Bilgi Havuzu

MTOK İlahiyat Ne Demek? Kimler MTOK İlahiyat Bölümlerini Tercih Edebilir?

MTOK İlahiyat Ne Demek? Kimler MTOK İlahiyat Bölümlerini Tercih Edebilir? Mesleki Liselerden mezun olan öğrenciler için ayrılan kontenjanların olduğu MTOK Bölümleri en çok merak edilenler arasında. Hal böyle olunca İlahiyat mezunları da MTOK İlahiyat Ne Demek, Kaç Yıllık? merak etmekte. Kimler MTOK İlahiyat Bölümlerini Tercih Edebilir? MTOK İlahiyat Bölümleri Taban Puanları ve MTOK İlahiyat hangi Üniversitelerde Var? sorularının cevapları için yazımızı okuyabilirsiniz…

MTOK İlahiyat Ne Demek?

mtok ilahiyat ne demek

MTOK ilahiyat geçmeden önce MTOK nedir? sorusunu kısaca cevaplayalım MTOK Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının kısaltılmasıdır. Genel olarak MTOK kontenjanından yararlanılabilmesi ve MTOK kılavuzundan tercih yapılabilmek için Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarından mezun olunması gerekmektedir.

İlahiyat MTOK için ise 2021 yılından itibaren İlahiyat Lisans programlarının da kontenjanlarının bir kısmı İlahiyat MTOK olarak gösterilmeye başlandı. İlahiyat MTOK için MTOK ilahiyat yer alan özel Şartlar 153 kodunda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

153: Bu programa, İmam Hatip Lisesi Hafızlık Projesinde öğrenim görenler (okul tür kodu 51023 olup alan kodu 6060 olan adaylar) ile İmam Hatip Lisesi mezunu olup Hafızlık Belgesi’ne sahip olan/olacak adaylar (İmam Hatip Lisesi mezunu olup Hafızlık Belgesi’ne sahip olan/olacak adayların listesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına ve ÖSYM’ye iletilecek olup iletilen listede adı olmayan adaylar öncelikli olarak yerleştirilmeyecektir.) öncelikli olarak yerleştirilecektir.

Kimler MTOK İlahiyat Bölümlerini Tercih Edebilir?

kimler ilahiyat bolumlerini tercih edebilir

Kısaca cevap verecek olursak, Şartlar bölümünde yer alan 153 koduna göre İlahiyat MTOK aslında herkes tercih edebilir lakin İmam hatip mezunları öncelikli olarak tercih eder ve yerleşirler. (M.T.O.K.) kontenjanlarının boş kalması durumunda diğer ortaöğretim kurumlarının diğer alan/dallarından mezun olan/olacak adaylar da tercih ettikleri takdirde bu kontenjanlara yerleştirileceklerdir.


Teknoloji Fakültesi Nedir?

2009 yılında Teknik Eğitim Fakültelerinin kapatılmasının ardından açılan Teknoloji Fakülteleri, Teknik Eğitim Fakülteleri daha önce meslek lisesi mezunlarının ek puanla yerleştiği ve öğretmenlik eğitimi alabildiği fakültelerdir. Bilmeniz gereken en önemli detay ise Teknoloji Fakülteleri diğer fakültelerden farklı olarak öğretmenlik eğitimi değil ilgili kurumlar için mühendislik eğitimi verir. MTOK ile tercih yapacak kişilerde sadece Teknoloji Fakültelerine yerleşebilirler.

Öncelikle bilmenizde fayda var ki; Teknoloji Fakültesi mezunları aynı Mühendislik Fakültesi mezunları gibi mühendis unvanı alır ve imza yetkisine sahip olur. Bunun dışında iki fakülte arasında ki en büyük fark eğitim kısmında oluşmaktadır. Bununla birlikte Türkiye Mimar Ve Mühendisler odasına da üye olabiliyorlar. Özetle Fakülteler arasında eğitim kısmında ki farklar dışında fark bulunmuyor.


MTOK Avantajları Nelerdir?

Meslek liselerinden mezun olan öğrencilere MTOK sisteminin en büyük avantajı düşük puanlarla dahi fakültelere yerleşmelerinin sağlanmasıdır. Tabi bunun için de lisede okuduğunuz bölüm ile üniversitede okuyacağınız bölümün birbiri ile bağıntılı olması gerekiyor.

Eğer üniversitede kendi alanınız ile ilgili bir bölüm seçmeyecekseniz maalesef bu sistem sizin için geçerli olmuyor ki buda daha fazla çalışmanız anlamına geliyor. Bunun dışında lisede ki bölümünüzün üniversitede hangi bölümlere MTOK hakkı tanıdığını okulunuzda ki yetkililerden veya ÖSYM’ den öğrenebilirsiniz.


MTOK Dezavantajları Nelerdir?

Bilmeniz gerekir ki, MTOK ile tercih yapmanın birkaç dezavantajı var. Bunlardan en çok öğrencileri korkutan ise bazı üniversitelerin mecbur bazıların ise sınav ile geçme hakkına sahip olabileceğiniz hazırlık kısmı. Yani eğer siz herhangi bir teknoloji fakültesine MTOK ile giderseniz ekstra bir sene YGS-LYS dersleri içeren hazırlık döneminden geçiyorsunuz.

Bazı okullar bunu zorunlu kılarken bazıları sınava tabi tutarak başarılı olanları hazırlık okumalarını istemiyor. Fakat burada bir duruma açıklık getirelim maalesef bu hazırlık dönemi size pek bir şey katmayacaktır.

Çünkü hem daha önce gördüğünüz Ygs-Lys konulardan bir farkı bulunmaması hem de üniversitelerin fazla önem vermemesi maalesef çoğu kişi için sadece zaman kaybı oluyor. Fakat yine bir şeyler için çabalarsanız hazırlık senenizde sizin için oldukça fazla olacaktır.

Bu durumu belirtmemizin sebebi ise bazı öğrencilerin bu hazırlık senesine güvenerek sevmedikleri bir bölüme MTOK ile gidip dershaneye para vermektense üniversitede çalışırım deyip hüsran ile karşılaşmaları.


MTOK Bölümleri Hangi Puan Türü İle Alıyor?

Danıştay’ın kararıyla 2011 yılından itibaren MTOK’lara yerleşirken diğer Teknoloji Fakültesi bölümlerinde olduğu gibi MF 4 puan türü ile giriliyor. Meslek Liseliler MTOK tercih ettiklerinde AOBP’leri 0,06 ek katsayı ile çarpılmayıp sadece 0,12’lik ortak katsayı ile çarpılan puanı almaktadırlar.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Kimler MTOK Tercih Edebilir? MTOK Bölümleri Listesi 2024

👉 AÖF ve Üniversitelerin Telegram Kanal ve Grup Linkleri 2024

Bizi İnstgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu