Çıkmış Sorular

Bilsem Sınavı 1. 2. 3. 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF İndir

Bilsem Sınavı 1. 2. 3. 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF İndirmek isteyenler için bu yazımızda PDF formatında dosyaları hazırladık. Bilsem sınavına hazırlanan öğrencilerin kaynak olarak kullanabilmesi adına hazırladığımız dosyaları ve Bilsem Sınavı Nedir, Nasıl Yapılır? hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Bilsem Sınavı Nedir, Nasıl Yapılır?

bilsem sinavi needir nasil yapilir e1675986885655

Öncelikle BİLSEM açılımdan bahsedelim. Bilim ve Sanat Merkezinin kısaltılması olan BİLSEM sınavı; MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her yıl özel yetenekli çocukların potansiyellerinin tespit edilmesi amacıyla yapılır. BİLSEM sınavı ilkokul 1. 2. ve 3. sınıf düzeyindeki öğrencilere tablet üzerinde dijital olarak yapılmaktadır. BİLSEM sınavları grup tarama ve bireysel değerlendirme olmak üzere iki aşamada yapılır. İlk aşamada grup taraması yapılır. Bu aşamada başarıyla çıkan öğrenciler bireysel değerlendirme sınavına giriş yapar.

Bu sınavlar 3 dönem hainde yapılır; birinci dönem (Eylül-Ocak), ikinci dönem (Şubat-Haziran) ve Temmuz, Ağustos (yaz okulu, öğrenci kampları) aylarını kapsayacak şekilde yılda üç dönem halinde düzenlenir. Öğrenci kayıtlı olduğu örgün eğitim okulunda sabahçı ise öğleden sonra Bilsem’ de, öğlenci ise sabah Bilsem’ de ve tam gün eğitim görüyorsa akşam BİLSEM’ de olacak şekilde eğitime alınır. Her eğitim döneminde devamsızlık süresi eğitim süresinin %30’ unu geçemez. Mazeret göstermeksizin bu süreyi aşan veya programa katılmayan öğrencilerin kaydı silinir.

Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrencilere, akademik başarıyı ölçmeye yönelik herhangi bir işlem uygulanmaz, sınav yapılmaz, ölçme ve değerlendirmelerde puan ya da not kullanılmaz. Uygulanan eğitim programlarının her aşamasında Gözlem Formları kullanılarak izleme ve değerlendirme yapılır ve programın sonunda programı tamamlayan öğrencilere “Program Tamamlama Belgesi” verilir.

Bilsem Grup Tarama Sınavı

Grup tarama sınavında öğrencilere sınıf düzeylerine uygun sorular sorulur. Puanlar öğrencilerin verdikleri doğru cevaplar üzerinden hesaplanır, yanlış cevaplar doğru cevaplara etki etmez. Grup tarama sınavında 1. sınıflara 60 soru, 2. ve 3. sınıflara 70 soru sorulur. Her doğru cevap 10 puan olarak hesaplanır.

Bilsem Bireysel Değerlendirme Sınavı

Grup tarama uygulama sonuçları açıklandıktan sonra Bakanlık tarafından yetenek alanlarına göre belirlenen puan barajını geçen öğrenciler yine yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye alınır..

Bireysel değerlendirmeye hak kazanan öğrencilere il tanılama sınav komisyonları tarafından MEBBİS/BİLSEM İşlemleri Modülü üzerinden yer, tarih ve saat bilgileri belirtilerek randevu verilir. Bireysel değerlendirmeler genel zihinsel, görsel sanatlar ve müzik yetenek alanlarının her biri için ayrı ayrı yapılır. Bireysel değerlendirme aşamasında Bakanlık tarafından belirlenen puan barajını geçen öğrenciler bilim ve sanat merkezine kayıt olmaya hak kazanacak.

bilsem sinavi kazaninca ne oluyor e1675986989254

BİLSEM’e kayıt yaptıran öğrencilerin hazır bulunurluk düzeyi ölçüldükten sonra Bilim ve Sanat Merkezlerinde;

a) Uyum

(Oryantasyon),

b) Destek Eğitimi;

1) İletişim Becerileri,

2) Grupla Çalışma Teknikleri,

3) Öğrenme Yöntemleri,

4) Problem Çözme Teknikleri,

5) Bilimsel Araştırma Teknikleri,

6) Yabancı Dil,

7) Bilgisayar,

8) Sosyal Etkinlikler,

c) Bireysel Yetenekleri Fark Ettirme,

ç) Özel Yetenekleri Geliştirme,

d) Proje Üretimi/Yönetimi alanlarında düzenlenmiş eğitim programlarına alınırlar.

Programların belli bir tamamlama süresi bulunmamakta olup öğrenci programlarda kendi öğrenme hızına göre ilerler. Öğrenciler program aşamalarındaki performans, istek, gayretli olmalarına ve devamlarına bağlı olarak eğitimlerine liseyi bitirene kadar devam edebilir. Tüm programlar öğrenci merkezli, disiplinler arası, modüler yapıda; öğrencilerin yaratıcılığını, sorunlara farklı yaklaşım ve çözüm bulma becerilerini geliştirecek ve yetişkinlik dönemlerindeki şartlara hazırlayacak nitelikte bireyselleştirilerek hazırlanır.

Programların uygulanmasında okuldan tamamen farklı özel eğitim yöntem ve teknikleri, özel materyaller ve özel eğitim ortamları kullanılır. Bilsem’ler de bireysel eğitim esas olmakla birlikte öğretmen, mekan vb. kısıtlılıklar nedeniyle çoğunlukla 3-5 kişilik küçük gruplarla eğitim yapılır. Bilim ve Sanat Merkezlerindeki eğitim, öğrencilerin örgün eğitimlerinden farklı olarak gerçekleştirilir.

Okullarında öğrenciler geçer not alma ve sınavlara hazırlanma amacıyla hareket ederken, Bilsem’ in yapısında sınıf geçme, not alma vb. amaçlar yer almaz. Bunun yerine süreç odaklı, proje tabanlı öğretim modeliyle öğretim sağlanır ve öğrencilerin istenilen niteliklere uygun projeler gerçekleştirmeleri beklenir.


Bilsem Sınavı Çıkmış Sorular PDF

bilsem sinavi 1 2 3 4 sinif cilmis sorular pdf e1675986931572

BİLSEM sınavına katılacak öğrenciler geçmiş yıllara ait çıkmış soruları çözerek sınav soru tipleri hakkında bilgi sahibi olması önemlidir. Bu nedenle BİLSEM sınavına katılacak 1. 2. 3. ve 4. sınıf öğrencileri aşağıdaki bağlantıları kullanarak BİLSEM sınavı çıkmış sorular ve cevapları PDF dosyaları indirip çözerek sınava hazırlanmalıdırlar.

BİLSEM 2. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2015)

BİLSEM 2. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2015)


BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2015)

BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2015)

BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2016)

BİLSEM 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2016)


BİLSEM 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2015)

BİLSEM 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2015)

BİLSEM 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (A Kitapçığı 2016)

BİLSEM 4. Sınıf Çıkmış Sorular PDF (B Kitapçığı 2016)


👉 AÖL – Açık Lise Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir (Tüm Yıllar)

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu