Nasıl Olunur?

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur? Gardiyan Olma Şartları Nelerdir? 2024 Maaşları Ne Kadar?

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur. İnfaz Koruma Memuru diğer adıyla Gardiyan Nasıl Olunur? Gardiyan Olma Şartları Nelerdir? araştırılmakta. İnfaz Koruma Memuru yani Gardiyan olmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmekte. Peki ama Kimler Gardiyan Olabilir? Lise Mezunu Gardiyan Nasıl Olunur? ve Gardiyan 2024 Maaşları Ne Kadar? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

İnfaz Koruma Memuru (Gardiyan) Nasıl Olunur?

infaz koruma memuru gardiyan nasil olunur 2023 e1674346158415

Gardiyan olmak isteyenlerin en çok merak ettikleri soruları bu yazımızda derledik. Tutukevi ve cezaevlerinde bulunan tutukluların güvenliği ve ihtiyaçlarının sağlanması için görev yapan İnfaz Koruma Memuru diğer adıyla gardiyanların görevleri nelerdir? 2024 Gardiyan Maaşları ve tüm merak edilenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz. İlk olarak Gardiyan Nedir? sorusuna cevap verelim.

Cezaevlerinde bulunan mahkûmların bazı konulardaki ihtiyaçlarını karşılayan ve mahkûmların güvenliğini sağlayan kişidir.

Öncelikle belirtelim ki İnfaz ve koruma memuru olabilmek için okulların herhangi özel bir bölümünden mezun olmanıza gerek yoktur. Lise veya dengi bir okullarının herhangi birinden mezun olmak yeterlidir. KPSS’den en az 70 puan alan tüm vatandaşlar infaz ve koruma memuru olarak açılan bu kadroya başvuru yapabilir. Bunun dışında kurumlar arası geçişle de infaz ve koruma memuru olabilirsiniz.

Gardiyan olmak isteyen kişilerin Adalet Bakanlığının internet sitesinde yer alan Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü bölümünde yayınlanan gardiyan alımı ile ilgili duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Gardiyan alımı yapılacağı zaman gardiyan olmak isteyen kişilerin başvurularını adliyelerde yer alan komisyonlara yapmaları gerekmektedir. Başvurusunu tamamlayan adaylar komisyonun belirlemiş olduğu tarihte mülakata girmelidirler. Eğer adaylar sözlü mülakatta başarılı olurlarsa adayların boy ve kilo oranlarına bakılmaktadır.


Gardiyan / İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar?

infaz koruma memuru gardiyan ne is yapar 2023 e1674346189684

Gardiyan, bir diğer adıyla infaz kurumu memurunun yaptığı iş ıslahevlerinde ve cezaevlerinde tutuklu olarak bulunan kişilerin belirli ihtiyaçlarını karşılamak ve onların güvenliğini sağlamaktır. Yani bu mesleği yapan kişiler genel olarak cezaevlerinde ve ıslahevlerinde görev yapmaktadırlar. Bu iki görevin yanında şu görevleri de bulunmaktadır:

 • Koğuşları gözlemlemek,
 • Tutukluların kaydını tutmak,
 • Koğuş kapılarını kilitlemek,
 • Koğuşları kontrol etmek,
 • Mahkûmların koğuşlara gidip gelmelerini sağlamak,
 • Mahkûmlara arama yapmak,
 • Mahkûmların sayısını kontrol etmek,
 • Mahkûmlar arasında kavga ve tartışma gibi sorunların ortaya çıkmasını engellemek,
 • Islahevlerinde ve cezaevlerinde yasaklı madde veya yasak olan eşyaları tespit ettiğinde bunlara el koymak,
 • Mahkûmların yeme, içme ve temizlik gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak,
 • Firar etmeye yeltenecek mahkûmları önceden tespit edip mahkûmların kaçmalarını engellemek,
 • Ağır ceza merkezinin bulunmadığı yerlerde kâtip olarak görev yapmak,
 • İdari memurun bulunmadığı zamanlarda idareden sorumlu olmak.,

Gardiyan Olma Şartları 2024 Nelerdir?

gardiyan olma sartlari 2023 nelerdir e1674346222705

Diğer mesleklerde olduğu gibi gardiyan olmak için de belirli şartlar bulunmaktadır. Gardiyan nasıl olunur sorusunda bu şartları yerine getirmelisiniz. İşte gardiyan olma şartları 2024 yılında şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az lise mezunu olmak,
 • KPSS’den en az 70 puan almış olmak,
 • Kadın adaylar için en az 1.60 cm boya, erkek adaylar için ise en az 1.70 cm boya sahip olmak,
 • Güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,
 • 30 yaşını geçmemiş olmak,
 • Askerlik görevini tamamlamış olmak,
 • Adayın alacak olduğu sağlık raporunda fiziksel veya ruhsal herhangi bir engelinin olmaması,
 • Kamu haklarından mahrum olmamak,
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’ndaki 48. maddede bulunan niteliklere sahip olmak,
 • Adli sicilin temiz olması gerekmektedir.

Buradaki şartları sağlayanlar gardiyan olmak için başvuru yapabilir. Ancak ilgili şartların bakanlık tarafından değiştirilebileceği olasılığı göz ardı edilmemelidir. Gardiyan olma şartları arasında en fazla dikkat çeken fiziksel şartlardır. Adayların boy ve kiloları bu mesleği sorunsuz olarak yapabilmeleri adına önemlidir. Ancak bu şartların tam olarak anlaşılması için örneklerin verilmesi yararlı olacaktır.

Örneğin; erkek bir adayın boyunun 180 cm olduğunu varsayalım. Bu adayın kilosu 80 + 13 ve 80 – 17 aralığında olmalıdır. Yani aday en fazla 93 kg, en az ise 63 kg olmalıdır. Boyu 180 cm olmasına rağmen kilosu 94 kg veya 62 kg olanlar gardiyan olamazlar.

Örneğin; bayan bir adayın boyunun 165 cm olduğunu varsayalım. Yine aynı hesap ile adayın kaç kg olacağı bulunabilir. 65 + 13 ve 65 – 17 hesabıyla boyu 165 cm olan adayların 78 kg ile 48 kg arasında olması gerekir.

Bakanlık tarafından boy ve kilo şartlarında kullanılan yöntem bu şekildedir. Ancak ileride daha farklı yöntemler tercih edilebilir. Bundan dolayı güncel hesaplama yöntemlerinin mutlaka takip edilmesi gerekiyor.

Burada yer alan şartlar bakanlık tarafından yapılan diğer alımlarda da büyük oranda geçerlidir. Bakanlık, infaz koruma memuru ile birlikte büro personeli (ceza infaz kurumu katipliği) için de alımlar gerçekleştiriyor.


Kadın İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

kadin infaz koruma memuru nasil olunur 2023 e1674346242756

Kadın gardiyan olmak için farklı tek şart mevzuatta belirtilen boy ve kilo endeksine sahip olunmasıdır. 1.60 ve üzerinde boya sahip olan kadın adaylar gardiyan alımı yapıldığı süre zarfında başvuruda bulunabilir. Başvurusu kabul edilen kadın adaylar, adalet komisyonu tarafından sözlü ve yazılı olan bir mülakata tabi tutulur. Mülakatı başarıyla tamamlayan kadın adaylar, Cumhuriyet Baş Savcılığı tarafından gönderilen yazı ile göreve başlamaya hazır sayılır.


Erkek İnfaz Koruma Memuru Nasıl Olunur?

erkek infaz koruma memuru nasil olunur 2023 e1674346262503

Erkek gardiyan olmak için farklı tek şart mevzuatta belirtilen boy ve kilo endeksine uyuyor olunmasıdır. 1.70 ve üzerinde boya sahip olan erkek adaylar Adalet Bakanlığı internet sitesinde gardiyan alımı duyurusu yapıldığı süreçte başvuruda bulunabilir.

Başvurusu kabul edilen erkek adaylar, adalet komisyonu tarafından diğer adaylar ile birlikte sözlü ve yazılı olan bir mülakata sokulur. Mülakatı başarıyla bitiren erkek adaylar, Cumhuriyet Baş Savcılığı tarafından gönderilen yazı ile göreve başlamaya hazır sayılır.


İnfaz Koruma Memurları Nasıl Çalışır?

Cezaevlerinde düzenin tutulmasından sorumlu olan gardiyanlar, hükümlülerin insani şartlar altında bir yaşam sürdürebilmeleri için de gereklidir. Aynı zamanda cezaevi yönetimi ve hükümlüler arasında bir köprü görevindedir.

İnfaz ve Koruma Memuru yani gardiyanların ne iş yaptıkları ve mesleklerini nasıl sürdürdükleri ile ilgili tüm cevaplar ise şöyle:

 • Cezaevine giren hükümlünün üstünü aramak ve üstlerinde bulunan eşyaları emniyet altına almak
 • Hükümlülerin kaydını tutmak
 • Hükümlülerin koğuşlarına götürülmesini sağlamak ve kapıları kilitli tutmak
 • Koğuşları belli aralıklarla kontrol etmek
 • Hükümlülerin cezaevinden kaçma girişimi olup olmadığını kontrol etmek ve varsa engellemek
 • Günde üç defa hükümlülerin sayımını yapmak
 • Hükümlülerin yemek ve temizlik gibi ihtiyaçlarını karşılamak
 • Hükümlüler arasında çıkan anlaşmazlıkları takip etmek ve çözmek
 • Belli aralıklarla genel arama ve kontrol yapmak
 • İdari memur bulunmadığında idareden sorumlu olmak
 • Ağır ceza merkezi olmayan yerlerde katip olmak

Sözleşmeli Gardiyan Nasıl Olunur?

Sözleşmeli gardiyan olmak için Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Şartları sağlayan adaylar yine bakanlık tarafından açıklanan takvime uygun olacak şekilde başvurularını yapmalıdır. Başvuru sürecinin ardından adaylar mülakata çağrılıyor. Mülakatta başarılı olanlar gardiyan olarak görevlerine başlıyor.

Sözleşmeli gardiyan ile kadrolu gardiyan arasında gerek özlük hakları gerekse de maaş konusunda ciddi farklılıklar bulunmuyor. Bilindiği gibi son dönemlerde neredeyse bütün devlet kurumları memur alımlarını sözleşmeli olarak yapıyor. Memur olmak isteyenler için farklı bir seçenek bulunmuyor. Sözleşme süresince disiplinsizlik yapmayan ve yüz kızartıcı suç işlemeyenler belli bir süre sonra kadroya geçiyor.


Gardiyan Olmak İçin Hangi Bölümü Okumalıyım?

İnfaz ve koruma memuru olmak isteyen kişilerin herhangi bir bölümden mezun olmasına gerek yoktur. Lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olmaları yeterlidir. Lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olan adaylar KPSS’den en az 70 puan alarak gardiyanlığa başvuru yapabilirler.

Bunun yanında kurumlar arası geçiş yaparak infaz ve koruma memuru olmak mümkündür. Lisede yer alan Adalet bölümünü ve üniversitede yer alan Ceza İnfaz ve Güvenlik Hizmetleri bölümünü okuyanlar da gardiyan olabilmektedirler. Lise mezunu gardiyan nasıl olunur sorusuyla devam edelim.


Lise Mezunu Gardiyan Nasıl Olunur?

Gardiyan olabilmek için üniversite mezunu olmak şart değildir. Lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olmak gardiyan olabilmek için yeterlidir. Fakat lise veya dengi herhangi bir okuldan mezun olan adayların mutlaka KPSS’den en az 70 puan ve üzeri puan almaları gerekmektedir.

KPSS’den en az 70 ve üzeri puan alan adaylar Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan “Sözleşmeli İşe Alım Duyuruları” paneli üzerinden başvuru yapabilmektedirler. Başvuruları kabul edilen adaylar sözlü ve yazılı mülakata tabii tutulurlar.

Mülakatı geçen adayların bir komisyon tarafından boy kilo endeksine bakılmaktadır. Bu kısmı da başarı ile tamamlayan adaylar artık gardiyan olma hakkına sahip olurlar. Lise mezunu gardiyan nasıl olunur? Bunu da öğrendiğimize göre diğer konulara bakalım.

Gardiyan Alımı Kaç Yılda Bir Yapılmaktadır?

Gardiyan alımı Adalet Bakanlığı tarafından her 2 yılda bir gerçekleştirilmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından her 2 yılda bir gerçekleşen bu gardiyanlık atamaları, o atama yılının KPSS puanı ile yapılmaktadır.

Gardiyanların Görevlerinde Yükselme İmkânı Var Mıdır?

Gardiyanların görevlerinde yükselme imkânları bulunmaktadır. Kurum içi yapılan sınavlar ile beraber sırası ile baş memur, idare memuru, ikinci müdür, cezaevi müdürü şeklinde görevlerinde yükselme imkânları bulunmaktadır.


Gardiyanların Çalışma Saatleri 2024

gardiyan calisma saatleri 2023 e1674346382651

Gardiyan nasıl olunur 2024 bilgilerini verdikten sonra çalışma saatleri bilgilerine geçelim. Gardiyan çalışma saatleri, görev yaptıkları cezaevine göre değişiklik göstermektedir. Gardiyanlar hem gündüz hem de vardiyalı olarak çalışmaktadır.

Gündüz çalışan gardiyanlar 08.00 ile 17.00 saatleri arasında çalışmaktadırlar. Cumartesi ve pazar günleri resmi tatildir. Vardiyalı olarak çalışan gardiyanların ise çalışma günleri ve saatleri şu şekildedir:

 • 12 saat gündüz çalışıldıysa 24 saat istirahat verilir,
 • 12 saat gece çalışıldıysa 48 saat istirahat verilir.
 • Çalışma saatleri ve düzeni görev yapılan kuruma göre değişiklik gösterebilir.

Hem gündüz çalışan gardiyanların hem de vardiyalı olarak çalışan gardiyanların her yıl yıllık izin kullanma hakları bulunmaktadır. On yıl ve on yıldan daha az bir süre çalışan gardiyanların yıllık izni 20 gün, on yıldan fazla çalışan gardiyanların yıllık izni 30 gündür.


2024 Gardiyan Maaşları Ne Kadar?

Gardiyan maaşları 2024 yılında derece/kademelerine göre şu şekildedir:

 • 9/1 derecesindeki gardiyan maaşı: 24,500 TL
 • 8/1 derecesindeki gardiyan maaşı: 25,750TL
 • 7/2 derecesindeki gardiyan maaşı: 27,000 TL
 • 6/3 derecesindeki gardiyan maaşı: 28.490 TL
 • 5/1 derecesindeki gardiyan maaşı: 30,115 TL
 • 1/4 derecesindeki gardiyan maaşı: 32,700 TL

Lise Mezunu Gardiyan Maaşı 2024

Lise mezunu gardiyan olarak göreve yeni başlamış olan kişilerin aldıkları en düşük maaşlar biraz daha düşük olmakta. Lise mezunu gardiyan maaşı 11.848 TL’ den başlamaktadır. Fakat lise mezunu gardiyanların aldıkları maaş görev yerlerine ve derece/kademelerine göre farklılık göstermektedir.

Başgardiyan Maaşı 2024

Başgardiyan maaşı diğer gardiyanların maaşlarına göre farklılık göstermektedir. Bunun nedeni hem başgardiyanların derece/kademe açısından yüksek olması hem de hizmet ettikleri yılın fazla olmasıdır. Başgardiyan maaşı 2024 yılında ortalama olarak 16.900 TL civarındadır.

Peki, baş gardiyan nasıl olunur? İnfaz Koruma Memuru olarak göreve başladıktan sonra kıdem aldıkça görevde yükselme sınavlarına girebiliyorsunuz. Bu sınavları kazanarak baş gardiyan olabilirsiniz.

Gardiyan Maaşını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Gardiyan nasıl olunur ve gardiyan maaşlarını öğrendiğimize göre sıra geldi gardiyan maaşını etkileyen faktörlerin neler olduğu konusuna. Gardiyan maaşını etkileyen dört faktör bulunmaktadır. Bu faktörler şunlardır:

 • Gardiyan kadrolu mu, sözleşmeli mi olduğu,
 • Gardiyanın hangi eğitim kademesinden mezun olduğu,
 • Gardiyanın görev yapmış olduğu kurum,
 • Gardiyanın derecesi ve kademesi gardiyan maaşını etkileyen faktörlerdir.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Liseden Sonra Nasıl Polis Olunur? 

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu