Bilgi Havuzu

Geleceğinizi Planlarken İlham Alacağınız 6 Başarı Hikayesi

Geleceğinizi Planlarken İlham Alacağınız 6 Başarı Hikayesi. Günümüz şartlarında gelecek kaygısı tüm gençlerin korkulu rüyası haline gelmeye başladı. Tam da bu sırada hem kendinize hedef koymak hem de koyduğunuz hedefe doğru ve emin adımlarla ilerlemeniz için sizlere Geleceğinizi Planlarken İlham Alacağınız 6 Başarı Hikayesini hazırladık.

Geleceğinizi Planlarken İlham Alacağınız 6 Başarı Hikayesi

geleceginizi planlarken ilham alacaginiz 6 basari oykusu 1

Hepimiz gelecekte iyi yerlerde olmak başarılı olmak ve kariyer sahibi olmak isteriz. Lakin mevcut şartlar bazen tökezlemenize neden olabilir. Yeni nesil bırakın hedeflerine doğru yürümeyi neredeyse kendilerine hedef koyamayacak şekilde karamsar olmaya başladılar. İşte tamda bu sırda ihtiyacınız olan Geleceğinizi Planlarken İlham Alacağınız 6 Başarı Hikayesi

Her ne olursa olsun vazgeçmemeyi öğrenmeniz gerekecektir. Bazen hedefe doğru yürürken  işler ters gidebilir ya da planlananın aksine tepe taklak da gelebilir. Böyle durumlarda bazen ihtiyacınız olan tek şey bir kıvılcım olabilir. Pes etmeyen ve yoluna çıkan tüm engelleri basamak yaparak ilerleyen bir çok insan olduğunu unutmamak gerekir.

Başarı hikayelerini öğrenince vay be dedirten cinsten insanlar ve başına gelen onca aksiliğe rağmen pes etmeyen ve bunun mükafatını fazlasıyla alanların hayatlarına tanıklık edeceksiniz. Bu insanların başarı öykülerini okuyunca eminiz ki sizde pes etmeden yolunuza daha azimli şekilde devam edeceksiniz. İşte İlham Alacağınız 6 Başarı Hikayesi…


Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos’un Başarı Öyküsü

amazon kurucusu jeff bezos un basari oykusu

Amazon, en büyük Amerikan çok uluslu teknoloji şirketlerinden biridir. Her şey icat, deneyler, yenilik, müşteri memnuniyeti ve yaratıcılıkla ilgilidir. Jeff Bezos , eski CEO ve Amazon’un kurucusudur. Toplam net değeri yaklaşık 200 milyar dolar ile dünyanın en zengin varlığı olmaya devam ediyor.

Jeff Bezos’un başarı hikayesi sadece Amazon ile sınırlı değil. Ek olarak, Blue Origin (bir roket şirketi) ve Washington Post adlı bir gazetenin sahibi bile. Jeff Bezos’un başarı hikayesi tamamen zorluklar ve çok çalışmak üzerine kurulu.

Jeff Bezos’un Erken Yaşamı
Jeff Bezos Meksika’da doğdu. Annesinin adı Jacklyn ve biyolojik babasının adı Ted Jorgensen’di, 1965’te evlendiler. 1968’de Jacklyn, daha sonra Miguel Bezos ile yeniden evlendi. Jeff Bezos’un mezuniyetinin ardından farklı firmalardan (örneğin Bell laboratuvarları ve Intel) birçok teklif aldı.

Ancak hepsini reddetti. 30 yaşına geldiğinde altı haneli maaş almaya başlamıştı bile. Ancak yolculuğu, birçok şirkete katılmayı ve istifa etmeyi içeriyordu. Gerçek dehayı tek bir mesleğe hapsetmek zor, denilebilir. Bir gün internette gezinirken web dünyasının %2300 oranında büyüdüğünü öğrendi ve şirket kurmaya karar verdi.

Amazon’un Başarı Öyküsü

Jeff Bezos, şirketini kurma hayalini gerçekleştirmeye kararlıydı. Son olarak, Amazon, nitelikli bir organizasyon oluşturmak için sürekli ve bitmeyen bir arayışla kuruldu. Amazon’un başarı hikayesi çok ilginç. Karakter üzerinde tek fikirli konsantrasyonun belirli bazı sütunları üzerine inşa edilmiştir ve Amazon ile ilişkili tüm insanlara her zaman en iyi tüketici deneyimini sağlayacaktır. Ayrıca, başarıya ulaşmak için gösterdiği çabalar bugün tanık olduğumuz şeydir.

Jeff Bezos’un Başarı Hikayesi 
Jeff Bezos devam etti ve bir web perakendeciliği sistemi kurmak için çok çabaladı. Dünya internetin fonksiyonlarını ve nasıl çalıştığını merak ederken veya bilmiyorken, o web sistemini perakende satıyordu. Bu çok uluslu şirketin başarısının kilit noktalarından biri, odak noktasının hiçbir zaman rakiplerini yenmek olmamasıdır.

Bunun yerine, onlar için gerçek değer yaratmanın yanı sıra tüm müşterilere yardım etmeye odaklanmıştır. Amazon’un üzerinde çalıştığı bu politikalar, hepsini politikalarının ve planlarının uygulanmasına daldırır.

Jeff Bezos’un Vizyonu Neydi ?

amazon kurucusu jeff bezos un basari oykusu 1

Amazon‘un en başından beri Bezos, bir inşaatçı kültürü yaratmak istediğini biliyordu. Bu inşaatçılar, kaşif ve meraklı insanlardan oluşur. Her zaman dünyaya yeni bir şey tanıtmaya hevesli insanlar. Fikir, inşaatçıların zihniyetinin şirkete yardımcı olmasıydı ve bunlar:

Büyük bir şeye yaklaşmak ve. Ayrıca çözülmesi zor fırsatlar. Zaferin, başlatma, icat etme, yeniden başlama, isteksiz, yeniden icat etme, tekrarlama, durulama ve çok deneme gibi yinelemelerle elde edilebileceğine dair mütevazı bir inançla birlikte. Müşterinin talebini bilmek zordur. Bu nedenle, ulaşılabilir tesislerin tanıtılması, inşaatçılar için dokunaklı bir görev haline gelir.

Jeff Bezos Başarı Hikayesinin Yolundaki Başarısızlıklar Nelerdir ?
Jeff Bezos’un başarı hikayesinde bazı hatalar ve başarısızlıklar var. Sıklıkla söylendiği gibi, herhangi bir başarısızlık/hata yoksa, üzerinde çalıştığınız iş o kadar önemli olmamalıdır. Bezos’un başlattığı ve denediği ancak başarısız olduğu birkaç girişim var. Ama kültürün büyümesi budur. Bu tür başarısızlık örneklerinden bazıları şunlardır:

Fire Phone – Fire Phone , Bezos’un deneylerinden biridir. Yangın telefonu deneyi, Rs kaybına neden oldu. 17 crore. Bu kayıp şirket için oldukça büyük bir darbe oldu. Şirketin yaptığı tüm çabalara rağmen iPhone ve Android ile rekabet edemedi.
Amazon Yerel – Bu girişim, iyi sonuç vermeyen sık bir anlaşma sağlamak için alındı.
Diğer başarısızlıklar – Amazon cüzdanı, Müzik ithalatçısı, Amazon Kindle, Amazon yerel, Amazon WebPay, Askville, vb. Jeff Bezos’un başarısız deneylerinden bazılarıdır.

Yenilik işin püf noktasıdır
Yukarıda da bahsedildiği gibi Amazon şirketinin ana odak noktası asla rakiplerini yenmek değildi. Jeff’in liderliğinde grup, merkezi odak noktası olarak buluşlara odaklanırken 1,3 milyonun üzerinde kendini işine adamış ve yetenekli çalışanı istihdam edebildi.

Amazon’un başarı öyküsü, bazı başarısız deneylerin sonucu olarak tüm kayıpları kapatan icatların bazı önemli başarılarını bile içeriyor. Bezos’a göre başarısızlık, sizi başarıya götürecek olan deneyimdir. Amazon her zaman yeni bir şeyler icat etmeyi ve müşterilerine ulaşılabilir tesisler sağlamayı başardı.

CEO’luk Görevinden Ayrılmanın Önemli Kararı
2021’de Şubat ayının gelmesiyle birlikte Bezos, çok yakında Amazon şirketinin CEO’luk görevinden ayrılacağını duyurdu. Bu, diğer birkaç projede belirli bir kararlı konsantrasyon sağlamak için tasarlandı. Ve 6 Temmuz itibariyle Amazon’un web servisinin eski başkanı Andy Jassy, ​​Amazon’un yeni CEO’su oldu.

Bezos’un kariyer yörüngesi, denemediğiniz sürece bir fikrin her zaman bir fikir olacağını gösteriyor. Başarısız olabilir veya başarılı olabilir. Ancak başarılı olursa, başarının zirvesinde duruyor olabilirsiniz. Jeff Bezos’un başarı hikayesinde başarının yanı sıra şirketin aşması gereken engeller de var.

Çözüm
Jeff Bezos, Seattle’da bulunan bir garajdan bir e-ticaret devi olan Amazon’u kurdu. Jeff Bezos kendi şirketini kurmak için konfor alanından çıktı. Hayatında birkaç başarısızlık yaşamıştı ama onlar tarafından asla morali bozulmamıştı. Başarısız projelerini, hatalarından ders çıkarmak için bir fırsat olarak değerlendirdi.

Jeff Bezos da inanılmaz bir motivasyon figürü oldu. Bu pandemi döneminde bile çok uluslu şirketin sıkı çalışmasının bir sonucu olarak, sıkı çalışmanın oldukça değerli olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, insanlar evlerinde karantinaya alındığından ve çevrimiçi teslimat onlar için tek seçenek olduğundan, son 2020’den bu yana iyi karlar elde etti.

“Yapmamız gereken geleceğe dönmektir. Ya dünya sizin etrafınızda değişir ya da size karşı değişir. Size hız veren rüzgar, karşınızdan esmeye başlar. Ona doğru eğilmeli ve ne yapmanız gerektiğini bulmalısınız. Zira şikayet etmek bir strateji değildir.”


Alibaba’ nın Kurucusu Jack Ma’nın Başarı Öyküsü

alibaba com kurucusu jack ma un basari oykusu

E-ticaret devi Alibaba’yı kurarak Çin’in en zengin adamı olan Jack Ma, bugünlere kolay gelmediği bir gerçek. Onun hikayesi belki de en ilham alınası cinsten. Birçok kez başarısızlık yaşamasına rağmen denemeyi hiç bırakmayan, kolay pes etmeyen bu adamın hayat hikayesi, çabalarının karşılığını istediği gibi alamayan, başarısızlığını kabullenmeye hazır insanlar için muhteşem bir motivasyon kaynağı olabilir. İşte asıl adı Ma Youn olan Jack Ma’ nın günümüze uzanan başarı yolculuğu.

Ma Youn, İngilizce öğrenmeyi çok istediği için 9 yaşından itibaren her sabah 5’te kalkıp bisikletiyle şehir merkezinde turistlerin yoğun olduğu bir otele gidiyordu, onları para almadan gezdirerek İngilizce pratik yapıyordu. İngilizcesini geliştirmek için 9 yıl ücretsiz olarak bu işi yapan Ma Youn’a, orada tanıştığı turistler isminin telaffuzu zor olduğu için “Jack” takma adını verdi.

Okula başlamaya karar verdi ancak ilkokulda sınavında da, ortaokulda da, üniversite sınavında da ilk seferde başarılı olamadı. Harvard Üniversitesi’ne de 10 kez başvurdu ve tam 10 kez reddedildi.

İlkokul sınavlarında iki kez, ortaokul sınavlarında 3 kez başarısız olan Jack Ma, üniversiteye de 3. denemesinde girmeyi başardı. Doğduğu yer olan Hangzhou’da bir yüksekokulda İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başardı. Fakat kendisi kazandığı okulun Hangzhou’nun en kötü üniversitesi olduğunu söylüyor.

Okul hayatında bir sürü başarısızlık yaşayan Ma, başta iş hayatında da pek parlak deneyimler yaşamamıştı. Başvurduğu tam 30 işten ret cevabı aldı.

“Polis olmak için başvurdum, başvuran 5 kişiden 4’ü alındı ben kabul edilmedim. KFC Çin pazarına girdiğinde iş için 25 kişi başvurdu, 24 kişi alındı ve alınmayan tek kişi yine ben oldum.”

Üniversite’den sonra liseden tanıştığı kız arkadaşıyla evlendi ve öğretmen olarak çalışmaya başladı. 1995’te tercümanlık yapmak için ABD’ye gitti ve internetle tanıştı. Onu internetle arkadaşı tanıştırdı. İnternetin ne olduğunu başta tam olarak anlamadı.

İlk olarak arama motoruna “bira” yazıp arattı, bir sürü sonuç çıktı ancak Çin birasıyla ile ilgili bir sonuç çıkmadığını fark etti. Başta İngilizce çeviri üzerine bir web sitesi kurdu, başarılı olamadı ancak bu işte ilerlemeye karar verdi. Çin’e döndü. 1999’da 17 arkadaşıyla birlikte Alibaba.com’ u kurdu.

Alibaba.com Şirketinin Başarı Hikayesi

alibaba com kurucusu jack ma un basari oykusu 1

Tahmin edildiği üzere bu isim Alibaba ve Kırk Haramiler’den geliyor. Hikayesi ise şu şekilde:
Jack Ma sitenin ismini bir Amerika seyahati sayesinde buldu. San Francisco’da öğle yemeği yerken aklına Alibaba ismi geldi, garson kıza Alibaba’yı bilip bilmediğini sordu ve kız bildiğini söyledi. Yoldan geçen insanlara da sordu ve hepsinin “Alibaba ve Kırk Haramiler”i bildiğini gördü ve sitenin isminin bu olmasına karar verdi.

Başta birçok Amerikalı yatırımcı “Bu adam deli, bu iş tutmaz.” demişti ancak 100 bin dolarlık servetle kurduğu Alibaba, sonrasında SoftBank, Goldman Sachs gibi şirketlerden yatırım aldı.

Alibaba’da ilk önce ödeme sistemi yoktu. Yalnızca ürünler listelenebiliyordu. Bunun üzerine Jack Ma, “Ali Pay” elektronik ödeme sistemini oluşturdu. Bu ödeme sistemi de başta çok aptalca bulunmuştu ancak şimdi 800 milyona yakın kullanıcısı bulunuyor.

Jack Ma asla durmak bilmiyordu. Yıllarca yaşadığı olumsuzlukların intikamını alıyordu sanki. 2003’te, eBay’e rakip olarak TaoBao adlı alışveriş sitesini kurdu.

irketin hızlı büyümesi eBay’in dikkatini çekti ve eBay Ma’ya satın alma teklifinde bulundu ancak Jack Ma kabul etmedi. Alibaba’ yı dünya genelinde 24 bin çalışan ve 10 binden fazla ortak şirketi olan bir e-ticaret devi haline getiren Jack Ma, 2013’te CEO’luk görevinden istifa etti ve yerini gençlere bıraktığını açıkladı.

Yönetim kurulu başkanı olarak çalışmaya devam eden Ma, çevreci kimliğiyle de dikkat çekiyor. Çevre kirliliğine karşı mücadele eden “Nature Conservancy” örgütünün Çin’deki yönetim kurulu başkanlığını üstlendi. Jack Ma, mücadeleyi bırakmayan örnek kişiliğiyle, girişimci olmak isteyenler için ideal bir rol model.

Hepimizin başına olumsuz şeyler gelebilir, çizdiğimiz yollardan sapmak zorunda kalabiliriz. Ancak her zaman yeni yollar çizebileceğimizi unutmamalıyız.


Walt Disney’in Başarı Öyküsü

walt disney basari oykusu

Karikatür filmlerinin öncüsü, Disneyland’in yaratıcısı, 20. yüzyılın en yaratıcı beyinlerinden biri olarak bilinen Walt Disney; bu noktaya gelene kadar birçok başarılı insan gibi sayısız eleştiriye maruz kaldı. Öyle ki yaratıcılıktan yoksun olduğu söylenerek bir zamanlar çalıştığı gazeteden atıldı. Walt küçük yaşlardayken ailesi sürekli taşınıyordu.

Başka yerlere adapte olmaya çalışarak kesik kesik bir çocukluk yaşadı. Ayrıca ailesinin durumu iyi olmadığı için Walt ve kardeşleri küçük küçük işlerde çalışıyordu.

Ailesi Chicago’dan Missouri’ye taşındı ve en son Walt dokuz yaşındayken Kansas şehrine yerleşti. Ve maddi imkansızlıklar nedeniyle Walt ve kardeşleri çalışmak zorundaydılar. Bu sebeplerden dolayı okul hayatı Walt’ın birinci önceliği olamadı.

Vatansever bir genç olan Walt, 16 yaşındayken Amerika 1. Dünya Savaşı’na hazırlanıyordu, orduya kayıt olmaya çalıştı ancak yaşından dolayı reddedildi. Fakat o kayıt olmanın bir yolunu bulmuştu.

Kızıl Haç birimine katılma başvurusunda doğum tarihini değiştirmeyi başardı. O zamandan önüne çıkan engellerden yılmayıp başka çözüm yolları arayan bir kişiliğe sahipti. Savaşın geri kalan kısmında savaş sonrası operasyonlara yardım etti.

Geri döndüğünde, bir gazetede siyasi karikatürler ve çizgi romanlar çizmek için işe girdi. Fakat yeterince yaratıcı olmadığı söylenerek işte kovuldu. Sonrasın kısa süreli bir girişimcilik macerasına atıldı. Kardeşi Roy, Rubun Sanat Stüdyosu’nda çalışıyordu ve Walt Disney’in karikatürist Ubbe Iwerks’le tanışmasına vesile oldu ve kısa ömürlü bir şirket olan “Iwerks-Disney Ticari Sanatçıları” kuruldu.

Walt Disney kurduğu bu iş için heyecan ve zevkle doluydu. Adeta bu dünya tarafından büyülenmiş ve içine dalmıştı. Kısa bir süre sonra bir yerlerden ödünç kamera bularak “Laugh-O-Grams” isimli kendi çizgi filmini yarattı. Bu bir başarıydı, gerçekten de Kansas City’den takdir gördü. Bundan sonra bir stüdyo satın alıp kendi animasyonları yaratmaya başladı. Çok iyi gittiğini düşünmesine rağmen yine olmadı, iflas etti.

Walt Disney Başarıya Adım Adım

walt disney basari oykusu 1

Her ne kadar cesurca bir adım olsa da erken bir teşebbüs olduğu için iflas etti. Disney, çalışanlarının maaşlarını ödemede başarılı olamadı. Vazgeçmeyi bilmeyen biriydi. Kamerasını satıp Hollywood’a yerleşti. Yönetmenlik için stüdyoların iş ilanlarına başvurmaya başladı.

Son çare olarak kardeşi Roy ve arkadaşı karikatürist Iwerks’ün kendisine katılmasını istedi ve birlikte Disney Brother Stüdyosu’nu kurdular. İşler iyi gidiyordu! Başlattıkları seriler başarılı oldu, Hatta Walt’un çizgi filmlerinden birisinin dağıtımı da büyük bir şirket olan Universal tarafından yapıldı.

Iwerks tarafından bir tavşan yaratıldı. Tavşanı çizmemesine rağmen tavşana hareket yetisi kazandıran Walt’tu, buna rağmen artık Walt’a ihtiyaç olmadığına karar verildi. Walt yıkılmıştı ve o andan itibaren artık yalnızca haklarına sahip olduğu, kendi çizdiği karakterler üzerinde çalışacağına karar verdi.

New York’tan trenle binerken Walt, umutsuzca yepyeni bir fikre ihtiyacı olduğunu biliyordu. Aklının bir köşesinde hep yüksek potansiyel taşıdığına inandığı oldukça sempatik bir fare karakteri vardı.

Sürekli bir fare karakteri üzerine düşünen Walt ve o hepimizin bildiği çizgi film dünya tarihine giriş yaptı. Mortimer olarak adlandırdığı farenin adını karısının ısrarıyla Mickey Mouse olarak değiştirdi. “İlerlemeye devam ediyoruz, yeni kapılar açıyor ve yeni şeyler yapıyoruz çünkü merakımız bizi yeni yollara sürüklüyor. Peşinden gidecek cesaretimiz varsa tüm hayallerimizi gerçekleştirebiliriz.”  Walt Disney

“Umarım tek bir şeyi asla gözden kaçırmayız, hepsi bir fare ile başlamıştı.” Walt Disney, 65 yıllık ömrüne 5 Oscar, 31 Akademi Ödülü gibi birçok ödül sığdırdı. 62 yaşında, kariyerinin zirvesinde, dünyadaki en tanınmış figürlerden biri olmuşken kendisine kanser teşhisi kondu. 65 yaşında hayatını kaybetmeden kısa bir süre önce kardeşi Roy’a heyecanla yeni projelerinden bahsedecek kadar yarattığı bu dünyaya tutkuluydu.

“Kahkaha zamansız, hayal gücü yaşsız, düşler sonsuzdur.” -Walt Disney


Coco Chanel’in Başarı Öyküsü

coco chanel basari oykusu

Gabrielle Bonheur Chanel, 1883’te Fransa’da doğdu. Küçük yaşta annesini kaybettiği için kız kardeşiyle birlikte Katolik Manastırı’na eğitime gönderildi. Dikiş dikmeyi burada öğrendi. Manastır’da bir gün bir rahibe, üzerine iki tane kuğu işlemesi için bir kumaş verdi.

Gabrielle, kuğuları kendi tarzını yansıtarak işledi ancak rahibe bu işlemeleri gülünç buldu ve onu kimsenin ciddiye almayacağını söyledi. 18 yaşında manastırdan ayrıldı ve kardeşiyle Aubazine şehrinde yaşamaya başladı. Burada gündüzleri subay kıyafetleri dikilen bir mağazada çalışıp, geceleri de şarkı söylüyordu.

Bir gece söylediği “Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadero” şarkısı çok beğenildi ve imzası olan “Coco” ismini bu şarkıyla aldı. Şarkısı çok beğenilen Chanel, sahneden indiğinde herkes onu alkışlıyor, “Hadi Coco, hadi Coco!” diye bağırıyordu. Böylece Coco, onun lakabı oldu.

1908’de, şapka tasarlamaya başlayan Coco, bir apartmanın zemin katında açtığı dükkanda tasarladığı şapka ve giysileri satmaya başladı ve tasarımları çok beğenildi. İnsanlara kıyafet ve aksesuar tasarlamak, bunları dikmek ona keyif veriyordu ve bu alanda ilerlemeye karar verdi.

Coco Chanel Dünya Markası olma Yolunda

coco chanel basari oykusu 1

Bir süre sonra tanıştığı iş adamı Arthur Capel sayesinde Paris’te dükkan açan Coco Chanel, moda dünyasına giriş yaptı ve Chanel markası büyümeye başladı. 1910’da, 10 tane dükkana sahip olan Coco Chanel, artık lüks ve kişiye özel tasarımlar satmaya başladı. Serveti giderek büyürken, Coco Chanel parfüm ve kozmetik işine girdi ve Ernest Beaux’ya sipariş ettiği “Chanel No 5” dünyanın en ünlü parfümü haline geldi.

5 rakamının uğuruna inanan ve koleksiyonlarını “5 Şubat” ve “5 Ağustos” günlerinde sergileyen Chanel’in, çıkardığı parfüme de bu yüzden “Chanel No 5” ismini verdiği söyleniyor. Bir başka söylentiye göre de, Chanel Ernest Beaux’ya, yaptığı karışımları numaralandırmasını söylüyor ve bunları denemeye geldiğinde 5 numaralı karışımı beğenmesi üzerine parfümün adı “Chanel No 5” oluyor.

1925 yılında, Avrupa’nın elit kesimine hitap eden ünlü bir modacı haline gelen Coco Chanel, o dönemlerde moda dünyasında bazı ilklere imza attı. Kadınları korseden kurtarıp, pantolon giymelerine öncü oldu.

1926 yılında çıkardığı “Küçük siyah elbise” koleksiyonuyla siyah rengini ve kadınların her ruh haline uyacak “küçük siyah elbise” yi moda dünyasına kazandırdı. Kadınların şık görünürken aynı zamanda rahat olmasını isteyen Coco Chanel, vücuda tam oturan ve aynı zamanda kadının asil görünmesini sağlayan küçük siyah elbise ile moda dünyasına damgasını vurmuştur.

İkinci Dünya Savaşı yıllarında, üst düzey Nazilerle ilişkisi olduğu iddialarıyla tutuklanan Chanel, kısa sürede serbest bırakıldı. Bütün dükkanlarını kapatan Chanel, sadece Haute Couture giysiler dikerek bu dönemi geçirdi. Chanel’in tutuklanması için öne sürülen iddialar asılsızdı.

Winston Churcill ve Almanlar’la yatığı görüşmelerinin sebebinin, savaşın sona ermesini sağlamak olduğunu ve barış için girişimde bulunduğunu söylüyordu. Tutuklanmasının ardından, Fransızlar, Britanya askeri ve siyasi güçlerinin her an güvenebileceği kişiler listesinde adı bulunduğu için Coco Chanel, kısa sürede serbest bırakıldı.

1945’yılında İsviçre’ye taşınıp 9 yıl orada yaşadıktan sonra, 1954’te Paris’e, moda hayatına geri döndü. Burada yeni bir dükkan açtı ve eski müşterilerinin de desteğiyle, ününe tekrar kavuştu.

Bu dönemde yarattığı hırka biçimli yakalarıyla tanınan Chanel tayyörü ile efsaneleşen Coco Chanel, 87 yaşında Paris’te hayata gözlerini yumdu. Yetenekli, yenilikçi ve girişimci ruhlu olan Coco Chanel, bu özellikleri sayesinde Chanel markasını ve moda anlayışına kattığı birçok yeniliği dünyaya kazandırmıştır. Aynı zamanda Time Dergisi tarafından “20. Yüzyılın En Etkileyici 100 Kişi” arasında yer alan tek moda tasarımcısıdır.

 “Kendin olmaya karar verdiğin her an güzelleşirsin.” – Coco Chanel


50 Dolarla Nike’ı Kuran Phil Knight’ın Başarı Öyküsü

nike kurucusu phil knight basari oykusu 1

Phil Knight, bugün spor ayakkabı denilince ilk akla gelen markalardan birinin kurucusu. Nike’ı kurmak onun için hiç de kolay olmadı. Başlangıçta elinde sadece 50 doları ve hayalleri vardı. 1962 yılında Stanford Business School’da bir ödev hazırlarken birdenbire aklına Japonya’dan ayakkabı ithal etme fikri geldi. Okulu bitirdiğinde işe, fikrinin çılgınca olmadığına dair babasını ikna etmekle başladı.

Japonya’ya gitmesiyle serüven başladı. Koşu ayakkabısı üreten Onitsuka Şirketi’ne gitti ve onlara tamamen kendisinin hayal ürünü olan “Blue Ribbon” şirketi adına çalıştığını söyledi ve istediğini aldı! Zorlayıcı ve ikna edici bir konuşmanın ardından Onitsuka, Phil Knight’ın hayali şirketine ABD piyasası için distribütörlük hakkını verdi. Fakat bunun karşılığında Knight’ın 50 dolara ihtiyacı vardı. İkna ettiği babasından 50 doları istedi. Nike artık doğmak için hazırdı.

Nike Dünya Markası Olma Yolunda

nike kurucusu phil knight basari oykusu

1964 yılına geldiğinde Onitsuka’dan beklediği ilk ayakkabıları geldi. Knight, ayakkabıları koşu antrenörü olan Bill Bowerman’a gönderdi. Tek umudu Bowerman’ın takım için birkaç ayakkabı satın almasaydı. Çok daha iyisi oldu! Bill Bowerman bu hayali şirkete ortak olmak olmuştu.

En nihayetinde hayali şirketi gerçek olmuştu. Blue Ribbon Sports önce arabasının bagajında faaliyetteydi. 1966 yılında ise parekende satış yapabileceği bir dükkanı vardı. Phil Knight, batı kıyısındaki tüm koşu takımlarına ulaşmak istiyordu. Satış stratejisi ise basit fakat etkiliydi. Ayakkabıları deyim yerindeyse peynir ekmek gibi satıyordu.

Satışlar artıyordu, 1966 yılını 84 bin dolar satışla kapatmıştı. Tam bu süreçte ezeli rakibi olan Adidas’la tanışmış ve onu kafaya takmıştı. Rekabet başlıyordu. 1968’e gelindiğinde her şey yolundaydı. Fakat Onitsuka, yeni bir anlaşma için Blue Ribbon Sports’u görmek istedi. Ofis onları pek tatmin etmemişti.

Satışlar gördükleri manzaraya göre fazla iyiydi. Phil Knight 5 yıllık bir anlaşma için kolları sıvamıştı ama onlardan 3 yıllık anlaşma alabildi. Ve bu Knight için bir dönüm noktası olmuştu. Phil Knight, Onitsuka’ya alternatif olması için Nike markasını yarattı. Sonunda Onitsuka ile yollarını ayırmaya ve kendi kanatları ile uçmaya karar verdi.

Nike markası adı altında da satışları gayet iyi gidiyordu fakat bir yandan da tedarikçisi Onitsuka ile sorunlar yaşamaya devam ediyordu ve kendi yolunu çizmeye karar verdi. Birtakım zorluklar yaşadı. Ama asla pes etmedi. Markası için gerçek bir savaşçı gibi savaştı.

1974’te yıl sonunda satışlar 8 milyon dolara gelmişti. 1974 yılında Phil Knight başına gelen tüm maddi sıkıntılara rağmen ayakta kalmaya devam ediyordu. Aynı zamanda Onitsuka ile yolları ayırdığı için tedarikçi zorluğu da çekiyordu. Ama başarının kokusunu almaya başlamıştı.

Tüm maddi problemler aşıldıktan sonra Phil, nasıl bir marka yaratmak istediğine odaklanmıştı. Markanın kesinlikle büyük ve güçlü aynı zamanda da kârlı, yenilikçi ve verimli olsun istiyordu. O zamanlar spor ayakkabı onun için sadece sporcuların giydiği bir ürün değil günlük hayatta da insanların kullanabileceği bir ürün olmalıydı.

Markasını bu yönde hazırlamalıydı. 1976 yılına gelindiğinde Nike’ın ayakkabıları sadece sporcular tarafından değil herkes tarafından beğenildi. Satışlar inanılmazdı.

Nike, artık bir markadan daha fazlasıydı. Knight’ın girişimcilere tavsiyesi ise şu:

“Birçok zorluğa ve beklenmedik gelişmelere karşı hazırlıklı olun.“


Harry Potter’ın Yazarı J.K.Rowling’den İlham Verecek Bir Başarı Hikayesi

harry potter yazari j k rowling basari oykusu

Yazmanın ortasında olduğu ve büyümeye başlayan hikayesinin sırasında, Annesi, multiple sklerozdan, yani merkezi sinir sistemi hastalığından hayatını kaybetmişti. Annesinin ölümü, Harry Potter’ın bir yetim olmasına ve ölüm konusunun hikayede büyük bir rol almasına sebep olmuştur.

Bu sürec, Rowan için çok zor ve üzücüydü. Bu yüzden Portekiz’e gidip, bu acılardan bir süre uzak durmak istiyordu. Yazdığı hikayeyi yanına da alıp, orada öğretmenliğinin yanında, yazıp ve bitirmek istiyordu.

Portekiz’de bir televizyon gazetecisine aşık olup, evlenmişti ve kısa bir süre sonra hamile kalmıştı. Fakat evliliği sadece birkaç ay sürdüğü için, Joanne Rowling bebeği ile birlikte yanlız başına İngiltereye geri dönme kararı almıştı. Joanne Rowling bu noktadan sonra yoksullukla sınanacaktı.

Devlet çocuk bakım evinde, kızı için yer kalmadığından dolayı, tek başına çocuğuna bakmak zorunda kalmıştı ve çocuk bakıcısına da parasının yetmediği için, iş aramaya başlamıştı, ama maalesef bundan sonuç elde edememişti. Ancak sosyal yardım ile ve arkadaşlarından aldığı bir miktar para ile, yaşamına zor da olsa, devam edebildi. Kendisini aşağılanmış ve değersiz hissetse bile, yine de kalbinin en derinlerinde bir umut ışığı vardı; Harry Potter.

Bulduğu her boş vaktinde ve zor zamanlarında, ümit veren kitabı üzerinde çalışmaya devam ediyordu. Kızı bebek arabasında uyurken Joanne Rowling, çoğunlukla bir kafede, not defterlerine Harry Potter’ın hikayesini yazıyordu. Akşam, eski bir daktiloda el yazısıyla yazılmış bir versiyonunu da çıkartıyordu, çünkü bir bilgisayara parası yetmiyordu.

Gece gündüz çalışmanın ardından nihayet “Harry Potter ve Felsefe Taşı”nın ilk bölümünü tamamlamayı başarmıştı. Hemen çeşitli yayıncılara göndermişti, ancak hiç kimse uzunluğu ve karmaşıklığı nedeniyle kitabını yayınlamak istemiyordu. Fakat sadece bir yıl sonra, yayıncı Bloomsbury, Gençlik Kitabı Komiseri Barry Cunningham’ın desteğiyle romanını yayınlamaya karar verdi. Çünkü 8 yaşındaki kızı, kitap ve Harry Potter hakkında çok heyecanlıydı ve onu bu küçük kızın heyecanı ikna etmişti.

Harry Potter Artık Bir Efsane

harry potter yazari j k rowling basari oykusu 1

26 Haziran 1997’de “Harry Potter ve Felsefe Taşı” sadece 500 kopya ile sınırlı bir sayıda çıktı. Ancak yayıncı, tekrar çalışmasını tavsiye etmişti, çünkü çocuk kitap yazarı olarak, fazla para kazanacağını düşünmüyordu.

Ama her şey farklı gelişmişti, çünkü yayınlanmasından üç gün sonra, bir ABD yayınevi şaşırtıcı bir şekilde kitabın Amerikan hakları için 100.000 ABD Doları karşılığında satın almak istiyordu. Bu parayı daha önce hiç bilinmeyen bir çocuk kitabı yazarına ödemek bir sansasyondu.

Fakat bu sadece inanılmaz bir başarı hikayesinin başlangıcıydı, çünkü yakında bu kitap, tüm dünyanın ilgisini çekecekti. Bir anda büyücülerin ve cadıların göz kamaştırıcı dünyasına yükselen ve sevilmeyen yetim Harry Potter’ın öyküsü, çocuklarının ve yetişkinlerinin sevgisini fazlasıyla kazanacaktı. Harry Potter destanının diğer kısımları Joanne Rowling tarafından yazılmış ve tekrar tekrar dünya çapında rekorlar kırmaya devam etmiştir.

Harry Potter’in hikayesini sona erdirmek, onun dayanıklılığı ve kararlılığıydı. Sonunda ünlü bir yazar olacağı umudundan asla vazgeçmedi ve çeşitli aksiliklerle de yenilmedi. Sosyal yardımlarla ayakta kalan Rowling, dünyanın en başarılı yazarına dönüştü. J. K. Rowling’in başarı öyküsü, mükemmelliği elde etmek için büyük bir isimle doğmak zorunda olmadığımıza dair mükemmel bir kanıttır. Bir keresinde yaptığı röportajda, “Başarınızı kararlarınız belirler, seçenekleriniz değil!” demişti.

Bu başarıyı elde etmek için, bir çok kara günlerden geçmişti Rowling. Düşünsenize, fikrinizi 12 kere sunuyorsunuz, ama 12 kere red cevabı alıyorsunuz. Siz bu durumda olsanız, ne kadar süre sonra pes ederdiniz? Birinci, veya ikinci denemenizden sonra mı? Bizde aynı şekilde hiç bir zaman pes etmememiz lazım!

Eğer yolumuzda duran taşları kaldırmazsak, hiç bir zaman varmak istediğimiz yere varamayız. Ayağımızın altında duran taşlara takılacağımıza, o taşları alıp, kendimize bir merdiven yapalım. Bu dünyada hiç bir zaman başarı kendiliğinden bize gelemez!

Küçükken kaç tane hayalin vardı? Ne oldu onlara? Büyüdükçe mi anladın, ne kadar imkansız olduklarına? Fakat en zor durumda bile, bir kitap yazmaktan asla pes etmeyen J. K. Rowling hangi başarılara imza attı? Sen olsan başarılı olacağına inanırmıydın? Bir çoğumuz paramız veya imkanımız olmadığı için bir çok hayalinden vazgeçiyor.

Halbuki herkesin gittiği yoldan gitmemiz gerekmez, değil mi? Bu dünyaya farkımızı koymamız lazım. Biz asıl imkanımız olmadığında, seçimlerimizle, her türlü zorlukları aştıktan sonra, başarıya ulaştığımızda bir fark yaratmış oluruz!

Güzel bir sözle veda etmek istiyorum …

“Dünyayı değiştirmek için büyüye ihtiyacımız yok; ihtiyacımız olan gücü zaten içimizde taşıyoruz.” – J. K. Rowling


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Yeteneğinize Uygun Doğru Üniversiteyi Seçmek İçin 5 İpucu

👉 Mutlaka Okunması Gereken En İyi 75 Kişisel Gelişim Kitabı

Bizi Instgram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu