Kimdir

Suat Sayın Kimdir, Nereli? Suat Sayın Hayatı ve Biyografisi

Suat Sayın Kimdir, Nereli? Suat Sayın Hayatı ve Biyografisi. Türk sanat müziği duayenlerinden olan Suat Sayın kaç yaşında öldü? Suat Sayın kaç çocuğu var? Suat Sayın kızı, oğlu kim? Suat Sayın eserleri, şarkıları en çok merak edilenler arasında yer aldı. Gelin birlikte Suat Sayın hakkında merak edilenleri öğrenelim…

Suat Sayın Kimdir?

suat sayin kimdir

Geçmiş dönemim duayen sanatçılarından olan ve Türk sanat müziğine bir çok eser kazandıran ve Türk sanat müziği tarihinin duayenlerinden olan Suat Sayın Kimdir? en çok merak edilenler arasında yer aldı. 1932 yılında İstanbul’da doğan Suat Sayın, 74 yaşında vefat etti. Müziğe, 12 yaşında ud çalarak başlayan Sayın,1952 yılında ilk olarak Ankara radyosunda udi olarak göreve başladı. 1958 yılında, İlk bestesi olan “Gözlerimin yaşını silemiyorum” şarkısını, yaptı.

İlk plağını ise 1960 yılında radyodan ayrılarak “Postacı” şarkısı için seslendirdi. İlk sahne çalışmasını 1967 yılında, Ankara Lunapark Gazinosu’nda yaptı. 1970 yıllarının gençleri, aşklarını Suat Sayın’ın; “Kollarında Öleyim, İçiyorum Bu gece, Parayla Saadet Olmaz, Zalimin Zulmü, Sevemez Kimse Seni, Gündüzüm Seninle, Yalan Gözlerin” gibi şarkılarıyla anlattılar…

Son bir albüm daha yapmıştı ve klip çekimi için hazırlık yapıyordu. Kendi albümünün hazırlıklarını sürdürürken, bir taraftan da öğrencisi Sadegül’ü yetiştiriyor, ona “Son eserim” diyordu. Sadegül’ün albümünde, birlikte düet yapmışlardı ve unutulmaz bestelerinden birisi olan “Yolcu ve Arabacı”yı yeni yorumuyla seslendirmişti.

Ne kendisine ait son albümü, ne de Sadegül’ün albümünün çıktığını görmeye, ne yazık ki ömrü vefa etmedi. Amansız hastalık, iki ay içerisinde O’nu sevenlerinden kopardı.


Suat Sayın Hayatı ve Biyografisi

suat sayin hayati ve biyografisi

Suat Sayın tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Servisi’nde hayâtını kaybeden Suat Sayın için, Şişli Camii’nde ikindi vakti tören düzenlendi. Suat Sayın’ın cenazesi, ikindi vakti burada kılınan namazın ardından, götürüldüğü Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi.

Törene, Sayın’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra, çok sayıda sanatçı da katıldı. Törene katılan sanatçılardan Orhan Gencebay, “Hepimizin örnek aldığı bir isim ve çok güçlü bir müzisyendi. Kardeş gibi dostluğumuz vardı” dedi.  Muazzez Ersoy, “Çok değerli bir üstat, çok değerli bir müzisyen, çok önemli bir kayıp. O ölmedi, ölmeyecek. Hepimizin gönüllerinde yeri var. Şarkılarıyla, eserleriyle yaşayacak. Yeri doldurulmayacak bir insan” diye konuştu.

Adnan Şenses “Dostlarının ve sanatçı arkadaşların başı sağ olsun. Ben Suat Sayın’ın şarkılarıyla meşhur oldum. 47 yıl okudum. Şarkılarıyla, besteleriyle yaşayacak. Burada birçok ünlü arkadaşımızın olması lazımdı. Gönül isterdi ki, bütün arkadaşlarımız burada olsun. Biz sanatçılar vefasızız” dedi.


👉 Sinan Meydan Kimdir, Kaç Yaşında? 

Bizi Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu