Nasıl Olunur?

Okutman Nasıl Olunur? Kimler Okutman Olabilir?

Okutman Nasıl Olunur? merak edenler için bu yazımızda Kimler Okutman Olabilir? sorularını yanıtlayacağız. Öncelikle Okutman Nedir? sorusunu kısaca cevaplayacak olursak; yüksek lisans ya da doktora gereksinimi duyulmayan ama Üniversitelerde kadrosu olan bir meslek grubudur. Okutman Maaşları 2024 ve Okutman Olma Şartları için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz…

Okutman Nasıl Olunur?

okutman nasil olunur

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz Okutman Nedir? sorusu için daha detaylı bir şekilde anlatacak olursak; Okutman, yüksek lisans ve doktora olmaksızın üniversitede okutulması zorunlu ders gruplarından olan Benden eğitimi, Türk dili, İnkılap Tarihi, Temel bilgisayar ve Eğitimi gibi derslerde uzaktan veya sınıf içerisinde eğitim veren akademik personel grubuna denir.

Bununla birlikte okutmanlık görevleri sırasında yüksek lisans ya da doktora programlarına devam edebilme fırsatları da vardır. Ayrıca okuldaki derslere girip eğitim de vermek durumundadır.

Gelelim Okutman Nasıl Olunur? sorusuna; Okutman olmak için ilk şart tabii ki de lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Bazı üniversiteler de ise bu şart yüksek lisans olarak karşınıza çıkabilir. Bunun sebebi ise okutman alımlarını fakülte yönetim kurulları ve rektör onayı ile olmasıdır.

Ayrıca okutman kimdir sorusuna da, üniversitelerde dil dersleri veren ya da edebiyat/ dil çözümlemeleri alanında daha çok hizmet veren bir eğitmen grubu olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden eğitim aldığınız alana paralel bir ilana başvurmalısınız.

Yabancı dil okutmanlarının haricinde diğer bölümler için çoğu zaman yüksek lisans mezunu ya da yapıyor olmak şartı koşabilirler, bu sebeple ilana dikkat etmenizde fayda var.

Yabancı dil fakültelerinde ders veren okutmanların ise YDS( Yabancı Dil Sınavı) ‘ın dan ders verdikleri dersin diline göre en az 80 puan almaları gerekmektedir. Son olarak ALES’ten ise minimum 70 puan aranmaktadır.

Okutman nasıl olunur konusunda da ayrı olarak, belirttiğimiz şartları sağladıktan sonra personel ilanı veren YÖK sayfalarını takip etmeniz gerekiyor.


Okutman Ne İş Yapar?

okutman ne is yapar

Üniversitelerde okutman olmak istiyorsanız öncelikle okutman ne iş yapar? görevleri nelerdir? bilmelisiniz ve bu görevi yapabileceğinizden emin olmalısınız. Okutmanlar, haftada en az 12 saat ders vermek durumundadır. Genel itibariyle edebiyat, teknoloji eğitimleri, yabancı dil gibi alanlarda eğitim verirler.

Aynı zamanda öğrencilere dair, zümre toplantıları, Türk dili eğitimi alan kişilerin listesi, toplantı zamanları, ders verdiği alanla ilgili araştırmalar, ders materyalleri, katkı sağlayabilecek eğitim öğretim yöntemleri üzerinde çalışmak gibi bir görev tanımları bulunmaktadır. Aşağıda okutman görevlerini daha detaylı inceleyebilirsiniz…

 • Dönem başında Türk Dili eğitimi alacak sınıfların listesini almak,
 • Bütün okutmanlarla birlikte zümre içinde plan program yapmak,
 • Eğitimin takip edileceği kitap, broşür, internet adreslerini belirlemek
 • Gerekiyorsa öğrencilere dağıtılmak üzere fotokopi çektirmek, bunların dağıtımını organize etmek
 • Görüntülü vcd, projeksiyon sunumları hazırlamak veya var olan sunumları öğrencilere izletmek
 • Dersin gerektirdiği ek öğretim materyalini hazırlamak,
 • Sınav hazırlamak ve belirtilen tarihlerde sınavları yapmak ve değerlendirmek,
 • Öğrencilerin başarı durumunu değerlendirmek, kayıtlarını tutmak ve ilgili yönetime sunmak
 • Dönem sonunda öğrencilerin not ortalamasını hesaplamak,
 • Hesaplanan notları bilgisayardan girişini yapmak, idareye teslim etmek
 • Öğrencilerine ders saatleri yardımcı olacağı ofis saatlerini belirlemek ve uygulamak
 • Görevin gerektirdiği akademik ve idari uygulamaları zamanında ve eksiksiz yerine getirmek
 • Türk dili eğitimi ile ilgili araştırmalarda bulunmak ve kendisini geliştirmek, yenilemek
 • Öğrencilerin gelişimine katkıda bulunacak eğitim-öğretim yöntemleri geliştirmek ve uygulamak
 • Akademik ve idari konularda yönetimce verilen diğer görevleri yerine getirmek
 • Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Okutmanlık Başvuru Şartları Nelerdir?

okutman basvuru sartlari nelerdir

Okutmanlık için başvuru şartları branşlara göre 2 ye ayrılmaktadır. Yabancı dil branşı için şartlar farklı, diğer branşlar için ise genellikle aynıdır.

 • Herhangi bir bölümden Lisans mezunu olmak
 • Yabancı Dil ve Hazırlık dersleri için YDS( Yabancı Dil Sınavı) ‘ın dan 80 puan almak (Meslek yüksek okullarında okutman olmak isteyen kişiler için bu şart zorunlu değildir.)
 • Yüksek Lisans İsteyen Üniversiteler için ALES’ten en az 70 puan almış olmak.
 • Aranılan branşa dair gerekli bölüm veya fakülteden mezun olmak.
 • Kendi branşında, denkliği kabul edilen bir üniversitede tezli yüksek lisans yapmak.
 • Daha önce görev aldığı iş yerlerinden mesleki gururu zedeleyici şekilde ayrılmamış olmak.

Bu şartları karşılayan kişiler okutmanlık kontenjanlarına başvuru yapabilir.


Okutmanlık Başvurusu Nereden Yapılır?

okutmanlik basvurusu nereden yapilir

Okutmanlık kadrosu başvuruları üniversiteler tarafından verilen ilanlar değerlendirilerek yapılmaktadır. Üniversiteler, okutman alımına ilişkin ilanlarını Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na ait resmi web sitesinden yayınlamaktadır. Bu sayfada bulunan Akademik Kadro İlanları menüsü üzerinden okutman alımına ilişkin ilanlara bakılabilmektedir.

Burada ilanlara ve üniversitelere göre aranan şartların bulunduğu bölümler yer almaktadır. ilanda aranan özel şartlar menüsüne tıklanarak üniversitenin detaylı kriterleri öğrenilebilir. Başvuruda, ilanda belirtilen adresler baz alınır. Bu adreslere, yine ilanda belirtilen belgelerle başvurulması gerekmektedir.


Okutmanlık Başvuru Süreci Nasıl İşlemektedir?

okutmanlik basvuru sureci nasil isler

 • Okutman kadrosuna alınacak okutman sayısının 10 katı aday üniversitenin sitesinden duyurulan liste ile mülakata çağrılır.
 • Mülakat Yabancı dil alanı olanlar için sözlü diğer alanlar için yazılı yapılır.
 • Mülakat sınavında başarılı olan adaylar göreve başlar.

Mülakat Sıralaması Neye Göre Hesaplanır?

Mülakata çağırılmadan önce değerlendirme kriteri yabancı dil adayları için %60 YDS, %40 ALES puanı ile yapılmakta ve bu süreçte kontenjan sayısının 10 katına kadar oluşturulacak sıralamaya girmek gerekmektedir. Diğer branşlar için ise %40 YDS, %60 ALES puanı dikkate alınmaktadır.

Yabancı dil grupları için %30 ALES Sınav Puanı + %30 Sözlü Mülakat Sınav Puanı + %30 YDS Sınav Puanı + %10 Üniversite Diploma Puanı

Diğer gruplar için %30 ALES Sınav Puanı + %30 Yazılı Mülakat Sınavı Puanı + %10 YDS Sınav Puanı + %30 Üniversite Diploma Puanı


Okutmanlık Hangi Branşlarda Yapılır?

okutmanlik hangi branslarda yapilir

Okutmanlık sadece ortak zorunlu derslerde uygulanan ve senelik öğrenci değişimine açık derslerdir. Bu yüzden de az sayıda branşta bulunmaktadır. Genellikle uzaktan eğitim ve hazırlık sınıfları için bu alanda ihtiyaç bulunmaktadır. Okutmanlık yapılabilecek branşlar ise şunlardır;

 • Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi
 • Türk Dili ve Edebiyatı
 • Yabancı Dil ve Hazırlık
 • Temel Bilgisayar Teknolojileri
 • Beden Eğitimi ve Spor Uygulamaları

Kimler Okutman Olabilir?

kimler okutman olabilir

Üniversitelerde okutman olmak için yüksek lisans mezunu olmak, ALES’ den 70 ve üzeri bir not almak, YDS ve dengi bir sınavdan 80 ve üzerinde bir not almak yeterlidir. Ancak bazı yüksek öğretim kurumları bu istenilen şartlara ilave maddeler koyabilmektedir.

Meslekte en az 2 yıl tecrübe aranması gibi maddeler eklenebilir. Ancak en başta saymış olduğumuz okutman olma şartlarındaki maddeler değiştirilemez. Örneğin hiçbir üniversite ALES şartını 65 olarak ilan edemez.


Okutmanlık Maaşları 2024 Ne Kadar?

okutman maaslari 2023 ne kadar guncel

Okutman maaşları görev yaptığınız okula göre ve hizmet yılına göre değişmekle beraber 2024 yılı için güncel okutman maaşları 28.900 TL / 56.900 TL’dir. Özel üniversitelerde ise 25 ile 40 Bin TL arasında değişmektedir. Okutmanlar ayrıca 12 saatin üzerindeki derslerden ek ders ücreti almaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

👉 Arabulucu Nasıl Olunur? 

👉 Portföy Yöneticisi Nasıl Olunur? 

👉 Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

5 Yorum

 1. Son zamanlarda bu konuyla alakalı araştırma yaparken tüm bilgilerin tek makalede toplanmış olması harika, merak ettiklerime ulaştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu