ÖSYM Çıkmış Sorular

DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir

DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF formatında indirip kaynak olarak kullanabilmeniz için yazımızda çıkmış soruları paylaştık. DGS sınavına hazırlanan öğrenciler daha önceki yıllarda çıkmış soruları kolayca İndirebileceğiniz bu dosyalar ile daha verimli çalışabilir ve DGS sınavında başarılı bir şekilde geçebilirsiniz…

DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF

dgs matematik cikmis sorular ve cevaplari pdf e1675282792122

DGS Sözel Matematik Çıkmış Soruları PDF formatını yazımızın devamında bulabilirsiniz. Öncelikle DGS hakkında kısaca bilgi verelim. Yılda 1 kez yapılan DGS yani Dikey Geçiş Sınavı ÖSYM tarafından herhangi bir üniversitenin yada meslek yüksekokullarının veya açık öğretim ön lisans programları ya da olabilecek durumdaki öğrencilerin lisans öğrenimine geçmesi için yapılan çoktan seçmeli bir sınavdır.

ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılan Dikey geçiş sınavında başarılı olan adaylar ön lisans programlarından mezun olan kişilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapma hakkını kazanırlar. DGS Matematik soruları genel olarak bilgiye dayalı mantık ve yetenek ölçmeye yönelik sorulardan oluşmaktadır. DGS Matematik soruları TYT Matematik sorularıyla benzerdir.

Genel olarak DGS sınavı YKS sınavından kolaydır. DGS’de 1 net kuralı uygulanmaktadır. Bu kurala göre hem sözel hem de sayısal bölümden 1 net yapmanız gereklidir. Aksi taktirde sınav puanınız hesaplanmamaktadır. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF dosyalarını indirebilirsiniz.

dgs cikmis sorular pdf e1675282820121

2022 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2021 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2020 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2019 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2018 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2017 GDS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2016 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2015 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir


2014 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF İndir


2013 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2012 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2011 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2010 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2010 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2009 DGS Matematik Çıkmış Sorular ve Çözümleri PDF İndir


2008 DGS Sayısal Çıkmış Sorular PDF İndir


2007 DGS Sayısal Çıkmış Sorular PDF İndir


2006 DGS Sayısal Çıkmış Sorular PDF İndir


DGS Sınavına Kimler Başvurabilir?

dgs sinavina kimler basvurabilir e1675282844845

 

ÖSYM sınav takviminden öğrenilen başvuru tarihleri içerisinde ÖSYM’nin resmi sitesine girip T.C. kimlik numaranız ve sınav için almış olduğun şifre ile giriş yaptıktan sonra verilen bilgileri girerek DGS başvurunu yapabilirsiniz.

DGS’ye başvurabilecek adaylar için aranan şartlar;

  • Dikey geçiş yapmak isteyen adayların, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olması gerekmektedir. Mezun olmamış fakat sınava gireceği yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarının tamamını yerine getirmiş olan adaylar da sınava girebilmektedir.
  • Dikey Geçiş Sınavına başvurmak isteyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ve aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen öğrenciler de DGS’ye girebilmektedir.
  • Kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezi sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyen meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları da DGS’ye girmek zorundadır.
  • Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavına girememektedir.

DGS Ders Konuları ve Soru Dağılımı Nedir?

 

DGS sınavında toplamda 120 soru için 150 dakikalık bir süre verilir. Bu sınavda sayısal ve sözel olarak 60 matematik, 60 soru da Türkçe dersinden çıkmaktadır. DGS’de daha önceki çıkmış sorulara sitemizden ulaşabilirsiniz. Yılda 1 kez yapılan DGS sınavına giriş için belli bir sınırlama yoktur.

DGS ders konuları ve konulara göre soru dağılımları;

Konular 2015 2016 2017 2018 2019
Sözcükte Anlam 2 2 5 5 5
Cümlede Anlam 26 26 22 22 22
Paragraf 23 23 15 24 25
Anlatım Bozuklukları
Sözel Mantık Soruları 9 9 8 9 8

DGS Türkçede adaylara toplam 60 soru sorulmaktadır.

DGS Matematik Konuları ve Yıllara Göre Soru Dağılımı;

Konular 2015 2016 2017 2018 2019
Temel Kavramlar 1 3 2
Ardışık Sayılar 1 1 2 1 2
Sayı Basamakları 1 1 1 1
Dört İşlem 1 1 1
Bölünebilme 2 1
Asal Sayılar 1 1 2 2
Ebob – Ekok 1
Faktöriyel 1 1
Taban Aritmetiği
Basit Eşitsizlikler 1 2 1 2 1
Mutlak Değer 1 1 1 1 1
Rasyonel Sayılar 2 2 3 3
Üslü Sayılar 3 2 2 2 2
Köklü Sayılar 1 1 1 1 2
Oran-Orantı 2 3 2 2
Çarpanlara Ayırma 2 1 1 2 1
Denklem Çözme 3 1 1 1 2
Problemler 23 27 22 28 18
Kümeler 1 1 1 2
Fonksiyonlar 3 2 1 3 1
Sayı Dizileri 1 1 1 1
Permütasyon 1 1 1
Kombinasyon 1
Olasılık 1 1 1 1 1
İşlem 1 1 1 1 1
Modüler Aritmetik 1 3
Grafik ve Tablo 3 3 3 4

Sayısal alanda matematik ve geometri derslerinden toplamda 60 soru sorulmaktadır. Matematik dersinde sorulan soru sayısı yıllara göre farklılık göstermektedir. DGS’de adayların karşısına matematikten toplam 51 ile 54 arasında soru çıkmaktadır.

DGS Geometri Konuları ve Yıllara Göre Soru Dağlımı;

Konular 2015 2016 2017 2018 2019
Açılar
Üçgenler 3 1 1 1
Dörtgenler 1 2 1 1 1
Çokgenler 1 1 1 1 1
Çember – Daire 2 1 1 1 1
Katı Cisimler 1 1 1 1 1
Analitik Geometri 1 2 2 2 1

Sayısal alanda geometri ve matematik derslerinden toplamda 60 soru sorulmaktadır. Geometri dersinde sorulan soru sayısı yıllara göre farklılık göstermektedir. DGS’de adayların karşısına geometriden toplam 6 ile 9 arasında soru çıkmaktadır.


DGS Puanı Nasıl Hesaplanır?

DGS Puanı hesaplanırken; Sınava giren adayların sınavda sözel ve sayısal standart ham puanlarının, ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla hesaplanmaktadır. Dikey Geçiş Sınavına giren adayların sayısal ve sözel standart puanları yetenek testinin sayısal ve sözel bölümlerindeki sorulara verilen doğru ve yanlış cevapların ayrı ayrı toplanarak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte birinin çıkarılması ile ham puanlar elde edilmektedir.

Sayısal ve sözel bölümlerin her birinden alınan ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanmakta ve adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülmektedir.

Sınavdan sonra iptal edilmesi gereken sorular olması durumlarda da yanlış olan soru değerlendirme dışı bırakılır. Bununla birlikte Ön Lisans Başarı Puanı ÖBP hesaplanırken öğrencilerin ön lisans öğrenimindeki akademik ortalaması dikkate alınır ve öğrencinin yerleştirme puanları hesaplanırken Ön lisans Başarı Puanı merkezî sınavdan alınan puana eklenir.

DGS’ye giren adayların DGS yerleştirme için esas alınan DGS puanı hesaplanırken de adayların sayısal ve sözel standart puanları ile ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılmaktadır. Adayların yerleştirmede esas alınan DGS puanı hesaplanırken sayısal ve sözel standart puanlarla birlikte Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayıları tablodaki gibidir.

DGS Puanlarını Belirleyen Standart Puanlar ve Katsayılar

DGS Puanları Sayısal Standart Puan Sözel Standart Puan Ön Lisans Başarı Puanı (ÖBP)
Sayısal DGS Puanı

(DGS – SAY)

3 0,6 0,6
Sözel DGS Puanı

(DGS – SÖZ)

0,6 3 0,6
Eşit Ağırlıklı DGS Puanı

(DGS – EA)

1,8 1,8 0,6

2023 DGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

DGS'de Yanlışlar Doğruları Götürür mü?

DGS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

DGS Baraj Puanı Kaçtır?

DGS için baraj puan belirlenmemiştir. Dikey Geçiş Sınavında baraj puan uygulaması yoktur.

DGS Puanı Hesaplanabilmesi için Kaç Net Yapılmalıdır?

DGS puanının hesaplanabilmesi için adayların her iki testten de en az 1 ham puan almaları gerekmektedir. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların Dikey Geçiş Sınavı puanı hesaplanmamaktadır.

Açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenlerin bu sınava başvurmaları gerekir mi?

Evet. Kılavuzda yer alan açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyenlerin bu sınava başvurmaları gerekmektedir.

DGS’ ye Yurt dışından başvuru yapılabilir mi?

Evet yapılabilir. Başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için (KKTC ve Kırgızistan-Bişkek hariç) başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar, başvurularını kılavuzda açıklandığı şekilde yapabilirler.

DGS Puanının Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

DGS puanının geçerlilik süresi 1 yıldır. Sınav her yıl tekrarlandığı ve katsayılar sınava giren kişi sayısına göre farklılık gösterdiği için sınav puanı hesaplamasında fark olmaktadır.

DGS’de Ek Puan Var mıdır?

DGS’de ek puan uygulaması yoktur.

DGS’ ye Kaç Kez Girilebilir?

Sınava girmekle ilgili herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

DGS Kaç Yıl Geçerlidir?

DGS her yıl ÖSYM tarafından yapılan bir sınavdır. Dolayısıyla bir yıl geçerlidir. Katsayılar her yıl sınava giren kişi sayısına göre değiştiği için her sene puan hesaplaması farklı olur.

DGS’de soruların içeriği ve dağılımı nedir?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanır. Lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin amaçlamaktadır.

DGS ne zaman, nerelerde yapılır?

Dikey Geçiş Sınavı genelde Temmuz ayının ikinci haftası Pazar günü Üniversite Rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa’da yapılır.

DGS sonuçları ne kadar süre geçerlidir?

Sınav sonuçları yalnızca sınava girilen öğretim yılı yapılan yerleştirmelerde geçerlidir.

DGS’ye kaç kez girme hakkım vardır, mezun olduktan sonra kaç sene sınava girebilirim?

Dikey Geçiş Sınavı’na giriş sayısında herhangi bir sınır yoktur. (Not: 2007 DGS dahil ve önceki sınavlarda adaylar en fazla 3 defa sınava girebiliyordu. Bu sınır kaldırıldı.)

DGS’ye ikinci kez girmeyi düşünüyorum bir önceki yıl kazanmıştım başvurabilir miyim, başvurabiliyorsam herhangi bir puan kesintisi olur mu?

YÖK’ün 2010 Ağustosunda aldığı kararla DGS de de kazananlardan bir sonraki yılki girişlerinde puan kesintisi olacaktır. 2011 DGS de bir lisansa yerleşen adayın 2012 DGS sınavına girdiği takdirde AÖBP si 0,6 yerine 0,45 ile çarpılacaktır.

DGS’ye girmekten vazgeçtim başvuru sırasında bankaya yatırdığım parayı geri alabilir miyim?

DGS Kılavuzunda belirtildiği gibi ücret iadesi yapılamamaktadır.

DGS’ye giriş belgemi kaybettim veya belgem elime ulaşmadı ne yapmalıyım?

Yeni belge çıkartmak isteyen adaylar, kılavuzda yapılan açıklamalara uygun olarak bir dilekçe hazırlayıp bu dilekçeye Kılavuzda belirtilen ücreti ödediklerini gösteren dekontu da ekleyerek ÖSYM bürolarına ve genel merkezlerine başvurabilirler. Sınava giriş belgeniz olmadan kesinlikle giremezsiniz.

DGS Sonuçlarını Nereden Öğrenebilirim?

ÖSYM’nin sonuç sayfasından DGS seçeneğini seçerek istediğiniz yıla ilişkin sonuçlara ulaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉DGS Sözel Mantık Çıkmış Sorular Tamamı PDF İndir

👉DGS Nedir? DGS Kimler Giremez? 2023 DGS Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu