Nasıl Olunur?

Anaokulu Öğretmen Maaşları 2024 Ne Kadar? Özel Sektörde Okul Öncesi Öğretmen Maaşı

Anaokulu Öğretmen Maaşları 2024 Ne Kadar? Bilindiği üzere Özelde ve devlette Anasınıfı öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği son günlerde en çok talep gören mesleklerden. Bu yazımızda Okul Öncesi Öğretmen Maaşı 2024 ve tüm bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Anaokulu Öğretmen Maaşları 2024 Ne Kadar?

anaokulu ve okul oncesi ogretmen maaslari 2023 ne kadar

Gelecekteki kariyerine öğretmen olarak yön vermek isteyen adaylar 2024 öğretmen maaşlarını merak etmekte. Bir çok öğretmenlik bölümü olması ile birlikte çocuklarla arası iyi olan ve küçük çocukları sevenler ilk tercihi anaokulu ve Okul Öncesi öğretmenliği oluyor. Bu mesleği icra etmek isteyen aynı zamanda Anaokulu Öğretmen Maaşları 2024 de araştırmakta. Bizde sizlere faydalı olması açısından 2024 Okul Öncesi Öğretmen Maaşlarını hazırladık.

AB üyeliği kapsamında yapılan düzenlemeler sonrasında özellikle 2010’lu yılların başından itibaren popüler olmaya başlayan okul öncesi eğitimi sonrasında ülkemizde de artık bu mesleğe talep artmakta. Hal böyle olunca hem devlette hem de özel sektörde ciddi oranda öğretmen açığı ortaya çıkmakta.

MEB, son yapılan şurada da aktardığı üzere, 2022 yılından önce okul öncesi eğitime önem verme ve eğitim kademesinde fırsat eşitliği sunarak ekonomik açıdan en dezavantajlı yerlere bile devlet eliyle yardım etme kararı aldı. Bununla birlikte  herkesin kolaylıkla çocuklarını anaokulu ve okul öncesi eğitime gönderebilmeleri için geçtiğimiz günlerde anaokulu yardımı da devreye girdi.

anaokulu ogretmen maaslari devlette 2023 ne kadar

Gelelim Anaokulu ve Okul Öncesi Öğretmenliği 2024 maaşlarına; Anaokulu öğretmen maaşı görev yapılan kurum ve diğer unsurlara göre farklılık gösteriyor. Görev yapılan yerin devlet okulu veya özel okul olması maaşları fazlasıyla etkiliyor.

Bunun dışında görev süresi, deneyim ve eğitim düzeyi gibi unsurların da yine maaşlar üzerinde etkili oluyor. Yani kadrolu anaokulu öğretmeni maaşı zaman zaman değişiklik gösteriyor. Anaokulu yardımcı öğretmen maaşları ise sorumlu öğretmenlerden bir miktar daha az.

Bu öğretmenler her okulda ortalama 1.000 TL daha az ücret alıyor. Aşağıda 2024 son zamlar sonrası okul öncesi öğretmenliği maaşları bulabilirsiniz. 

 • Okul öncesi öğretmen maaşı özel okul: ortalama 20.000 TL
 • Okul öncesi öğretmenliği maaş devlet okulu: ortalama 23,500 TL
 • Kadrolu okul öncesi öğretmenliği maaşı: 25,500 TL
 • Sözleşmeli okul öncesi öğretmenliği maaşı: 18.000 TL
 • Ücretli okul öncesi öğretmenliği maaşı: 18.000 TL

Bu maaşlar ortalama ve en yüksek bakıldığında farklılıklar ve artışlar söz konusu olmaktadır.


Özel Sektörde Okul Öncesi Öğretmen Maaşı

anaokulu ve okul oncesi ogretmen maaslari devlette 2023 ne kadar

Okul Öncesi öğretmenliği için eğer özel sektörde çalışmayı planlıyorsanız alacağınız ana sınıfı öğretmeni maaşı ortalama olarak 20.000 TL‘dir. En düşük öğretmen maaşı ise günümüzde 22,500 TL iken en yüksek öğretmen maaşı 37,000 TL‘dir. Bu maaşlar çalışılan yere göre Okul Öncesi değişkenlik göstermekle birlikte, belirttiğimiz ücretler de ortalama ücretlerdir.


Okul Öncesi Öğretmenliği Maaş Devlet 

anaokulu ve okul oncesi ogretmen maaslari ozelde 2023 ne kadar

Eğer MEB’e bağlı bir devlet kuruluşunda işe başlayacaksanız alacağınız maaşınız ortalama 16,000 TL civarı oluyor. Okul öncesi öğretmenliği maaş devlet okullarında diğer seçeneklere göre daha yüksek. Devlette ana okulu öğretmen maaşı 657 sayılı kanuna göre hesaplanıyor.

Bu maaşlar evli ya da çocuklu olmanıza göre artıyor. Benim belirttiğim maaşlar bekar ve çocuğu olmayanlar için geçerli.

Tabi hem devlette hem özel sektörde şöyle bir imkanınız da var: Ek dersler verebiliyorsunuz ve bazen primler  de alabiliyorsunuz. Bu ek ödemeler ile ücretiniz 5,000 -7,000 TL kadar artabiliyor.


Sözleşmeli Okul Öncesi Öğretmen Maaşı 2024

okul oncesi ogretmen maaslari devlette 2023 ne kadar

Kamuda iş başvurusu  yaptığınızda ilk alımlar her zaman sözleşmeli oluyor. Belli süreli sözleşme yapılıyor ve ardından kadroya geçebiliyorsunuz. Sözleşmeli ana okulu öğretmen maaşı ile kadrolu ana okulu öğretmen maaşı arasında aslında çok fark yok. Sözleşmeli okul öncesi öğretmen maaşı ortalama 20.000 TL‘dir.

Bu ücret de tamamen çalışacağınız yere bağlı olarak değişiyor. Örneğin, X kurumuna girdiniz ve size sözleşmeniz dahilinde 20.500 TL verecekler. Y kurumu ise size 25.500 TL vereceklerini söylüyor. Yani bu tamamen gittiğiniz kuruma bağlıdır.


Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anaokulu ve Okul öncesi öğretmenliği için kısaca bilgi verecek olursak; ülkemizde okul öncesinde öğretmen olarak yer almak için ilk olarak YKS sınavına girip, bu alanda eğitim veren üniversiteleri kazanıp geçer derecede mezun olmak gereklidir.

Bu üniversiteler 4 yıllıktır. 4 yıllık söz konusu bölümler;

 • Ev Ekonomisi,
 • Çocuk Gelişimi,
 • Okulöncesi Öğretmenliği
 • Anaokulu Öğretmenliği olarak ayrılmaktadır.

İsminde öğretmenlik geçen bölümler kamuda çalışmak için formasyon gerektirmez. Fakat Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümleri formasyon (veya yüksek lisans) almak zorundadır. Formasyon almayan ev ekonomisi ve çocuk gelişimi bölüm mezunları özel sektörde rahatça iş bulabilmektedirler. Tüm bölümlerde öğretmenlik için sadece formasyon veya mezuniyet yetmez. Bu alanda çalışmak isteyen adaylar ayrıca o yılın geçerli KPSS sınavlarına da iştirak etmeli. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atama beklemeli.


Anaokulu Öğretmeni Çalışma Şartları

Anaokulu öğretmeni çalışma şartları devlette veya özel sektörde görev yapılmasına bağlı olarak değişiyor. Devlette öğretmen olarak çalıştığınızda en az 6 saat çalışmanız gerekiyor. Günlük çalışma saatiniz en fazla 8 saat olabiliyor. Üstelik haftalık olarak çalıştığınız her 18 saatten fazlasının ücretini alabiliyorsunuz.

Özel sektörde görev yaptığınızda ise çalışma saati ortalama 9 saattir. Çünkü özel okullar tam gün eğitim veriyor ve buna bağlı olarak çalışma saatleri 08.00 ile 17.00 arasında oluyor. Ancak fazla çalışılan saat için herhangi bir ek ödeme yapılmıyor. Kısacası çalışma saatleri bakımından devlet okulları daha avantajlıdır.

Çalışma şartları karşılaştırıldığında ise özel okullardaki imkanlar daha fazladır. Öğrencilerin kullanacakları materyaller ve oyun alanları bakımından ciddi bir zenginlik bulunuyor. Üstelik öğrenci velilerinin bilinçli ve maddi durumlarının yerinde olması öğretmenlerin işlerini kolaylaştırıyor.

Buna karşın devlet okullarındaki çalışma şartları okulun yer aldığı bölgeye göre farklılık gösteriyor. Ancak genel olarak özel okulların gerisinde olduğu söylenebilir.


Anaokulu Öğretmeni Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Devlet okulları, gündüz bakım evleri ve özel kreşlerde çalışma imkanı bulunan Anaokulu Öğretmeninin sorumlulukları şunlardır;

 • Öğrencileri tanıma amaçlı ebeveyn ile görüşme gerçekleştirmek,
 • Çocukta bulunması muhtemel fobi, kronik hastalık gibi konular hakkında velinin yaptığı bilgilendirmeleri kayıt altına almak,
 • Öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamak ve çocukların bireysel olarak yemek yeme becerisi kazanmalarına yardımcı olmak,
 • Kişisel temizliklerini yapmaları konusunda öğrencileri teşvik etmek,
 • Öğrencilerin sınıf içerisinde birbirleriyle sağlıklı iletişim kurmalarını sağlamak,
 • Belirlenen müfredat çerçevesinde eğitim materyalleri hazırlamak,
 • Oyun kavramı etrafında çocukların yaşlarına uygun bilgileri öğrenmelerini sağlamak,
 • Okul Müdürü ve Pedagog ile iş birliği içerisinde çalışmak,
 • Okul sınırları içerisinde çocukların güvenliğinin sağlandığından emin olmak.

Anaokulu Öğretmeninde Olması Gereken Özellikler

Küçük yaş gruplarına eğitim vermekle sorumlu olan anaokulu öğretmeninin öncelikli olarak özverili ve sabırlı olması beklenmektedir. Meslek profesyonellerinde aranan diğer nitelikler şunlardır;

 • Farklı yaş gruplarına hitap edebilmeyi sağlayan mükemmel sözlü iletişim kabiliyetine sahip olmak,
 • İyi bir diksiyona sahip olmak ve dış görünümüne özen göstermek,
 • Uzun süre küçük yaş grubu çocuklara eğitim verebilecek dinamik yapıya sahip olmak,
 • İyi bir gözlem yeteneği sergilemek,
 • Güler yüzlü olmak

İlginizi Çekebilir 👇

👉 En Çok Ataması Olan Öğretmenlik Bölümleri 2024

Bizi Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu