Kimdir

Hollanda Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz Kimdir, Kaç Yaşında? Dilan Yeşilgöz Hayatı ve Biyografisi?

Hollanda Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz Kimdir? Dilan Yeşilgöz Aslen Nereli? Hollanda Başbakanı olması beklenen Dilan Yeşilgöz son günlerde gündemde. Dilan Yeşilgöz aslen nereli? Gelin birlikte Dilan Yeşilgöz hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Dilan Yeşilgöz Kimdir?

hollanda adalet bakani dilan yesilgoz kimdir

Hali hazırda Hollanda Adalet Bakanı olarak görev yapan Türk Dilan Yeşilgöz Kimdir? merak edilmekte. Özellikle Hollanda hükümeti düşmesi sonrasında Hollanda Başbakanı olması beklenen ve hatta kulislerde ismi geçen Dilan Yeşilgöz Kaç Yaşında aslen nereli? araştırılmakta. 1977 yılında Ankara’da dünyaya gelen Dilan Yeşilgöz, 2023 yılı itibari ile 46 yaşındadır ve aslen Tuncelilidir.

Dilan Yeşilgöz, 12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nda (DİSK) görevli ve Tunceli doğumlu sendikacı Yücel Yeşilgöz’ün kızıdır. Babası 12 Eylül darbesinin hemen ardından, 1980 yılında Türkiye’den kaçarak Hollanda’da sığınma talebinde bulundu.

Dilan Yeşilgöz de 1984 yılında annesi ve kız kardeşiyle birlikte kaçak yolla bir tekneyle Yunanistan’ın Kos adasına geçti ve oradan bir mülteci olarak Hollanda’ya sığındı.

dilan yesilgoz kac yasnda aslen nereli

Dilan Yeşilgöz, 1991-1997 yılları arasında, Amersfoort’taki Vallei Koleji’nde ortaöğretimini tamamladı. Ardından sosyal ve kültürel bilimler alanında VU Üniversitesi’nde eğitim gördü ve 2003 yılında Kültür, Organizasyon ve Yönetim alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Dilan Yeşilgöz Mart 2017’den beri Halkın Özgürlük ve Demokrasi Partisi (Volkspartij voor Vrijheid en Democratie) Hollanda Parlamentosu Üyesi olarak görev yapan Kürt kökenli olmasına rağmen Hollandalı politikacıdır. 2014-2017 yılları arasında Amsterdam Kent Konseyi’nde görev yaptı.


Dilan Yeşilgöz Hayatı ve Biyografisi?

dilan yesilgoz hayati ve biyografisi

Aslen Tuncelili olan Dilan Yeşilgöz, son zamanlarda hollanda Başbakanı olması ihtimali ile gündeme gelmiştir. Hollanda medyası, istifa eden Başbakan Mark Rutte’nin partisi Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi liderliği için 5 adayın yarıştığını, Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Dersim Kürt’ü Dilan Yeşilgöz’ün kazanmasının muhtemel olduğunu yazdı. Bunun üzerine ise araştırılan isimler arasında yer aldı.

Çocukken Ankara’dan Hollanda’ya göç eden Dilan Yeşilgöz, Babası Dersimli bir Kürt, annesi Karadenizli bir Türk. Hayat yolculuğuna bir göçmen olarak başlayan Yeşilgöz, 25 Mayıs 2021’de Hollanda Hükûmeti’nde Ekonomik İşler ve İklim Politikası Devlet Bakanı olarak atandı. 10 Ocak 2022 tarihinden itibaren Güvenlik ve Adalet bakanı olarak görev yapmaktadır.

Kısaca Dilan Yeşilgöz hayatını özetleyecek olursak; Dilan Yeşilgöz’ün babası, 12 Eylül darbesi sonrasında Hollanda’ya iltica eden Dersimli yazar ve akademisyen Yücel Yeşilgöz. Dilan Yeşilgöz, Hollanda’ya 1984’te yedi yaşındayken annesi ve kız kardeşiyle, kendisinin de arada bir anlattığı maceralı bir yolculukla, Bodrum üzerinden Kos adasına [İstanköy] tekneyle geçtikten sonra ulaşabildi.

Yani o da hayatına bir mülteci olarak başladı. Bu hayatın doğrultusunun, 1980’de Türkiye’de demokrasinin çöküşüyle belirlendiğini, bu yüzden hayatı boyunca hukukun üstünlüğüne özel önem atfettiğini söylüyor.

Twitter’ da Dilan Yeşilgöz


👉Korkut Kanadoğlu Kimdir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu