Kimdir

Garo Paylan Kimdir, Nereli? Garo Paylan Hayatı ve Biyografisi

Garo Paylan Kimdir, Kaç Yaşında? Garo Paylan Hayatı ve Biyografisi. En çok merak edilen isimler arasında yer alan Garo Paylan Kaç Yaşında? Milletvekili Garo Paylan olarak ta tanınmaya başlaması sonrasında Garo Paylan evli mi? babası kim? Garo Paylan ailesi ve Garo Paylan eşi de araştırılmaya başlandı. Gelin birlikte Garo Paylan hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Garo Paylan Kimdir?

garo paylan kimdir nereli

Katıldığı programlar ve yaptığı yorumlarla merak edilen isimler arasında yer alan Garo Paylan Kimdir? siyasi karakteri yanı sıra; eğitimci olarak da tanınmaktadır. 1972 İstanbul doğumlu olan Garo Paylan, 2023 yılı itibari ile 51 yaşındadır ve aslen Malatyalıdır. Haziran 2015 genel seçimlerinden bu yana Türkiye Büyük Millet Meclisinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul milletvekili olarak yer almış, 2018 Türkiye genel seçimlerinde Diyarbakır milletvekili seçilmiştir. Elli yılı aşkın bir süre sonra Türk parlamentosuna giren ilk Ermeni milletvekillerinden biri olmuştur.

Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin İstanbul’da üçüncü bölge ikinci sıradan milletvekili seçilerek giren Garo Paylan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi ve böylece TBMM tarihinde 54 yıl sonra ilk kez meclise giren Ermeni milletvekillerinden biri oldu. Kasım 2015 genel seçimlerinde de HDP’nin İstanbul milletvekili seçildi.


Garo Paylan Hayatı ve Biyografisi

garo paylan hayati ve biyografisi

Aslen Malatyalı olan Ermeni bir ailenin üç çocuğundan ortancası olarak 3 Ekim 1972’de İstanbul’da doğdu. Kuşaklardır ayakkabıcı olan ailesi, 1969’da Malatya’dan İstanbul’a göç etmiş ve kendisine dedesi Yemenici Garabet adının kısa hâli olan Garo adını vermişti. Eğitim hayatını İstanbul’da sürdüren Paylan, üniversiteyi İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun olarak tamamladı.

Bir dönem iş adamı olup Yeşilköy Ermeni Okulunda yöneticilik yaptı ve Ermeni okullarının bağlı olduğu cemaat vakıfları tarafından kurulan eğitim komisyonunda koordinatör olarak görev aldı. Ana dil temelli çok dilli eğitimin gelişimi için projeler yönetti. Bir Hristiyan olan Paylan, nüfus cüzdanının din kısmında Hristiyan yazdığı için çocukluğundan beri gittiği kurumlarda birçok kez ayrımcılığa uğradığını belirtti.

Garo Paylan, bir süre Yeşilköy Ermeni Okulu’nda yöneticilik yaptı. Ermeni okullarının bağlı olduğu cemaat vakıflarınca kurulan eğitim komisyonunda koordinatörlük görevini üstlendi. Ana dil temelli çok dilli eğitimin gelişimi adına projeler yönetti.

Haziran 2015’te Türkiye genel seçimlerinde HDP’nin İstanbul’da üçüncü bölge ikinci sıradan milletvekili seçildi ve TBMM’ye girdi. Kasım 2015’te genel seçimlerde HDP İstanbul milletvekili seçildi. 25 ve 26. dönemde İstanbul Milletvekili seçilen Paylan, 2008 genel seçimlerinde HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı oldu. Garo Paylan, 27. dönem HDP Diyarbakır Milletvekili olarak görev yapıyor.

Twitter 👉 Garo Paylan


👉Onursal Adıgüzel Kimdir, Kaç Yaşında? Onursal Adıgüzel Hayatı ve Biyografisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu