Bilgi Havuzu

Cornell Tekniği İle Artık Notlarınız Aklınızda Kalacak!

Cornell Tekniği İle Artık Notlarınız Aklınızda Kalacak! Ders çalışma yöntemlerin olan Cornell Tekniği Nedir? merak edenler için bu yazımızda Cornell Bot Alma Yöntemlerinden bahsedeceğiz. Yazımızın devamında Cornell Yöntemi Hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik…

Son günlerde Cornell Tekniğini gerek sosyal medya gerekse çevrenizden duymuş olabilirsiniz. Peki ama Cornell Tekniği Nedir? Cornell Not Alma Yöntemleri Nelerdir? merak edilmekte. Hem etkili hem de diğer tekniklere göre üstünlüğünü kanıtlamış bir not alma yöntemi olan Cornell Yöntemi Hakkında merak edilen her şeyi sizler için derledik…

Cornell Tekniği İle Artık Notlarınız Aklınızda Kalacak!

cornell teknigi

Son günlerde Cornell Tekniğini gerek sosyal medya gerekse çevrenizden duymuş olabilirsiniz. Peki ama Cornell Tekniği Nedir? Cornell Not Alma Yöntemleri Nelerdir? merak edilmekte. Hem etkili hem de diğer tekniklere göre üstünlüğünü kanıtlamış bir not alma yöntemi olan Cornell Tekniği İle Artık Notlarınız Aklınızda Kalacak!

Not almanın birçok yolu vardır ve farklı yöntemler denemek ve farklı durumlarda sizin için en uygun olanı belirlemek yararlıdır. İster çevrimiçi ister şahsen öğreniyor olun, fiziksel yazma eylemi, yalnızca dinlemek veya okumaktan daha iyi hatırlamanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, elle not almanın dizüstü bilgisayarda yazmaktan daha etkili olduğunu gösteriyor.

Cornell Tekniği İle Not Almak

cornell teknigi ile artik notlariniz aklinizda kalacak 1

Genel olarak, etkili not almanın , öğrencilerin öğrenme çıktılarını elde etmede yardımcı olduğu araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. Araştırmacılar Joseph R. Boyle ve Gina Forchelli’nin en başarılı öğrencilerin verimli not tutanlar olduğunu buldukları 2014 araştırması da dahil olmak üzere birçok araştırma bu bulguyu doğruladı. Ancak, bu çalışmalar genel olarak not almayı değerlendirmek için tasarlanmıştır.

Aslında, özellikle Cornell sisteminin etkinliği konusunda şaşırtıcı derecede az sayıda araştırma yapılmıştır.  Araştırmalar sonucunda Cornell Tekniği ile çalışan öğrencilerin diğerlerine kıyasla %80 başarılı oldukları tespit edilmiştir. Tamda bu sırada Cornell Tekniğinden bahsedelim. Peki ama Nedir bu Cornell Tekniği? tüm detayları ile sizlere anlatalım…


Cornell Tekniği Nedir?

cornell teknigi nedir

Cornell Metodu, not almak, düzenlemek ve gözden geçirmek için bir yapılması gereken bir çalışma ve not alma sistemdir. Profesör Walter Pauk Cornell Üniversitesi’nden 1950’lerde bu yöntemi tasarladı. Strateji, öğrencilerin kağıtlarını altta bir sıra olacak şekilde iki sütuna bölmelerini içerir. Ayrıca Cornell Tekniği çok az hazırlık gerektirir, bu şekilde hem öğrenciler rahatlıkla kullanabilir hem de iş insanları müşteri toplantısı sırasında rahatlıkla not alabilir.

Bu yöntem ile  öğrencilerin defterlerini her gün sınıf içinde aynı şekilde hazırlamaları gerektirir. Öğrenciler her sayfanın en üstüne adını, ders başlığını, tarihini ve ders konusunu yazmalıdır. Cornell not alma yönteminin adım adım sürecine geçmeden önce, Cornell’in ücretsiz “Not Alma Stratejileri” ders modülüne kayıtlı öğrencilerden bazı verileri inceleyelim. Ders modülü kapsamında öğrencilere ders sonrası notlarını nasıl kullandıkları ve notlarını nasıl kullanmak istedikleri sorulur. İki cevap arasında bazı önemli detayları göreceksiniz.

Bu yöntemin asıl gücü sayfa düzenidir. Kendi Cornell Notlarınızı yapmak için sayfaya dev bir I çizerek başlayın. Sayfanın üst kısmına dersin, toplantının veya seminerin adını tarih ve konu ile birlikte yazarsınız. Sol kısım yaklaşık 7 cm genişliğinde olmalıdır ve Cue / Sorular / Anahtar Kelime Sütunu olarak adlandırılır. Burası, tamamı soru olarak yazılması gereken alt başlıklarınızı koyacağınız yerdir. Not alma sütunu olarak da adlandırılan sağdaki daha büyük sütuna, notlarınızı her zamanki gibi yazın.

Cornell notları için kullanılan yüzlerce değilse de düzinelerce şablon var. İnternet üzerinden birbirinden farklı Cornell Şablonları bulabilirsiniz. bizde sizler faydalı olması açısından bir Cornell Tekniği Şablonu hazırladık. Bu şablonda, Walter Pauk’un 1950’lerde öğrettiği orantıları kullanacağız. Özellikle, ayrıntılarımızı “ Kolejde Nasıl Çalışılır ” kitabından alacağız . Bilimsel literatür de bu not alma sütun oranlarını kullanma eğilimindedir, bu yüzden biz de bunu yapacağız.

Başlamak için kağıdın sol tarafına dikey bir çizgi çizin. Kağıdın sol kenarından 2,25” (6 cm) ile 2,5” (6,35 cm) ve alt kenarından 2” (5 cm) arasında olmalıdır.

cornell teknigi icin sablon 1
Sol tarafta oluşturulan sütuna İşaret Sütunu, sağ taraftaki sütuna ise Not Sütunu denir. Ardından, sayfanın genişliği boyunca aşağıdaki gibi yatay bir çizgi çizin:

cornell teknigi icin sablon 2

Alttaki son bölüme özet bölümü denir.


Cornell Tekniği İle Not Alma

Ders İçi Notlar

Artık Cornell Notlarınızı hazırladığınıza veya ders kitabından bilgileri öğrendiğinize göre, notlarınızı kaydetmeye başlamanın zamanı geldi. İlk başta, en büyük Not Sütununa yazmaya başlayacaksınız. Bu, dersteki tüm ana notları ve çizimleri yazacağınız birincil sütundur. Faydalı notlar, hem kitaplardan önemli ayrıntıları hem de derste hocanın söylediklerinin genel özünü yazın.

Not Sütununda, zamandan tasarruf etmek ve mümkün olan en iyi notları almak için kısa ve özet cümleleri kullanabilirsiniz. Özet cümleleri, makale gibi gereksiz kelimeleri dışarıda bırakır ve kısaltmalar kullanarak daha kalıcı bilgiye ulaşabilirsiniz. Konuya bağlı olarak, Not Sütununa çizimler veya figürler de eklemek isteyebilirsiniz. Bunlar, sizin için kelimelere dökülmesi zor olan bilgileri özetlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca, Not Sütununda madde işaretleri, alt çizgiler ve listeler kullanabilirsiniz. Bunlar daha sonra notlarınızın azalmasına yardımcı olur ve notları daha kolay gözden geçirilebilir hale getirir. Burada kaydettiğiniz notlar, aşağıdaki tüm adımların temelidir.

Bu nedenle derslere hazırlıklı ve derse başlamaya hazır olarak gelmeniz çok önemlidir. Her öğe arasında birkaç satır bırakın, böylece bunları daha sonra okuduğunuz veya sonraki derslerden ek materyallerle doldurabilirsiniz.

İşaret Sütunu

Genel olarak, İşaret Sütununu Not Sütunundan sonra doldurmaya başlarsınız  . Bunun nedeni, İşaret Sütununun nota azaltma yöntemi olarak işlev görecek şekilde tasarlanmış olmasıdır. Not Sütunu bilgiyle dolu olacak olsa da, İşaret Sütunu bunun yalnızca küçük bir kısmını içermesi amaçlanmıştır. yani diğer bir özetidir aslında. En yaygın olarak, işaret sütunu, Not Sütunu ile ilgili soruları formüle etmek için kullanılır.

Not sütununa notları kaydettikten sonra, bir an önce yazdıklarınızı gözden geçirmelisiniz, aksi takdirde, aldığınız ilk notların arkasındaki bağlamı unutabilirsiniz. Not Sütunu’ nu gözden geçirmek, metnin özünü anlamanızı sağlar ve buna dayanarak ilgili soruları formüle edebilirsiniz. Sorular oluşturmak için Not Sütunundaki notları bir dizi yanıt olarak düşünün. Bu notlar hangi sorunun cevabı olabilir? Bunu, ilgili notun yanındaki İşaret Sütunu’ na yazın.

Yine de, bu adımı dersten sonra yapmanın her zaman gerekli olmadığını belirtmekte fayda var. Cornell tekniğine göre , not alırken ipucu sütununu doldurmak, beyninizin aktif kalmasına ve ezberlemeyi artırırken her zaman meşgul olmasına yardımcı olabilir. İşaret Sütununu doldurduktan sonra, tüm bu bilgileri özetlemenin zamanı geldi. Alt kısımda, Cornell Notları her zaman bir özet alanı içerir ve bu bölüm, sayfada tartışılan tüm önemli noktaları birkaç cümleyle özetlemek için kullanılır.

Bu adımlardan geçmek, notlarınızı adım adım azaltmanıza yardımcı olacak ve bir ders kitabına benzer uzun metin satırları yerine daha küçük, içerikle dolu bilgi parçalarıyla sonuçlanacaktır. Dersten sonra notlarınızı hemen gözden geçirin ve dersteki materyalle ilgili soruları veya anahtar kelimeleri ekleyin. Bu soruları, “notlar” bölümünde karşılık gelen bilgilerinin yanında sıralanacak şekilde boşluk bırakın. Çeyrek boyunca kendinizi test etmek için bu bölümü kullanın; bu, çeyreğin sonunda yapmanız gereken çalışma zamanını sınırlayacaktır.

Özet Bölümü

Artık notlarınızı kaydedip küçülttüğünüze göre, onları ezberlemeye başlamanın zamanı geldi. Okumak ve ezberlemek için Dave Ellis’in “ Usta Öğrenci Olmak ” kitabında açıkladığı bir tekniği kullanmayı öneririz. Sağ sütunu (Not Sütunu) kapatın ve yalnızca İşaret Sütununu görünür bırakın. Şimdi, İşaret Sütununa yazdığınız soruları görüntüleyin ve her birini yanıtlamaya çalışın.

Bunu mümkün olduğunca fazla ek bağlam ve bilgi ile yapmaya çalışın. Dersten sonra, ipuçları yazarken, her sayfada yer alan ana noktaları yazmak için özet bölümünü kullanın. Bu, kağıt yazarken veya kısa sınavlara ve testlere hazırlanırken ilgili notları bulmak için defterinizi hızlıca çevirmenize olanak tanır.

Bundan sonraki çalışmalarınızda Cornell Tekniğini kullanarak notlarınızı gözden geçirin. Sayfanın sağ tarafını kapatmaya devam edin ve “işaret sütununda” sorularınızı yüksek sesle yanıtlayıp yanıtlayamayacağınıza bakın. Bu kendi kendine test, gerçekten ne kadar bildiğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, kısa süreli hafızanızdan uzun süreli hafızanıza bilgi taşımanıza yardımcı olacak, bu da final haftasında daha az çalışarak sınavlarınızda ve ödevlerinizde başarılı olmanıza yardımcı olacak!

Tüm cevapları okuduktan sonra, Not Sütunu’ nu açın ve cevaplarınızı kontrol edin. Cevapları ezberden okumayı başardınız mı? Çok kolay geldiyse, Not Sütununda daha ayrıntılı notlar almak isteyebilirsiniz. Ek bağlam sağlayın, çizimler ekleyin – soruyla alakalı görünen her şeyi.

Cevapları hafızadan ezberlemek çok zorsa, cevapların en azından özünü öğrenene kadar tekrar denemeye devam edin. İlgili ders kitaplarını veya video materyallerini gözden geçirmek, Not Sütununuzun içerik açısından eksik olduğunu düşünüyorsanız, yanıtları formüle etmenize de yardımcı olabilir.

Kendini Özetleme

Yansıma aşaması, Cornell not alma yönteminin  belki de en  yararlı unsurlarından biridir. Notlarınızı okumak için biraz zamanınız olduktan sonra, yansıtma her zaman dersten sonra olur. Okuma aşamasının başarılarına veya başarısızlıklarına dayanarak, öz eleştirel bir şekilde düşünmeye çalışın.

Kendine sor:

  • Hangi konuları zaten iyi anladım?
  • Hangi konuların daha fazla çalışmaya ihtiyacı var?

En güçlü veya en zayıf olduğunuz ders konularına bağlı olarak, daha fazla çalışma gerektiren yönleri hedeflemeye başlayın. Not Sütunu’ na daha fazla not ekleyin, ek öğrenme materyalleri bulun, yeni özetler oluşturun – bunların tümü yansıtma sürecinin bir parçasıdır.

Notlarını Gözden Geçir

Önceki tüm adımları tamamladıktan sonra, gerektiğinde işlemi tekrarlamanın zamanı geldi. Bir test yaklaşıyorsa, birkaç kez daha gözden geçirmek ve notları hafızadan okumak isteyeceksiniz. Konuyla ilgili yeni bir ders genişliyorsa, önceki dersin materyalini sağlam bir şekilde kavradığınızdan emin olmak için notlarınızı gözden geçirmek isteyeceksiniz.

Tekrarlama, kalıcılığı artırmanın en iyi yollarından biridir ve ihmal edilemeyecek bir adımdır. Stratejik anlarda notlarınızı gözden geçirerek, tıkınmaya veya “iyi bir hafızaya” güvenmek zorunda kalmazsınız. Not alma yöntemleriniz sağlam olduğu sürece her konuda ustalaşabilirsiniz

Herkesin kendi öğrenme stiline Cornell not almayı uygulamak için kendi yolu vardır. Büyük olasılıkla, Cornell not almayı kişisel öğrenme stilinize daha iyi uyacak şekilde uyarlayacaksınız.

Kendi geliştirdiğin ve geliştirdiğin bir not alma stratejisinden daha iyi bir not alma stratejisi yoktur. Bu makalede belirtilen yönergeleri çalışmalarınıza uygularken bunu göz önünde bulundurun.


Cornell Tekniği Nasıl Kullanılır?

cornell teknigi nasil kullanilir

Kayıt: Ders / toplantı sırasında telgraf cümleleri kullanarak not almak için not alma sütununu kullanın.

Sorular: Oturumdan sonra mümkün olan en kısa sürede soruları sağ sütundaki notlara göre formüle edin. Soru yazmak, anlamları netleştirmeye, ilişkileri ortaya çıkarmaya, sürekliliği sağlamaya ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca, soru yazmak, daha sonra yapılacak analizler için mükemmel bir aşama oluşturur.

Okuyun: Not alma sütununu bir kağıtla örtün. Ardından, yalnızca soru ve işaret sütunundaki sorulara veya ipucu kelimelere bakarak, işaret kelimelerin gösterdiği gerçekleri veya fikirleri kendi kelimelerinizle yüksek sesle söyleyin.

Özetleyin: Kendinize sorular sorarak materyal üzerinde düşünün, örneğin:

  • Bu gerçeklerin önemi nedir?
  • Bunları nasıl uygulayabilirim?
  • Hangi ilkeye dayanıyorlar?
  • Zaten bildiğim bağlama nasıl uyuyorlar?
  • Onların ötesinde ne var?

Gözden Geçirme: Önceki notlarınızı gözden geçirmek için biraz zaman ayırın. Bunu yaparsanız, mevcut kullanım için çok şey saklayacak ve gelecekteki katılımlar için iyileştirmeleri veya en iyi uygulamaları belirleyeceksiniz.

Cornell not alma yöntemi ile hızlı not alınabilmesinin dışında bir avantajı daha vardır. Etkili öğrenmenin teşvik edildiği bir sonucu olarak bilgiyi özümsemek kısa bir zaman alır. Genel tablonun iyi olması nedeniyle, konunun özüne varabilmeniz ve ders materyalini daha hızlı uygulayabilmeniz için ders materyali tekrar çalışılabilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Bilimsel Olarak En Etkili 4 Çalışma Tekniği

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu