Kimdir

Ömer Çelik Kimdir, Kaç Yaşında? Ömer Çelik Hayatı ve Biyografisi

Ömer Çelik Kimdir, Kaç Yaşında? Ömer Çelik Hayatı ve Biyografisi. Ülkemizde yapılan seçim ile birlikte bir çok siyasi isim merak edilmekte. Bunlardan biri de Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik Nerelidir? Gelin birlikte Ömer Çelik hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Ömer Çelik Kimdir?

omer celik kimdir

Ülkemizde yapılan Seçim dönemi ile birlikte bir çok siyasetçi merak edilmekte ve araştırılmakta. Bu isimler arasında yer alan Ömer Çelik kimdir? 1968 Adana doğumlu olan Ömer Çelik , 2023 itibari ile 55 yaşındadır ve aslen Adanalıdır. Eğitim hayatından bahsedecek olursak; İlk ve ortaokuldan eğitiminden sonra Adana Motor Teknik Lisesi’nde lise öğrenimine başladı, ardından ise Adana Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

Üniversite hayatına ise; Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu ve bununla yetinmeyen Çelik, Yüksek lisansını; aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Siyaset Bilimi alanında, Türkiye’de çoğulculuğun yeni görünümleri “Son dönemdeki çoğulcu toplum modeli tartışmaları” başlıklı yüksek lisans tezini yazarak 1998 yılında tamamladı.

Mezun olduktan sonra siyaset bilimci ve gazeteci olarak çalıştı. Bilgi ve Hikmet dergisinin Ankara Sorumlusu olarak görev yaptı. Çeşitli dergilerde yazılar yayınladı. Yeni Yüzyıl, Yeni Şafak ve Star gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.


Ömer Çelik Hayatı ve Biyografisi

omer celik hayati ve biyografisi

Siyasi kariyeri ise 2002 yılında AK parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi danışmanı olarak başladı. Ayrıca; 22., 23. ve 24. dönem AKP Adana milletvekili olarak hayatına devam etti. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliklerinde bulundu. bununla birlikte, Türkiye-ABD Dostluk Grubu Başkanlığını da yürüttü.

AK Parti’nin kuruluşundan bugüne kadar Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi olan Çelik, Mart 2010 yılında Ak Parti Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına geldi. 61. ve 62. hükümetlerde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır.

24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Ertuğrul Günay’ın yerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’na atandı. AK Parti’nin tüzüğünde yer alan ‘AKP listelerinden aday gösterilip seçilmiş olan belediye başkanları ve milletvekilleri, kesintisiz en fazla üç dönem aynı görevi yürütebilir’ maddesine istinaden Ömer Çelik, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlere katılamadı ve milletvekili olamadı.

28 Ağustos 2015 tarihinde göreve başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Geçici Bakanlar Kurulu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı görevine getirilen Yalçın Topçu’ya, görevini teslim etti. Ömer Çelik, halen bekardır. AKP 5’inci Olağan Genel Kongre’sinin ardından yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısında 13 Eylül 2015 tarihi itibariyle Adalet ve Kalkınma Partisi’nin parti sözcüsü Ömer Çelik oldu.

24 Mayıs 2016 tarihinden bu yana 65. Hükümette Avrupa Birliği Bakanı ve Baş müzakereci olarak kabinede yer almaktadır.

Twitter 👉 Ömer Çelik 


👉 Salih Uzun Kimdir, Kaç Yaşında? Salih Uzun Hayatı ve Biyografisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu