Kimdir

Burhan Öçal Kimdir, Kaç Yaşında? Burhan Öçal Hayatı ve Biyografisi

Burhan Öçal Kimdir, Nerelidir? sorusunu araştıranlar için, bu yazımızda Burhan Öçal Kaç Yaşında? sorularını cevaplayacağız. Ünlü perkisyon sanatçısı olan Burhan Öçal Evli mi? aynı zamanda oyuncu olan Burhan Öçal Nerede Yaşıyor? Gelin birlikte Burhan Öçal Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Burhan Öçal Kimdir?

burhan ocal kimdir kac yasinda nerelidir

 

Oyuncu olması yanı sıra perküsyon sanatçısı da olan Burhan  Öçal Kaç Yaşında? en çok merak edilenler arasında yer aldı. 1959 yılında doğan Burhan Öçal 2023 yılı itibari ile 64 yaşındadır ve aslen Kırklarelilidir. 7 kardeşin en küçüğü olan Burhan Öçal, çocukluğunda bir dönem Niğde’ye gitti, bir yıl kadar orada kaldıktan sonra ilk ve  Ortaokulu eğitimini Kırklareli’nde okudu ve sonrasında lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Ardından ise Nişantaşı’nda İstanbul Belediye konservatuvarına gitti, ama bitiremedi.

Erken yaşlarda yurt dışına gitmek isteyen ve arkadaşı aracılığı ile 18 yaşında yurt dışına çıkan Öçal, çocukluk arkadaşı Erol Aral o dönemde İsviçre’de okuyordu ve oraya gidip ardından Amerika’ya gitmeyi planladı ama Zürih’e varınca orada tam 12 yıl kaldı. Çok genç yaşta başladığı müzik çalışmalarına 24 yaşından itibaren gittiği İsviçre, Zürih’te devam etmektedir. Ve halen 2 ülke arasında gidip gelmektedir.


Burhan Öçal Hayatı ve Biyografisi

burhan ocal hayati ve biyografisi

Darbuka, kös ve her tür perküsyon enstrümanının yanısıra, divan-saz, tanbur ve ud gibi telli Türk çalgılarının da ustası olan Burhan Öçal, 1979 yılında katıldığı Zürih Şiir Festivali’nde ilk kez Batı Avrupa izleyicisinin karşısına çıkan Burhan Öçal, o tarihten bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde solo konserler vermektedir.

Müzik çalışmalarında, Klasik Türk Müziği’nin yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki saray müziği ve halk müziğinden etkiler bulunan Burhan Öçal’ın çaldığı enstrümanlar da tıpkı müziği gibi çeşitlilik göstermekte. Darbuka, kös ve her tür perküsyon enstrümanının yanı sıra, divan-saz, tanbur ve ud gibi telli Türk çalgılarının da ustası olan sanatçı, çoğu kez özgün müziğine güçlü sesi ile eşlik etmekte.

Müziğine hakim olan atak enerjik, çoşkulu ve mükemmeliyetçi yapısıyla, müzikteki tüm sınırları sonuna dek zorlayan sanatçı, aynı konserde hem vurmalı hem de telli çalgıları bir arada çalarak eleştirmenleri ve izleyicileri şaşırtmakta. Burhan Öçal tarafından 1991 yılında “İstanbul Oriental Ensemble” adı altında bir orkestra kuruldu. Burhan Öçal, 1991 yılında Cemal Reşit Rey konser salonunda Türkiye’de ilk konserini verdiğinde İsviçre’nin, Almanya’nın hatta Amerika’nın birçok önemli festivalinde sahne almıştı.


Yurtdışında Konserler ve Ödülleri

burhan ocal albumleri ve filmleri

2007 yılında Burhan Öçal & İstanbul Oriental Ensemble birlikte gerçekleştirdikleri Fransa turnesi kapsamında bir çok konser verdi. Katıldığı festivallerle on binlerce kişiyi Türk Müziği ritimleri ile coşturan Burhan Öçal’a Fransız gazeteciler “Darbukanın Şövalyesi” adını taktı. 1986 yılında, tanınmış piyanist Maria Joao Pires ve gitarist Elliot Fisk ile sahneye çıkan sanatçı, bu iki konseriyle klasik batı müziğine de başarılı bir giriş yaptı.

Eleştirmenlerden büyük övgüler toplayan bu girişimini 1992’de Joe Zawinul ve Senfonik Orkestrası ile sürdürdü ve halen sürdürmektedir. 1999 ve 2001 senelerinde dünyanın en önemli artist ajanslarından olan ICM ile Amerika’da seri konserler veren Burhan Öçal, 2002 Nisan ayında, İstanbul Oriental Ensemble ile ABD’de turneye çıktı. Derimod markasının reklam yıldızı oldu.

2004 yılında yönetmenliğini Abdullah Oğuz’un yaptığı “O Şimdi Mahkum” filminde başrolü Yavuz Bingöl, Levent Kazak, Gökhan Özoğuz, Erkan Can ve Zafer Algöz ile paylaşmıştır. Almanca ve İngilizce bilen Burhan Öçal’ın müzik dışında gece hayatı yok ama araba tutkusu var. Klasik otomobilleri seviyor. Binek arabasının dışında iki tane Amerikan arabası var. İsviçre’de şarap sevgisi bulaştı. Bir şarap koleksiyonu var. İlk eşi bir soprano idi. Evlendikten bir yıl sonra boşandı. İkinci eşinden de boşandı.


Burhan Öçal Albümleri :

1989 – The Turkish Butcher’s Dance
1991 – Sultan Secret Door
1992 – “Turkish Traditional Percussion” Burhan Öçal
1992 – Black Sea – Karadeniz
1992 – Demedim mi?
1993 – Burhan Öçal “Turkish Folk Music”
1993 – Derviş Mustafa
1996 – Jardin Ottoman
1997 – Oient Secret
1998 – “Seda Oriental Bird” Christopher Dell – Holger Mantey – Burhan Öçal
1998 – Burhan Öçal “Classic Ansamble”
1998 – Caravaneseria
1999 – Grove Alla Turca (Türkiye)
2000 – Sultan Osman
2001 – Nacht Musik
2004 – Sultan Orhan
2004 – Trakya All Star-Kırklareli İl Sınırı
2005 – Yeni Rüya
2006 – Kammerorchester – Howard Griffiths
2006 – Oynamaya Geldik
2012 – Grand Bazar (Kapalıçarşı)


Burha Öçal Filmleri :

2010 – Yeni Baştan
2010 – Şüphe
2009 – Türkler Çıldırmış Olmalı: Görev Afrika
2008 – Dinle Neyden
2007 – n’filtre
2007 – O Kadın
2006 – Maçolar (Dizi)
2004 – O Şimdi Mahkum

İnstagram 👉 Burhan Öçal


İlginizi Çekebilir 👇

👉Pelin Çift Kimdir, Nerelidir? 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu