Nasıl Olunur?

Cezaevi Müdürü Nasıl Olunur? Cezaevi Müdürü 2024 Maaşları Ne Kadar?

Cezaevi Müdürü Nasıl Olunur? Cezaevi Müdürü 2024 Maaşları Ne Kadar? Cezaevi Müdürü olmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biri de Cezaevi Müdürü Olmak İçin Ne Okunur? Adalet Mezunu Cezaevi Müdürü Olabilir mi? Cezaevi Müdürü Yetkileri Nelerdir? Gelin birlikte Cezaevi Müdürü Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? öğrenelim…

Cezaevi Müdürü Nasıl Olunur?

cezaevi muduru nasil olunur

Cezaevinde görev almak isteyenlerin öncelikle psikolojik açıdan hazır olmaları gerekmektedir. Cezaevleri; suç işlemiş kişilerin içinde tutuldukları yapı olarak ifade edilir. Arapça kökenli olan müdür kelimesi ise yönetici ve idareci anlamındadır. Cezaevi müdürü veya ceza infaz kurumu müdürü, öncelikle görev yapmış olduğu cezaevindeki iş ve işlemlerden sorumludur.

Ülkemizde 500’e yakın cezaevi bulunmaktadır. Bu cezaevlerinin her birisinde ise bir cezaevi müdürü görev yapmaktadır. Cezaevi müdürü adından da anlaşılacağı üzere hapishanelerde bulunan en yetkili kişidir. İlgili cezaevinin kurallar çerçevesinde sorunsuz işlemesi, mahkumların daha rahat koşullarda cezalarını çekebilmeleri adına görev yapmaktadırlar.

Cezaevi Müdürü olmak için belli şartların yerine getirilmesi gerekmektir. Yazımızın devamında tüm detayları bulabilirsiniz. Cezaevlerinde suçları önleme, suçları cezalandırma ve bu kişiler topluma geri kazandırılmaya çalışılır. Cezaevinde gardiyanlar, güvenlik görevlileri, asker ve polisler bulunmaktadır.

Cezaevinde çalışmak oldukça güçtür. Bu yüzden ruhsal olarak kendinizi iyi hissetmeniz gerekir. Cezaevlerinde en yetkili konumda cezaevi müdürü vardır. Cezaevi müdürleri cezaevini yönetmek, yasa ve yönetmelikleri uygulamakla görevli olan kişidir. Cezaevi müdür olmak istiyorsanız altta bulunan şartları sağlamanız gerekir.

 • 4 yıllık lisans mezunu olmanız gerekir.
 • İdari memur olarak 3 yıl deneyim kazanmış olmanız gerekir.
 • Son 5 yıla ait müfettiş hal kağıtlarının en az yarısında notların iyi olması gerekir.
 • İnsani değerlere önem vermeli, adaletli olmalıdır.

Cezaevi Müdür olmak istiyorsanız cezaevlerinde memur olarak 3 yıl görev yapmış olmanız gerekir. Eğitim uzmanı, mühendis, sosyolog, psikolog bölümlerinden mezunsanız müdür olabilirsiniz fakat 8 yıl deneyimli olmanız gerekir. Adalet bakanı tarafından başvurular incelenir ve atama işlemi gerçekleşir


Cezaevi Müdürü Olma Şartları Nelerdir?

cezaevi muduru olma sartlari nelerdir

 • Adayların en az 4 yıllık yüksek öğretim mezunu olması gerekir.
 • İdare memurluğu öğrenciliği de dahil olmak üzere idare memuru olarak en az 3 yıl deneyimli olması gerekir.
 • Veya eğitim uzmanı, öğretmen, sosyal çalışması, psikolog, sosyolog, mühendis, doktor, diş doktoru ve sayman unvanlarında 8 yıl hizmet yılı olması gerekir.
 • Son 5 yıla ait müfettiş ve kontrolör hal kağıtlarının en az yarısında notlarının iyi olması gerekir.
 • Adaletli, iyi, dürüst, namuslu, yardımsever olmalıdır.
 • Haksızlıkların, yanlışların içerisinde olmamalı, insani değerlere önem vermelidir.

Cezaevi Müdürü Ne İş Yapar, Görevleri ve Yetkileri Nelerdir?

cezaevi muduru ne is yapar gorevlerive yetkileri nelerdir

Cezaevi müdürleri, hapishane yerleşkesi içerisindeki en yetkili kişidir. Pek çok görev ve sorumluluğu bulunur. Her türlü onay, imza yetkisi ondadır. Kuralların konulması, uyulması ve uymayanların cezalandırılması onun sorumluluğundadır. Bu kapsamda cezaevi müdürü yetkileri şu şekildedir;

 • Personele görevler verir, görevleri yapıp yapmadıklarını denetler
 • Yasalara, mevzuatlara, yönetmeliklere, kurallara uyulup uyulmadığını denetler
 • Hesap işlerini koordine ve kontrol eder
 • Hükümlülerin bilgilerini toplar, iletişim kurar
 • Hükümlü ve personelin sağlık durumunu takip eder
 • Mahkumların rehabilitasyonları ile ilgilenir
 • Kendisine verilen talimatlara uyar
 • Hazırladığı rapor ve bilgileri amirlerine sunar
 • Kurumun ihtiyaçlarını ve sorunlarını ilgililere iletir
 • Güvenlik konuları ile ilgilenir

Gardiyan, Cezaevi Müdürü Olabilir Mi?

Cezaevi müdürü nedir nasıl olunur yetkileri nelerdir gardiyanlarda cezaevi müdürü olarak görev yapabilirler. Gardiyan cezaevinde idare memurluklarından çalışan personellerden bir tanesidir.

Yani gardiyan olarak en az 3 yıl çalıştıktan sonra cezaevi Müdürlüğü atamanız gerçekleşebilir. Cezaevi müdürü olabilmeleri için adayların En az 4 senelik yüksek öğretim mezunu olması aranan şartlardan bir tanesidir.

İdare memurluğu öğrenciliği de dahil olmak üzere idare memuru olarak en az 3 yıl deneyimli olması gereklidir.

Cezaevi Müdürü Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri

Cezaevi müdürü olarak çalışmak birçok görev ve sorumluluğu beraberinde getirir. Bütün bunların beraberinde mahkumlara ve güvenlik görevlileri ile dolu bir kurumu yönetmekte oldukça stresli ve zordur.

Bu nedenle işin stresi ve omuzlarındaki iş yükü oldukça fazla olan cezaevi müdürleri görev yaptığı cezaevindeki en yetkili kişi olarak görev yapar. Emri altında onlarca personel çalışır. Cezaevi müdürünün çalışma saatleri kamu personelleri gibi sabah 08.00 akşam ise 17,00 arasında aktif olarak çalışır.


Cezaevi Müdürü Olmak İçin Ne Okunur?

cezaevi muduru olmak icin ne okunur

Cezaevi müdürü olmak için ne okunur, Suçlularla mücadele edilen en önemli erlerden birinde müdür olmak istiyorsanız ama nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Cezaevi müdürü için bir bölüm yoktur. 3 yıl boyunca idare memurluğu yaparsanız müdürlük için başvuruda bulunabilirsiniz. Ya da mühendis, sosyolog, öğretmen, psikolog, tabip ve sayman mesleklerine sahipseniz en az 8 yıl deneyiminiz gerekir.

Daha sonra gardiyanlıkta müdürlük için başvuruda bulunabilirsiniz. Bakanlıkta yer alan yükselme sınavı vardır. Bu sınavlara girerek ilk olarak cezaevi müdür yardımcısı olursunuz daha sonra müdürlüğe yükselebilirsiniz. Gardiyanlar da müdür olabilmektedir fakat 3 deneyimli olmaları gerekir. Bunun için bir bölüm yoktur.


Cezaevi Müdürü Maaşları 2024 Ne Kadar?

Cezaevi Müdürü Maaşları 2024 için net bir şey söylemek mümkün değildir. Personelin eğitim durumu, derece ve kıdemi, hizmet yılı, asgari geçim indirimi alıp almadığı, aile yardımı, çocuk yardımı, sendika aidatı, görev yaptığı bölge, Bireysel Emeklilik Sistemi ve sigorta kesintileri, döner sermaye geliri, görev tazminatı, risk iş primi, çalıştığı yere bölgeye göre gelen ek ücretlere bağlı olarak maaşların önemli ölçüde değişebileceği unutulmamalıdır.

Ödenek almayan cezaevi müdürleri 2024 yılı itibariyle 60,800 TL maaş almaktadırlar. Derece ve kademeleri yükseldikçe maaşları 78,000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Ayrıca bu maaşlara ek olarak aile yardımı ve çocuk yardımı gibi ek ödemeler de eklenince maaşlar daha da yükselmektedir.

Ancak bu bahsettiğimiz lisans mezunu olan yani 4 yıllık bir üniversite mezunu olan cezaevi müdürü maaşıdır. Ortaöğretim mezunlarında maaşlar bin TL daha düşüktür.


👉 İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur? 

👉 Uzman Çavuş Nasıl Olunur, 2024 Maaşları Ne Kadar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu