Bilgi Havuzu

EBA Öğrenci Şifre Alma 2024 – EBA Tek Kullanımlık Öğrenci Şifresi Nasıl Alınır?

EBA Öğrenci Şifre Alma 2024 – EBA Tek Kullanımlık Öğrenci Şifresi Nasıl Alınır? Eğitim ve öğretim dönemi boyunca öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin eğitim dönemi boyunca sıklıkla kullandığı EBA öğrenci girişi için gerekli tüm adımları sizler için hazırladık.

EBA Öğrenci Şifre Alma 2024

eba ogrenci sifre alma 2023 eba

Her yıl olduğu gibi bu yılda yine tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin dolayısıyla velilerinde 2023-2024 eğitim ve öğretim dönemi başlaması ile birlikte tüm eğitim faaliyetleri yine EBA’ dan sağlanmakta. Yaz tatilinde çok fazla kullanılmayan EBA şifresi genellikle çoğu kişi tarafından unutuldu.

Hal böyle olunca Öğrenci için EBA şifresi nasıl alınır? e-devlet EBA şifresi almak isteyenler yada veli girişi ile öğrenci EBA şifresi almak isteyenler için bu yazımızda adım adım tüm yapılması gerekenleri anlattık.


EBA Tek Kullanımlık Öğrenci Şifresi Nasıl Alınır?

Öğretmen ve veliler tarafından alına bilinen EBA tek kullanımlık şifre ile öğrenciler EBA girişi yapabilirler. İster e-devlet girişi yaparak ister öğretmen kullanıcı girişi ile öğrenciler için tek kullanımlık şifre alınabilmesi mümkündür. İlk olarak e-okul yardımıyla tek kullanımlık şifre alabilirsiniz. www.eba.gov.tr adresine giriş yapınız ve sağ yukarıda yer alan öğrenci butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen EBA Hesabı Oluştur(E Okul) butonuna tıklayınız.

Karşınıza gelen ekranda; güvenlik kodu, TC kimlik numarası, öğrenci numarası ve nüfus cüzdanı seri numarası ya da, cilt numarasını yazarak giriş yapınız. Ardından ise sizden kullanmak üzere şifre belirlenmeniz istenecek. İster mail adresi ister telefon numarası yazarak şifre unutma gibi durumlarda kolay bir şekilde şifrenizi değiştirebilir ve EBA hesabınıza tekrar erişim sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte velilerde EBA’ ya aktif bir şekilde girebilirler.


EBA E-devlet Veli Girişi ile Öğrenci Şifresi Alma

tek kullanimlik ogrenci sifresi nasil alinir

Öğrenciler velileri aracılığı içinde EBA’ ya kayıt olabilirler. EBA’ ya diğer kayıt olma yöntemi olan veliler aracılığıyla EBA kaydı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

EBA ya kayıt olmanın diğer bir yolu olan Veli TC ile EBA’ ya kayıt olmak isteyenler; www.eba.gov.tr adresine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan veli butonuna tıklanır. Ekranda açılan e-devlet kapısı aracılığıyla e-devlet şifresi ile EBA’ ya giriş yapılabilir. Tek kullanımlık bir şifre oluşturulabilir ya da öğretmeniniz EBA’ ya giriş yaparak sizlere tek kullanımlık şifre de vermelerini sağlayabilirsiniz.

Daha sonra bu aldığınız tek kullanımlık şifren ile EBA’ ya giriş yapabilir ve şifrenizi değiştirmeniz için gerekli olan ekran karşınıza çıkar ve bu şekilde şifrenizi değiştirebilirsiniz. Kısaca EBA’ ya giriş yapmak için kendiniz E-okul bilgileri ile giriş yapıp daha sonra kendi şifrenizi oluşturabilir ya da veli ve öğretmenlerinizden geçici tek kullanımlık şifre aldıktan sonra EBA platformuna girip kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Öğretmenden EBA Şifresi Alma

Öğretmenlerden de EBA şifresi alarak da EBA ya kayıt olmak isteyenler in en çok merak ettiği soru da Öğretmen EBA şifresi nasıl verir? Öğretmen hesabınızla yani MEBBİS şifreniz ile ya da E devlet hesabınız ile EBA ya giriş yapınız daha sonra üst köşede yer alan menüden öğrenci şifre verme bölümüne tıklayınız.

Daha sonra sizlerden öğrencinizin TC Kimlik numaranızı girmenizi isteyecek.  Öğrencinizin TC kimlik numarasını girerek , öğrencinin  şifresini veriniz. Öğrenciniz şifreyi aldıktan sonra 5 gün içerisinde EBA ya giriş yapıp şifresini değiştirmek zorunda. Bu önemli bilgiyi de öğrencinize vermeye unutmayınız.


EBA Nedir?

2012 yılından beri dijital ortam üzerinden zengin eğitim içerikleri sunmasının yanı sıra sosyal ağlar üzerinden bilgi alışverişi yapmaya imkan sağlayan EBA, bilgiyi yeniden yapılandırarak bilginin sürekli üretilmesi amacı taşıyor.

Farklı öğretim metotlarıyla (sözel, sayısal, görsel sanatlar…) çok sayıda öğrenciye hitap edebilen EBA, içerik üretebilmeleri ve etkileşime girebilmeleri için öğretmenlerin de kullanabileceği ortak bir platform olma özelliği gösteriyor.

Bu sayede öğretmenler tarafından üretilen eğitsel içerikler öğrencilerle paylaşılabiliyor. Aktif katılım ile sosyal bir ders ortamı sunan Eğitim Bilişim Ağı, aynı zamanda öğretmenler tarafından öğrencilerin düzenli olarak takip edilmesine olanak sağlıyor.

Öğrenciler ise öğretmenler tarafından platforma aktarılan içerikleri ve ödevleri oluşturulan kişisel takvimlerinden takip edebiliyor. Öğrencilere sınıf arkadaşları ile ortak çalışabilme imkânı sunan EBA, anlık internet bağlantısı ile öğrencinin dilediği dersten ve dilediği konudan anında faydalanabilmesine olanak tanıyor.
Okul dışında da hizmet veren EBA, birçok öğrencinin derslerdeki başarısının artmasına yardımcı oluyor.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu