Kimdir

Temel Kotil Kimdir, Nerelidir? Temel Kotil Hayatı ve Biyografisi

Temel Kotil Kimdir, Nerelidir? Temel Kotil Hayatı ve Biyografisi. TUSAŞ Genel müdürü olan Temel Kotil Kimin oğlu? Temel Kotil Aytekin Kotil akraba mı? Temel Kotil Kaç Yaşında? Bu yazımızda TUSAŞ Genel Müdürü Olan Temel Kotil hakkında tüm merak edilenleri derledik…

Temel Kotil Kimdir?

temel kotil kimdir nerelidir

Hayatı boyunca bir çok başarıya imza atan ve bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer alan ve bir dönem eğitimci olarak hayatını sürdüren Temel Kotil Kimdir? merak edilen isimler arasında yer aldı. 1959 yılında Gündoğdu’da dünyaya gelen Temel Kotil, 2024 yılı itibari ile 65 yaşındadır ve aslen Rizelidir.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünden 1983 yılında mezun olmuş, 1986’da ABD’nin Ann Arbor kentindeki Michigan Üniversitesi’nin “Uçak Mühendisliği” bölümünde yüksek lisansını, 1987’de de aynı üniversitede Makine Mühendisliği dalında ikinci yüksek lisansını, 1991’de de yine Michigan Üniversitesinde “Makine Mühendisliği” bölümünde doktorasını tamamlamıştır.

1991-93 yılları arasında İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Havacılık ve İleri Kompozit Laboratuvarlarının kuruculuğu ve yöneticiliğini yapmıştır. İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet veren Kotil, aynı fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı ve 1993–94 yıllarında da Fakülte Dekan yardımcılığı görevlerini yürütmüştür.


Temel Kotil Hayatı ve Biyografisi

temel kotil hayati ve biyografisi

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesinde Yardımcı Doçent ve Doçent olarak hizmet veren Kotil, aynı fakültede Bölüm Başkan Yardımcılığı ve 1993–94 yıllarında da Fakülte Dekan yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. Temel Kotil ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptıktan sonra, 2001 yılında ABD’de Illinois Üniversitesinde misafir profesör olarak hizmet vermiş ve daha sonra New York’ta Advanced Innovative Technologies Inc.’de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığını yürütmüştür.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Daire Başkanı olarak görev yaptıktan sonra, 2001 yılında ABD’de Illinois Üniversitesinde misafir profesör olarak hizmet vermiş ve daha sonra New York’ta Advanced Innovative Technologies Inc.’de Araştırma ve Mühendislik Bölümü Başkanlığını yürütmüştür.

İstanbul Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde dersler vermektedir. Evli ve dört çocuk babası olan Kotil’in birçok araştırması ve bilimsel yayını vardır.

Temel Kotil Aldığı Ödüller

2009 İstanbul Turizm Özel Ödülü
2014 Yılın Havacılık Lideri Ödülü
2014 Airline Strategy Ödülleri – Yılın CEO’su Ödülü
2015 Avusturya Liyakat Nişan

Twitter 👉 Temel Kotil 


👉 Erkan Haberal Kimdir, Kaç Yaşında?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu