Nasıl Olunur?

Estetisyen Nasıl Olunur? Estetisyen Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Estetisyen Nasıl Olunur? Estetisyen Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir? Popülaritesi günden güne artan Estetisyen Güzellik Uzmanı olmak isteyenler Estetisyen maaşlarını merak etmekte. Ayrıca Uzman Estetisyen olmak için gerekli şartlar ve Estetisyen Sertifikası Nasıl Alınır? merak edenler için yazımızda Estetisyen hakkında tüm detaylara yer verdik.

Estetisyen Nasıl Olunur?

estetisyen nasil olunur

Günümüzde bakımlı kadınlar kadar artık erkeklerde bakımına özen göstermekte. günden güne artan güzellik salonları olması sebebiyle de güzellik uzmanları ve estetisyenlere eskiye nazaran daha da ihtiyaç duyulmaktadır. Hal böyle olunca Estetisyen nasıl olunur? merak edilmekte.

Öncelikle Estetisyen tanımını kısaca yapacak olursak; sterilizasyon ve hijyen için standartları kapsamında Cilt Bakımı, cilt ve vücut bakımı, epilasyon – depilasyon, makyaj ve güzelliğe dair tüm uygulamaları yapabilen kişiler estetisyen / güzellik uzmanlarıdır.

Estetisyen Olmak için öncelikle MEB ve Meslek okullarını tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra MEb onaylı sertifika programlarına katılıp bu sertifikaları alabilirsiniz Bununla birlikte; ilgili bir eğitim programına katılmanız gerekmektedir. Estetik, güzellik, cilt bakımı, masaj ve benzeri konularda birçok eğitim programı bulunmaktadır.

Türkiye’de estetisyenlik eğitimi veren üniversiteler ve meslek yüksekokulları mevcuttur. Bunun yanı sıra, özel eğitim kurumları da estetisyenlik eğitimi sunmaktadır. Bu eğitim programları, genellikle 6 ay ile 2 yıl arasında değişen sürelerde tamamlanmaktadır.

Estetisyenlik eğitimi sırasında, cilt bakımı, makyaj, epilasyon, manikür, pedikür, masaj, vücut bakımı gibi konularda teorik ve pratik bilgiler öğrenirsiniz. Ayrıca, insan anatomisi, dermatoloji, hijyen ve sterilizasyon, ürün bilgisi, iletişim ve müşteri ilişkileri gibi konular da eğitim programında yer almaktadır.

Estetisyen olabilmek için eğitimin ardından belirli sertifikaları almanız gerekebilir. Örneğin, kozmetik ürünlerle çalışırken, Sağlık Bakanlığı tarafından verilen belgeye sahip olmanız gerekebilir.

Son olarak, estetisyen olarak çalışabilmek için bir işyerinde veya kendi işinizi açarak çalışabilirsiniz. Estetik merkezleri, kuaförler, spa ve oteller gibi işletmelerde iş bulabilme olasılığınız yüksektir.


Estetisyen Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

estetisyen olmak icin ne mezunu olmak gerekir

Estetisyen olmak isteyenlerin ilgili bölümün meslek liselerinden mezun olmaları tabi ki de bir avantajdır. Bununla birlikte Milli Eğitime Bağlı olan meslek okullarından güzellik uzmanı sertifikaları alarak mesleğe başlama hakkına sahip olabilirler.

Ayrıca diğer bir seçenek ise Özel kuruluşların açmış olduğu eğitim kurslarına katılarak sertifika alabilirler. Estetisyen ne mezunu? sorusu cevabını kısaca vermiş olalım; ilgili lise ve üniversite bölümlerinde eğitim almaları gerekmektedir.


Uzman Estetisyen Ne Demek?

Uzman estetisyen, estetik, güzellik ve cilt bakımı konularında derinlemesine bilgi sahibi olan ve bu konularda uzmanlaşmış bir estetisyendir. Uzman estetisyenler, standart estetisyenlerden daha fazla eğitim almış, daha deneyimli ve daha yetenekli olabilirler.

Uzman estetisyenler, cilt analizi yapabilme, derinlemesine cilt bakımı uygulayabilme, özel cilt sorunlarına yönelik tedaviler yapabilme, medikal estetik uygulamaları yapabilme gibi ileri düzey becerilere sahip olabilirler. Ayrıca, masaj, vücut bakımı, epilasyon, manikür, pedikür ve makyaj konularında da uzmanlık düzeyinde bilgi ve deneyime sahip olabilirler.

Uzman estetisyen olmak için, standart bir estetisyen olmanın yanı sıra, ileri düzey eğitim programlarına katılmak, mesleki sertifikalar ve eğitim belgeleri almak, meslek içi eğitimlere katılmak ve sürekli olarak yeni teknikler ve trendleri takip etmek gerekmektedir. Uzman estetisyenler, kendi işyerlerinde veya estetik merkezleri, spa, otel gibi işletmelerde çalışabilirler.


Güzellik Uzmanı ve Estetisyen Arasındaki Fark Nedir?

guzellik uzmani ve estetisyen arasindaki fark nedir

Estetisyenler, güzellik uzmanlarıyla hemen hemen benzer hizmetler sunarlar, Estetisyenler genel olarak küçük işletmelerde görev yapar ve hizmet verirler.  Estetisyenler, bakım ve güzellik hizmetleri sunmayı hedefleyen kişilerdir ve vücut bakımı, masaj, manikür, pedikür, saç ekleme veya stilize edilmesi gibi temel hizmetleri arasındadırlar.

Estetisyenler, müşterilerine tek tek hizmet verirken, güzellik uzmanı klinikleri ve spa merkezleri çok daha geniş bir yelpaze içeren güzellik ve bakım hizmetleri sunar. Güzellik uzmanları, genellikle kozmetik cerrahilere sahip olmak, cilt bakımı, cilt ve tırnak ürünleri tedavisi, sterilizasyon ve hijyen kurallarına uymak ve hastalarla iletişim kurmak gibi bir dizi beceri ve bilgi gerektirir.

Güzellik uzmanları ayrıca estetisyenlerin sağladığı servislerin yanı sıra daha ileri seviyede bazı hizmetler, örneğin lazer epilasyon veya mikrodermabrazyon gibi hizmetler sunabilirler.


Estetiyen Görevleri Nelerdir?

estetisyen gorevleri nelerdir

Güzellik uzmanı, estetik, güzellik ve cilt bakımı konularında uzmanlaşmış bir kişidir. Güzellik uzmanının görevleri şunları içerebilir:

 1. Müşterilerin cilt analizini yapmak ve cilt tiplerine uygun tedavi ve ürünleri önermek
 2. Cilt bakımı uygulamaları yapmak, örneğin yüz temizleme, maske, peeling, nemlendirme, anti-aging, akne tedavisi gibi
 3. Medikal estetik uygulamaları yapmak, örneğin lazer epilasyon, cilt gençleştirme, dolgu ve botoks gibi
 4. Makyaj uygulamaları yapmak ve makyaj teknikleri konusunda önerilerde bulunmak
 5. Saç bakımı, kesim, boyama ve şekillendirme gibi konularda yardımcı olmak
 6. Vücut bakımı uygulamaları yapmak, örneğin masaj, vücut peelingi, nemlendirme gibi
 7. Epilasyon, manikür ve pedikür gibi kişisel bakım hizmetleri sunmak
 8. Müşterilerin isteklerine ve ihtiyaçlarına göre önerilerde bulunmak ve hizmetler sunmak
 9. Yeni ürün ve tedavi teknikleri hakkında bilgi edinmek ve müşterilere önerilerde bulunmak
 10. Hijyenik ve steril çalışma ortamı oluşturmak ve hijyen kurallarına uymak

Güzellik uzmanları, kendi işyerlerinde veya estetik merkezleri, spa, kuaför salonları, oteller ve benzeri işletmelerde çalışabilirler. Ayrıca, bazı güzellik uzmanları evde veya mobil olarak hizmetler sunabilirler.


Estetisyen Ne İş Yapar?

estetisyen ne is yapar

 • Güzellik uzmanı, cildin analizini yapar ve cilt tipine karar verir. Bunun akabinde gerekli cilt işlemlerini (peeling, maske vb.) uygular.
 • Müşteriye işlem yapmadan önce onun isteğine göre ihtiyaçlarını belirler.
 • Epilasyon işlemiyle istenmeyen tüylerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Manikür ve pedikür işlemlerini hijyenik şekilde gerçekleştirir.
 • Çeşitli zayıflama ekipmanlarını kişinin ihtiyacına göre uygular.
 • Deneyimli güzellik uzmanları yüze ve vücuda masaj yapar.
 • Cilt tipine karar verdikten sonra çeşitli maskeler uygular, kırışıklık/çatlak azaltan bazı işlemleri gerçekleştirir.
 • Yüz tipine ve kişinin isteğine bağlı olarak profesyonel makyaj yapar.

Güzellik Uzmanı Sertifikası Nasıl Alınır?

guzellik uzmani sertifikasi nasil alinir

Güzellik uzmanı sertifikası alabilmek için öncelikli olarak ilkokul mezunu ve 17 yaşını doldurmuş olmalıdır. MEB bağlı okul katılmanız gerekmektedir. Eğitimler bittikten sonra gidilen okullarda test sınavına ya da uygulamalı sınavlar yapılmaktadır.

Bunun sonrasında Milli Eğitim’den ıslak mühürlü sertifika almanız gerekmektedir. Uluslararası geçerliliğe sahip olan bir sertifika almış oluyorsunuz. Güzellik uzmanlığı 2 şekilde ayırılmaktadır. İlk olarak ikinci seviye sertifika ile diğeri ise dördüncü seviye sertifika ile hem çalışabilir hem de ustalık sınavına girmeye hak kazanabilirsiniz.

Yabancı uyruklu vatandaşlar ise geçici T.C. kimlik belgeleri ile kurslara katılabilirler. Usta öğretici olduğunuzda resmi okullarda çalışma imkanlarınız bulunmaktadır. Ustalık sınavına girmek için 22 yaşını doldurarak en az ilk okul mezunu almanız gerekmektedir.

Güzellik uzmanı eğitimi veren pek çok özek kurs merkezleri bulunmaktadır. Yaşadığınız bölgedeki kurs merkezlerini araştırarak, eğitim ücretlerini, şartlarını ve kurs süresini hemen öğrenerek kaydınızı oluşturabilirsiniz


Estetisyenlik Belgesi Fiyatları Ne Kadar?

Estetisyenlik belgesi sahibi olmak için ödenmesi gereken fiyatlar, eğitim programı, bölge ve lokasyondan bağımsız olarak her eğitim kurumunda farklılık gösterebilir. Genel olarak, uygulamalı ve teorik derslerin olduğu bir estetisyenlik belgesi programının uygulanması genellikle yaklaşık 7.000 TL ile 15.000 TL arasında değişebilir.

Bazı eğitim programları daha kapsamlı olabilir ve mevcut belgelerin yanı sıra özel ek eğitim modülleri de içerebilir. Dolayısıyla, bu programların maliyeti daha da artabilir.


Estetisyenler Nerelerde Çalışır?

estetisyenler nerelerde calisir

Estetisyenler genellikle güzellik, spa ve sağlık merkezleri gibi işletmelerde çalışırlar. Bunların yanı sıra, kuaför salonları, kozmetik mağazaları, oteller, tatil köyleri, hastaneler, estetik klinikleri gibi çeşitli yerlerde de çalışabilirler.

Bazı estetisyenler, kendi işyerlerini açarak veya evlerinde bir stüdyo veya salon açarak serbest çalışabilirler. Bu durumda, müşterileri genellikle randevu alarak gelirler.

Ayrıca, film setleri, moda şovları, fotoğraf çekimleri gibi etkinliklerde de çalışabilirler. Özellikle makyaj sanatçıları, moda tasarımcıları, film yapımcıları ve diğer sanatçılarla işbirliği yaparak sahne, film, fotoğraf ve televizyon çalışmalarına katılabilirler.


Estetisyen Maaşları 2024 Ne Kadar?

Öncelikle belirtelim ki net bir estetisyen maaşından bahsedilemez. Bulunan lokason çalışılan firmanın büyüklüğü ve mesleki yeterlilik bunun yanı sıra tecrübe vb. bir çok faktör sebebiyle estetisyen maaşları farklılık gösterebilir. Ancak Minimum asgari ücret yani. 18500 TL ile 50.000 TL maaş arasında çalışa estetisyenler mevcuttur.


👉 Portföy Yöneticisi Nasıl Olunur? 

👉 En Çok Tercih Edilen 4 Yıllık Önü Açık Bölümler 2024

👉 En Çok Tercih Edilen 2 Yıllık Önü Açık Bölümler 2024

Bizi Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu