Kimdir

Canan Güllü Kimdir, Nerelidir? Canan Güllü Hayatı ve Biyografisi

Canan Güllü Kimdir, Nerelidir? Canan Güllü Hayatı ve Biyografisi. Kadın hakları savunucusu olarak tanınan Canan Güllü Kaç Yaşında? Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı olan Canan Güllü eğitimi nedir, Mesleği Nedir? Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü alan Canan Güllü  evli mi? Gelin birlikte Canan Güllü Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Canan Güllü Kimdir?

canan gullu kimdir nerelidir kac yasinda

Kadın hakları ile ilgili tüm sivil örgüt toplumlarında görmeye alışık olduğumuz Canan Güllü Kimdir, Kaç Yaşında? merak edilmekte. 1981 yılında dünyaya gelen Canan Güllü 2022 yılı itibari ile 41 yaşındadır. 9 yaşında annesinin teşvikiyle “kız çocukları okusun” kampanyası ile aktivistliğe başladı. Gençliğinde mücadele isteği artan Güllü, örgütlü bir yapının içinde olursa daha etkili görev alabileceği düşüncesiyle Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği’ne üye olmak istedi fakat ‘çok genç olduğu’ gerekçesiyle üyeliğe kabul edilmedi.

Üye olarak kabul edilmediği KASAİD’in daha sonra yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Ocak 2005’te ise 186 şube ve 52 bin 500 üyesi bulunan, kadın STK’ların çatı örgütü Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu başkanlığına getirildi.

Canan Güllü kadınların yönetim, istihdam ve eğitime katılımlarını artırmak için faaliyetler yürüttü. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına yönelik şiddet konularında uzun yıllar yasa yapım süreçlerinde çalışmalarda bulundu. 2014 yılında TKDF’nin devraldığı, Türkiye’de kadına yönelik şiddeti önleme ve müdahaleye yönelik çalışan ilk ve tek hat olan Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’nın kuruluşundan itibaren başarılı ve kararlı bir işleyişine katkıda bulundu. 81 il ve 600 ilçede ensest konusunda saha çalışması gerçekleştirdi ve Türkiye’de konuşulması tabu olan Ensest Atlası’nı hazırladı.


Canan Güllü Hayatı ve Biyografisi

canan gullu hayati ve biyografisi

Türkiye‘yi 6 kez dolaşarak 81 il bazında ve 600 ilçede alan sorunlarına yakından tanıklık etmiş olan Güllü, 7. sürecini devam ettiriyor. 2013 yılında ise çözüm sürecinde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun 36 ilinde bölgenin durumu hakkında çalışmalar yaptı. Kadınlara karşı erkek şiddeti konusunda uzun yıllardır yasa yapım süreçlerinde çalışmalarda bulundu.

Halen Federasyon tarafından işletilen Türkiye‘nin ilk acil yardım hattının çalışmalarına emek vermekte olan Güllü, toplumsal cinsiyet eşitliği ve şiddetten korunma mekanizmaları konusunda çalışmalarda bulunuyor. “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Karikatürlerde Kadın”YENİ ÇIKANLAR – Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, 28 yıldır kadın konularında sivil toplum örgütlülüğünde çalışmaktadır.

Kadınların yerelde, karar mekanizmalarında yer alması için KKTC, Azerbaycan, Kanada, İspanya ve ülkemizde seminerler düzenlenmesine ve “toplumsal cinsiyet eşitliği” konularında algı değişimi için “Değişim Yarat” adlı kampanyanın yürütülmesine katkı sağladı.kitabının yayına hazırlanmasına katkı sağladı. Yaptığı çalışmalarla, kadın hakları alanında verdiği mücadelerle birçok ödüle layık görülmüş olan Canan Güllü‘nün ödüllerinden en önemli olarak gördüğü ise “Atatürk Üstün Kadın Hizmet Ödülü” olmuştur.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Soydan Soydaş Kimdir? 

Bizi İnstagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu