Bilgi Havuzu

KYK Yurtlarında Lise Öğrencileri Kalabilir mi? KYK Yurtlarında Kimler Kalabilir?

KYK Yurtlarında Lise Öğrencileri Kalabilir mi? KYK Yurtlarında Kimler Kalabilir? Diğer yurtlara göre daha uygun olan KYK yurtları, KYK da barınan öğrencilere barınma dışında hem yemek hem de güvenlik hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen lise öğrencileri de KYK yurtlarında kalabilir mi? araştırmakta. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

KYK Yurtlarında Lise Öğrencileri Kalabilir mi?

kyk yurtlarinda lise ogrencileri kalabilir mi 1

Öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de KYK Yurtlarında Lise Öğrencileri Kalabilir mi? Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından Üniversite okuyan önlisans ve lisans öğrencilerine sunulan  yeme-içme, güvenlik ve barınma hizmeti mevcuttur. Lakin KYK yurtlarında lise öğrencileri kalamaz.

Konuyla ilgili olarak KYK yurt yönetmeliğinde geçen madde şu şekildedir: Öğrencinin örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması gerekir. Liseler yükseköğretim kurumu değildir ve bu sebeple lise öğrencileri KYK yurtlarında kalamaz.


KYK Yurtlarında Kimler Kalabilir?

1- Öğrencinin, örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması gerekir.
2- Öğrenci ailesinin Kurum yurdunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ikamet etmesi (Sağlık Kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engeli olduğu tespit edilen öğrenciler, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı yetiştirme yurtlarında tamamlayan ve/veya Devlet koruması altında olan öğrenciler, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler hariç)
3- Öğrencinin, taksirli suçlar hariç, herhangi bir suçtan dolayı hakkında 6 ay ve daha fazla hapis cezası ile kesinleşmiş mahkûmiyeti bulunmaması gerekir.(Cezası tecil edilenler hariç)
4- Cezası tecil edilmiş olsa bile, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun İkinci Kitap Üçüncü Kısmının Beşinci Bölümü ile Dördüncü Kısımda düzenlenen suçlardan hüküm altına alınmamış olması ve bu suçlardan haklarında açılan derdest kamu davası bulunmaması gerekir.
5- Öğrencinin, Kurum veya diğer resmi kuruluşların yurtlarından “Süresiz çıkarma cezası” veya öğretim kurumlarından 6 aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması gerekir.
6- Uluslararası öğrencilerin öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni belgesi ile pasaportunun tasdikli fotokopisini vermesi gerekir
7- Zorunlu staj hariç asgari ücretin üzerinde ücretle bir işte çalışmaması gerekir.
8- Öğrencinin, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığı veya bulaşıcı hastalığı olmaması gerekmektedir.


KYK Yurt Nakil İşlemleri Online Nasıl Yapılır?

Nakil yapmak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de KYK Online nakil işlemleridir. KYK yurt nakil işlemlerinizi online olarak gencizbiz.gsb.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Adrese gittiğinizde ana sayfada bulunan yurt işleri menüsüne girerek yurt nakil işleri menüsünde nakil işlemlerinizi adım adım takip ederek tamamlayabilirsiniz.

Öncelikle bilmelisiniz ki KYK yurt nakil işlemleri GSB tarafından belirlenen tarihlerde yapılmaktadır. Başvuru tarihleri dışında sisteme giriş yapılamamaktadır. Yurt nakil işlemleri tarihleri dışında nakil işlemi yapmak için Yurt Müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz. Burada önemli nokta nakil istediğiniz yurtta boş kontenjan olmasıdır. Nakil işlemi öncesi gitmek istediğiniz yurtta boş kontenjan olup olmadığını araştırıp başvuruda bulunmanız daha iyi olacaktır.


KYK Beslenme Yardımı Nedir?

KYK yurtlarında konaklayan öğrenciler için Kredi Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilerin dengeli ve ucuz beslenebilmeleri için lokanta-kantin hizmet yerleri mevcuttur. Yemeklerin fiyatı, piyasa fiyatları ortalamasının en az %35 oranında indirimli olmakla beraber mutfak, depo, kullanılan araç gereçler ile malzemelerin kalitesi ve hijyen şartlarına uygunluğu yurt yöneticileri ve diyetisyenler tarafından devamlı kontrol edilmektedir. Öğrencilerimize yemekler çoktan seçmeli olarak verilmektedir.

KYK beslenme-yemek yardımı: KYK yurtlarında kalan öğrencilere verilen yemek yardım parasıdır. Beslenme yardımı KYK yurtlarında sabah ve akşam yemeklerinde geçerlidir. KYK beslenme yardımını geçen tutarda yemek aldığınızda üzerini ödemek zorunda kalırsınız.

Örneğin: Akşam yemeği beslenme yardımı 11 TL siz akşam yemeğinde 20 TL’lik yemek aldığınızda 9 TL’yi ödemek zorunda kalırsınız.


KYK Beslenme Yardımı Nasıl Alınır?

Öğrencilerin KYK beslenme yardımı almak için ekstra bir başvuru ya da işlem yapılmasına gerek yoktur. KYK yurduna kayıt yaptıran tüm öğrenciler beslenme yardımından faydalanabilmektedir.


 

KYK Açılımı Ne Demek?

Açılımı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü olan KYK, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlıdır. 22 Ağustos 1961 tarihinde kurulan KYK, yüksek öğrenim gören ve özellikle maddi imkanları olmayan öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi ve faydalanabilmesi için; tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine tâbi özel bütçeli ve sosyal amaçlı hizmet veren bir kamu kurumudur.

KYK bursu ise;  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerin maddi imkanı olmayanların, ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ve bununla birlikte normal öğrenim süresi boyunca verilen borç paradır. Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) denilince akla ilk gelen her ne kadar KYK bursu olsa da KYK yurtları da oldukça bilinmektedir.

Özel yurtlara nazaran çok daha uygun fiyat ve devlet desteğiyle birlikte üniversite öğrencilerinin girmek için can atıp sırada bekledikleri yurtlardır. Devlet çatısı altında açılan Kredi ve Yurtlar Kurumu kısaca KYK, çalışanları da memur statüsünde yer almaktadır.


KYK Görevleri Nelerdir?

 • Yurt ihtiyacını belirlemek, yurtların her türlü ihtiyacını temin etmek, yurtların sevk ve idaresini yapmak, öğrencilerin iaşe, ibate ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için yurt alanlarında ilgili düzenlemeleri yapmak,
 • Yurtlarda barınacak öğrencilerin başvuru, değerlendirme, kayıt ve kabulüne ilişkin esasları belirlemek ve uygulamak, yurtlarda kalan öğrencilerin sosyal, sağlık, kültürel ve eğitim ihtiyaçlarını sağlamak ve ilgili kurumlarla işbirliği yapmak,
 • Yurt hizmetlerini sınıflandırmak, standartlarını belirlemek ve bunların ücret tarifelerini tespit etmek,
 • Yurt hizmetinden faydalananlar ile hizmet sunucuları arasında doğabilecek ihtilafların çözümüne yönelik usul ve esasları belirlemek,
 • Yurtların ilgili mevzuat düzenlemelerine uygun bir şekilde kullanıma hazır bulundurulmasını sağlamak,
 • Yurt ve tesislerde konaklayacaklarla ilgili usul ve esasları belirlemek, ikili anlaşmalar gereği eğitim ve öğretim görmek üzere ülkemize gelen diğer ülke öğrencilerinin yurtlardan yararlandırılmasına ilişkin işlemleri yürütmek,
 • Öğrenci disiplin işlemleri ile ilgili işlerin mevzuat hükümlerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak,
 • Öğrencilerin beslenme hizmetlerine ilişkin esasları belirleyerek uygulanması için gerekli tedbirleri almak,
 • Yurt dışında öğrenim gören Türk vatandaşı öğrencilerin kredi, burs ve barınma işlemlerini yürütmek,
 • Öğrencilerin desteklenmelerine ilişkin politikaların tespiti amacıyla gerekli çalışmaları yapmak,
 • Öğrencilere verilecek öğrenim kredisi ve burslar ile kredi borcunun tespiti, takibatı ve tahsilâtı ile kredi teminatına ilişkin usul ve esasları belirlemek, kredi ve burs başvurularının alınması ve değerlendirilmesi ve ödeme işlemlerinin yapılmasını sağlamak,
 • Öğrencilere verilmek üzere yapılacak bağış ve hibelere ilişkin usul ve esasları belirlemek, burs veren kurumlarla koordinasyonu sağlamak,
 • İhtiyaç sahibi öğrencilere barınma ve beslenme yardımı yapılmasına ilişkin iş ve işlemleri yürütmek,
 • Vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve kamu yararına çalışan derneklere ait yükseköğrenim yurtlarında barınan öğrencilere yapılacak beslenme ve barınma yardımına ilişkin usul ve esasların belirlenmesine ilişkin iş ve işlemleri yapmak,
 • 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Kanunda Bakanlığa verilen görevleri yerine getirmek,
 • Bakan tarafından verilen diğer görevleri yapmak.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 KYK Yemek Ücretleri 2023 Güncel Liste

👉 İlk Defa KYK Yurdunda Kalacaklar Öğrenciler İçin İhtiyaç Listesi

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu