ÖSYM Çıkmış Sorular

EKYS Çıkmış Sorular Tamamı PDF İndir (Müdür – Müdür Yardımcılığı)

EKYS Çıkmış Sorular Tamamı PDF İndir (Müdür – Müdür Yardımcılığı). EKYS Yani Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavına girecek olan adaylar daha önceki yıllarda EKYS Çıkmış Soruları kaynak olarak kullanarak çalışmak istemekte. Bizde bu yazımızda Müdür – Müdür Yardımcılığı için EKYS Çıkmış Sorular PDF formatında hazırladık.

EKYS Çıkmış Sorular Tamamı PDF

ekys cikmis sorular tamami pdf e1675201211715

Öncelikle EKYS açılımı ve sınavından kısaca bahsedecek olursak Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) okullarda müdür veya müdür yardımcısı olmak isteyen öğretmenler için ayrı ayrı yapılan sınavdır. EKYS girerek başarı elde eden öğretmenler Müdür veya Müdür Yardımcısı kadrolarına atanma hakkı kazanırlar.

Müdür olmak için ilk şart  daha önce müdür kadrosunda görev yapmamış olmaktır. Bununla birlikte diğer bir şart ise Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Şube Müdürü veya daha bir üst düzey kadroda görev yapmış olmak diğer şartlar arasında gelmektedir.

EKYS sınavına girip müdür yardımcısı olmak için daha önceden müdür görevinde hiç bulunmamış olmak ilk şarttır. Daha sonra yetkili öğretmen, kurucu müdür gibi kadrolarında en az bir yıl veya iki yıl öğretmen olarak görev yapmak şartı bulunmaktadır. İlk aşaması olan yazılı sınav da 80 adet soru sorulur ve adaylara toplamda 150 dakika süre tanınır.

EKYS 80 soruluk yazılı sınavının konu dağılımı şu şekildedir;

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (8 soru)
 • Eğitim ve Öğretimde Etik (8 soru)
 • Genel Kültür (16 soru)
 • Eğitim Bilimleri (24 soru)
 • Değerler Eğitimi (8 soru)
 • Mevzuat (16 soru)

EKYS sınav konuları ağırlıklı olarak şu şekildedir:

 • Genel yetenek ve genel kültür: %35
 • Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: %10
 • Değerler eğitimi: %5
 • Eğitim ve öğretimde etik: %5
 • Eğitim bilimleri: %35
 • Mevzuat: %10

ekys cikmis sorular pdf e1675201234994

EKYS girecek müdür ve müdür yardımcısı adayı öğretmenler için önceki yıllara ait çıkmış EKYS sorularını listeledik. Listemizde yer alan çıkmış EKYS soruları PDF dosyalarını indirebilirsiniz.

2022 MEB-EKYS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı PDF (%10)


2021 MEB-EKYS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı PDF (%10)


2020-MEB-EKYS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı PDF


2019-MEB-EKYS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı PDF


2016 Müdür Yardımcılığı Soruları ve Cevap Anahtarı PDF


2005 Müdür Yardımcılığı Soruları ve Cevap Anahtarı PDF


EKYS Sözlü Sınav İçeriği 

ekys sozlu sinav icerigi e1675201251652

EKYS yazılı sınavdan 60 puan ve üzeri alan adaylar sözlü sınava katılmaya hak kazanmaktadır. Sözlü sınav içeriği şöyledir;

 • Yazılı sınav konuları (mevzuat ve genel kültür): %20
 • Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü: %20
 • Temsil kabiliyeti, liyakati, tutum ve davranışlarının göreve uygunluğu: %20
 • Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı: %20
 • Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı: %20

Sözlü sınavdan 60 ve üzeri puan alan adaylar müdür ve müdür yardımcılığı kadrolarına atanabilmektedir.


EKYS Nedir?

EKYS, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında müdür yardımcısı görevini yürütmek isteyenlerin girmeleri gereken bir sınav türüdür. Bu sebeple Milli Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında müdür yardımcısı olarak görev almak isteyen adayların mutlaka EKYS sınavına girmeleri ve yeterli başarıyı elde etmelerinin gerekliliği söz konusudur.

Bu sebeple son derece büyük bir öneme sahip olan sınav olarak karşımıza çıkmaktadır. Durum böyle olunca pek çok insan EKYS sınavı hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu konuda yeterli bilgiye sahip durumda olması ise son derece önemlidir. EKYS sınavı 80 sorudan oluşur ve sınav süresi 150 dakikadır. EKYS sınavında başarılı olmak için 100 üzerinden 60 puan ve üzeri almak gerekir.


EKYS Soru ve Konu Dağılımı

ekys nedir kimler basvurabilir e1675201276915

Sınav esnasında adaylara çoktan seçmeli olan 80 sorudan meydana gelen, bir test uygulanması söz konusu olacaktır.

Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları ise şunlardır:

 • – Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: .
 • – Eğitim ve öğretimde etik: .
 • – Genel kültür: %20.
 • – Eğitim bilimleri: %30.
 • – Değerler eğitimi: .
 • – Mevzuat (T.C. Anayasası, 5/1/1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Yasa, 14/6/1973 tarihli ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Yasasının, 1/11/1984 tarihli ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına İlişkin Yasa, 2/12/1999 tarihli ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması İle Alakalı Yasa, 25/6/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Yasası, 10/12/2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasasını, 10/6/1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Yasasını, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Milli Eğitim Bakanlığı başlıklı Onuncu Bölümünde bulunan hükümler): %20. Testte bütün mevzuattan soru bulunmayabilecektir.

EKYS Sınavına Kimler Girebilir?

Müdür ya da müdür yardımcılığı görevlerinde ilk defa olarak yer alacak olan bireyler için yazılı sınava Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Yönetmeliğinin 5,6 ve7’inci maddelerinde ifade edilen genel ve özel koşullara sahip olan adayların başvuruda bulunabilme durumu söz konusudur. Adayların taşımasının gerekliliğinin söz konusu olduğu EKYS başvuru koşulları ise şunlar olmaktadır:

-Adaylık dahil olmak üzere en az iki senelik öğretmen olarak görev yürütmüş olmak. Söz konusu sürenin hesaplanmasında ise; 657 sayılı olan Devlet Memurları Kanunun 4/B Maddesi çerçevesinde sözleşmeli öğretmenlik, yıllık izin, asker öğretmenlik, aylıksız izin ve hastalık izinde geçen sürelerin tamamı değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Sürenin hesabında ise; yazılı sınava gerçekleştirilen baş vuru tarihinin son günü olan söz konusu tarih esas alınır. (11 Şubat 2021) Son başvuru tarihinden itibaren öğretmenlikte 2 senesini doldurmuş olan adaylar sınava girebilme hakkına sahip olacaktır.


Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu