalışır? AKUT Eğitimleri Ücretli mi? AKUT Gönüllüsü Ne Yapar? gibi soruların cevaplarını derledik. Ayrıca AKUT Gönüllüsü Başvuru e- devlet ve AKUT Gönüllüsü Olma Şartları Nelerdir? gelin birlikte öğrenelim…

AKUT Gönüllüsü Nasıl Olunur?

akut gonullusu nasil olunur

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili kapsayan 7,7 şiddetindeki deprem sonrasında AKUT Gönüllüsü Nasıl Olunur? en çok merak edilenler arasında yer aldı. AKUT ve AFAD ekipleri tarafından enkaz çalışmaları yapılırken AKUT Olmak isteyenlerde AKUT Olma şartları hakkında bilgi edinmek istemekte. Öncelikle AKUT Nedir? sorusunu cevaplayacak olursak; Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde veya doğal afetlerde kaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren, Türkiye’nin arama kurtarma konusunda ilk sivil toplum derneğidir.

AKUT çatısı altında iki şekilde gönüllü olabilirsiniz:

  • Bunlardan ilki düzenli olarak toplanan, eğitimler alan, yılda bir yada iki kez spor testlerine katılan; uluslararası felaketlere müdahale eden, arama kurtarma çalışmalarına ve etkinliklere düzenli katılım gösteren Operasyonel Gönüllülük. 
  • Bir diğeri ise AKUT idaresi, eğitim ve dağıtım, farkındalık çalışmaları ve ihtiyaç duyulan finansman üretimiyle ilgili çalışmalar sürdüren Destekleyici Gönüllülük. Arama ve kurtarma çalışmalarına katılımda ise herhangi bir zorunluluk bulunmuyor.

Arama Kurtarma Derneği’nde gönüllü olmak istiyorsanız bunun için izlemeniz gereken yol oldukça basit. Zira AKUT’un internet sitesi üzerinden başvuru formunu doldurmanız yeterli. Ancak Kahramanmaraş’ta yaşanan iki büyük deprem sonrası çok sayıda insan gönüllü olmak için başvuruda bulundu, bu sebeple AKUT yoğunluk nedeniyle geçici olarak deprem bölgelerinde gönüllü kabul edememektedir.


AKUT’ta Yapılan Çalışmalar Karşılığında Bir Ücret Alınıyor mu?

AKUT’taki bütün faaliyetler “Dernekler Kanunu” kapsamında, tamamen gönüllük esasına göre yürütülmekte ve bu faaliyetlerin karşılığında herhangi bir maaş veya ücret alınmamaktadır.

Devlet AKUT’a Çalışmalarında Maddi Katkı Sağlıyor Mu?

AKUT, Sn. Bülent Ecevit’in Başbakan olduğu dönemde 1 kez aldığı maddi yardım dışında, devletten bugüne dek hiçbir maddi destek almamıştır. Değerli vatandaşlarımızın bağışları, çeşitli kamu, özel kurum ve kuruluşlarıyla ortak yürüttüğümüz projelerden elde ettiğimiz gelirler, üye aidatları, dernek olarak kuruluş amaçlarımız doğrultusunda verilen eğitimlerden elde edilen kazançlar, çeşitli etkinliklerden sağlanan gelirler ile AKUT’a yardım etmek isteyen çeşitli kurum ve kuruluşların karşılık beklemeksizin sağladığı nakdi yardım, araç ve benzeri desteklerle çalışmalar sürdürülmektedir.


AKUT Olma Şartları Nelerdir?

akut hangi alanlarda calisir

AKUT üyelik şartlarını şu şekilde açıklamıştır;

1.Dernek merkezimizde yapılacak olan Gönüllü Tanışma Toplantımıza katılmak.

Tanışma Toplantısında katılımcı sayısı 40 kişi ile sınırlı olduğundan, kontenjanımız dolmuştur. Bu nedenle katılım müracaatları geçici süre durdurulmuştur. Bir sonraki ay yapılacak tanışma toplantısına katılmak isteyen adaylar, tekrar belirtilecek link üzerinden başvuru formlarını doldurabilirler.

AKUT Merkez, Büyükdere Caddesi, No:120, Esentepe-Şişli-İstanbul

2. Aşamalı seminer/oryantasyon programını tamamlamak.

Tanışma toplantımıza katılan kişilere seminer/oryantasyon programımızın tarihleri mail yoluyla bildirilecektir.

3.Aşağıdaki belgeleri hazırlamak.

  • Belgelerin asılları olmalıdır, fotokopi kabul edilmez ve seminer/oryantasyon programını tamamlayanlar getirebilirler.
  • İkametgah Belgesi (Muhtarlık veya E-Devlet’ten barkodlu olarak alınmalı)
  • Nüfus cüzdan sureti (Nüfus müdürlüğü, muhtarlık veya E-Devlet’ten barkodlu olarak alınmalı)
  • Sabıka Kaydı (Savcılık veya E-Devlet’ten barkodlu olarak alınmalı)
  • Kan grubu belgesi
  • 1 adet vesikalık fotoğraf
  • (Belgeleri Dernek merkezimize getirdiğinizde form da doldurmanız istenecektir.)

4.Mülakat

Sizleri daha yakından tanımak ve görev almak istediğiniz birime yönlendirebilmek için yapılacak mülakatın tarihi, yukarıdaki işlemlerin ardından gönüllü adaylarımıza bildirilecektir.

5.Birim seçmek. (Birim seçtikten sonra birim sorumlusuna yönlendirilmeniz ile gönüllük süreciniz başlamış olur.)


Operasyon İhbarı Nasıl Alınıyor?

akut olma sartlari nelerdir

Vatandaşlar 24 saat boyunca dönüşümlü olarak nöbet tutulan ve aynı zamanda acil durum merkezimiz olan genel merkezimizin telefonundan veya mail yolu ile ulaşabilirler. Aynı zamanda AFAD veya devlet kurumlarından veya güvenlik birimlerinden (Polis, Jandarma) ihbar veya destek talebi gelebilmekte. Ülkemizin karşılaştığı bir afet durumunda ise AKUT kendi planlamasına uygun olarak ön hazırlıklarını tamamlar ve acil durum yönetim merkezini işletmeye başlar.


Yurt Dışında Operasyonlara Gidiliyor mu?

AKUT Birleşmiş Milletler’in INSARAG oluşumu tarafından gerçekleştirilen derecelendirme tatbikatını geçen ilk Türk ekibi ve STK’dır. INSARAG üyesi olmak demek; bir ülkeden uluslararası yardım çağrısı geldiğinde, gerekli eğitimini tamamlamış gönüllü ve operasyon ihtiyacını karşılayan ekipmanla beraber ülkeye ilk birkaç saat içerisinde gidip arama-kurtarma çalışması yapabilen yapabilecek ve kendi kendine yetebilen yani  kendi iaşenizi (yemek, barınma gibi) karşılayabilecek kapasitedeki ekipsiniz demektir.

AKUT’un yurtdışında da arama ve kurtarma yaptığı birçok afet bulunmaktadır.


Bir Gönüllü Ne Kadar Sürede Operasyonel Olabilir?

AKUT olarak tüm eğitimler 2’ye ayrılır. Temel Eğitimler ve İleri Eğitimler. Temel eğitimler; Temel İletişim, AKUT Etik ve Disiplin, Temel İlk Yardım, Temel Afet Bilinçlendirme, İlk Haber Alımı gibi… Tüm gönüllülerimiz operasyonel olmak istesin veya istemesinler, bilinçli bireyler olmak ve sahadaki ekip arkadaşlarına lojistik destek verebilmek için bu eğitimleri tamamlamak zorundalar. Bu eğitimler ortalama 6 ayda tamamlanır.

Akabinde gönüllümüz arzu eder ve performans testinden başarıyla geçerse operasyonel eğitimleri başlar. Bu noktadan sonraki eğitimlerimiz ise ileri seviye eğitimlerdir. Örneğin gönüllümüz Kentsel Arama Kurtarma’ da (enkaz) uzmanlaşmak isterse, sırasıyla Sartech 3, INSARAG Farkındalık, Enkaza Yaklaşma ve Beton Kırma 1-2, Afetlerde Tıbbi Operasyonlar 1-2, Kapalı Kısıtlı Alanda Arama Kurtarma, İp Teknik Kurtarma, İleri İlk Yardım gibi 150 saati aşan bir dizi eğitimi tamamlamak zorunda ki bu da ortalama 2 yıl sürer.

Bir gönüllünün asistan seviyesinde operasyona çıkabilmesi, tüm eğitimleri zamanında alacağı farz edilirse ortalama 2-3 yıl arasında gerçekleşir.


Tüm Gönüllüler Operasyonel midir?

Yurt genelinde 27 ekip, 2200’ü aşkın gönüllü var. Bu gönüllülerin %40’ı operasyonel kabiliyettedir.


👉Az Önce Deprem mi Oldu? Canlı Son Depremler Güncel

Bizi Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu