Bilgi Havuzu

Deneme Çözmek Netleri Arttırır mı? Deneme Çözerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Deneme Çözmek Netleri Arttırır mı? Deneme Çözerken Nelere Dikkat Edilmeli? Sınavlara hazırlanan öğrenciler deneme çözmenin sınava olan etkileri ve deneme çözerken dikkat edilmesi gerekenleri araştırmakta. Bizde bu yazımızda sınavlara hazırlanan adaylar için Deneme çözmenin faydaları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız…

Deneme Çözmek Netleri Arttırır mı?

deneme cozmek netleri arttirir mi

Deneme sınavları öğrenciler için bir nevi boy aynasıdır. Yani gireceğiniz sınavla ilgili konulara ne kadar hakim olduğunuzu sınava ne kadar hazır olduğunuzu gösteren veridir. Denemeler çıkardığınız netlere göre puanınızı hesaplayabilir tercih etmeyi düşündüğünüz bölümün puanlarıyla kıyaslayabilir çalışmalarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. Özetle diyebiliriz ki Deneme Çözmek Netleri Artırmada oldukça önemlidir.

ÖSYM sınavları vb. sınavlara hazırlanırken yayın evleri ya da MEB denemeleri sınavlarda çıkmış soru benzerleri ya da çıkma ihtimali yüksek olan sorulardan oluşur. Bu nedenle deneme sınavı çözmek sınavda çıkabilecek soru tarzları hakkında size bilgi verir. Sınavda daha önce keşfettiğiniz soru tarzları sayesinde netlerinizi arttırabilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:


Deneme Çözerken Nelere Dikkat Edilmeli

deneme cozerken nelere dikkat edilmeli

  • Deneme sınavları hem teknik, hem taktik, hem de psikolojik anlamda “gerçek sınavın” bir provasıdır. Dolayısıyla prensip olarak her denemeyi ciddiye almalısınız.
  • Okulunuzda girdiğiniz denemelerde kesinlikle kopya çekmemelisiniz. Çünkü kopya çekerek aldığınız sonuçlar gerçek başarı düzeyinizi yansıtmayacaktır. Yani kendinizi kandırmış olacaksınız. Öğrenciler genellikle “netlerim düşük gelirse arkadaşlarımın içinde rezil olurum” düşüncesiyle kopyaya yönelirler. Bu tarz “çocuksu” davranışlar öğrenciye geçici bir mutluluk verse de uzun vadede zararlı sonuçlar doğurmaktadır.
  • Evinizde yaptığınız denemelerde de “sınav atmosferinden” çıkmamalısınız. Zihninizin dinç olduğu vakitte sınavı çözmeli ve mutlaka zaman sınırlamasına da riayet etmelisiniz.
  • Hesap makinesi, cep telefonu vb. materyaller kullanmamalısınız.
  • Gerçek sınavda testleri hangi sıraya göre çözmeyi düşünüyorsanız denemelerde de aynı şekilde hareket etmelisiniz. Bunun için de en iyi olduğunuz testle sınava başlamanız ve kendinizi en zayıf hissettiğiniz testi de sona bırakmanız yararlı olacaktır. Sözgelimi sözelci bir öğrencinin sırasıyla Türkçe, Sosyal Bil, Matematik ve Fen testini çözmesi gerektiği gibi…
  • Her deneme sınavının sonunda yanlış yaptığınız soruları mutlaka gözden geçirin. Ve bu soruların özellikle hangi konularda yoğunlaştığını belirleyin. Belirlediğiniz bu konuları tekrar gözden geçirip bol soru çözerek pekiştirmelisiniz. Deneme sınavlarının
    sonunda bu tarz bir analiz yapmadıktan sonra bu sınavların sizin için pek verimli olmayacağını bilmelisiniz.
  • En zor durumlarda olsanız bile deneme sınavına başlandığınızda mutlaka sınavı bitirmelisiniz.

👉 Bir Günde Kaç Saat Ders Çalışmalı? Günde Kaç Soru Çözülmeli?

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu