Bilgi Havuzu

KYK Yurt İnternet Kota Sorgulama Nasıl Yapılır? KYK İnternet Kota Sorgulama 2024

KYK Yurt İnternet Kota Sorgulama Nasıl Yapılır? KYK İnternet Kota Sorgulama 2024. Kredi Yurtlar Kurumu yani KYK tarafından öğrencilere ücretsiz olarak verilen İnternet hakkı için öğrenciler araştırma yapmaya başladı. Konaklama için KYK Yurtlarında kalan öğrenciler derslerin başlaması ile birlikte en çok merak ettikleri soru KYK Yurt İnternet Kota Sorgulama Nasıl Yapılır? Gelin birlikte tüm detayları öğrenelim…

KYK Yurt İnternet Kota Sorgulama Nasıl Yapılır?

kyk yurt internet kota sorgulama nasil yapilir 1

Türkiye’nin hemen her yerinde bulunan KYK yurtlarında üniversitelerin açılması ile birlikte öğrenciler konaklamaya başladı. KYK tarafından verilen internet kullanımı sınırlı olmasından dolayı, derslerinde başlaması ile birlikte öğrencilerin en çok araştırdığı konulardan biri KYK İnternet Kota Sorgulama oldu.

Öğrenciler KYK da kullandıklarını İnterneti sorgulayarak ne kadar hakları kaldığını öğrenmek istiyor. KYK yurdunda, TC kimlik numaranız ve oluşturduğunuz KYK internet şifresi ile ücretsiz internete bağlanarak 1 ay boyunca 16 GB internet kullanabilirsiniz.

İnternet kotanız dolduğu zaman ise internet dönemi sona erip yeni bir dönem başlayana kadar KYK internetini kullanamazsınız. Yazımızın devamında KYK Yurt İnternet Kota Sorgulama Nasıl Yapılır? tüm ayrıntıları ile birlikte öğrenebilirsiniz.


KYK İnternet Kota Sorgulama

Gayet kolay olan KYK wifi kota sorgulama işlemini aynı daha önce şifre alma işlemi gibi e-devlet sitesi üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. TC kimlik numarası ve e-devlet şifre bilgileri ile sisteme giriş yaparak, kalan internet kullanımlarınız hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

KYK yurtlarında kalan öğrencilerin Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sunulan bu wifi hizmetini sorgulamak için: https://www.turkiye.gov.tr/genclik-ve-spor-gsb-wifi-sifre-islemleri linkini tıklayıp sisteme giriş yaptıktan sonra Kota Bilgileri sekmesine tıklamaları gerekiyor. Sorgulama işlemi e-devletten yapılabileceği gibi KYK’nin kendi resmi sitesi üzerinden de yapılabiliyor.

KYK sitesi üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirmek için öncelikle wifi.kyk.gov.tr sitesine girmelisiniz.

  • KYK internet kota sorgulama için öncelikle e-devlet üzerinden sisteme girerek kota bilgilerini görüntüleyebiliyor.
  • Bu şekilde görüntülenme sağlanan kota her zaman öğrencilerin kontrolünü sağlayabileceği önemli bir sistem olarak hizmet veriyor.
  • İstenilen bilgiler de bu şekilde kontrol edilmiş oluyor.

KYK Wifi Kotası Ne Zaman Yenileniyor?

KYK tarafından öğrencilere verilen internet , aylık 16 GB sınırlaması ile kullanabileceğiniz ücretsiz wifi kotanız bulunmaktadır. Bununla birlikte her ayın 1inde tekrarlanarak yenilenmektedir. Daha da ayrıntılı açıklayacak olursak; kotanızı her ayın 1i ile 30u arasında kullanabilirsiniz. bilmelisiniz ki; KYK wifi kotanızdan kalan kullanımlarınızın bir sonraki aya devretme gibi bir durumu mümkün değil.

KYK internet kotanız bittiğinde ise hiç bir şekilde tekrar KYK interneti üzerinden erişim sağlamanız mümkün olmuyor ve ek paket alma gibi bir durum da yok. Bu nedenle eğer 16 GB internet kotanızı doldurursanız, bir sonraki ay başını beklemeniz gerekiyor.


KYK İnternetini Nasıl Hızlandırırım?

KYK internetini daha hızlı kullanabilmek için izleyebileceğiniz bazı yöntemler şunlar:

  1. Gün içerisinde KYK wifi ağı ile olan bağlantınızı kesmeyin ve sürekli olarak ağa bağlı kalın. Bu şekilde diğer kişilerden daha hızlı bir şekilde internet ağına erişim sağlayabilirsiniz.
  2. İnternete giriş yaptığınız tarayıcıya bir reklam engelleyici programı kurun. Gereksiz reklamları bilgisayarınıza indirmediği için sayfalar daha hızlı yüklenir.
  3. KYK wifisi üzerinden internette zaman geçirirken, telefonunuzun arka planında gereksiz bir şekilde çalışan ve kullanmasanız dahi internet hızını yavaşlatan uygulamaları silin.
  4. Eğer bilgisayarınız üzerinden KYK wifisine bağlanıyorsanız, bilgisayarınızın internet tarayıcısını güncelleyerek en güncel ve en hızlı halini kullanın.
  5. Akıllı cep telefonunuza, internete daha hızlı bağlanmanızı sağlayabilecek bir VPN uygulaması da indirerek yükleyebilirsiniz. Bu şekilde internete ve uygulamalara VPN daha hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.
  6. Ayrıca internet bağlantı sürücünüzün güncelliğini kontrol ederek son sürücü olduğundan emin olun. En güncel sürücüler, en hızlı performansı sağlıyorlar.
  7. Eğer yurdunuzda kullanılan internet modemi, sizden uzakta kalıyorsa modeme daha hızlı ve daha kolay bir yoldan bağlanmanız için bir menzil genişletici ( wifi router ) alarak KYK yurt internetine daha hızlı bağlantı sağlayabilirsiniz.

KYK WiFi Kullanım Süreniz Sona Ermiştir Ne Demek?

KYK yurdunda kaldığınız sürece, yukarıda anlattığımız gibi aylık 16 GB kotalı internete, ücretsiz olarak erişim sağlayabiliyorsunuz. Ancak bir gün internet erişimi sağlamaya çalıştığınız zaman KYK wifi kullanım süreniz sona ermiştir yazısı ile karşılaşırsanız bu ne anlama geliyor?

Bu uyarı ile karşılaşan öğrencinin, aktif öğrencilik hayatı sona ermiştir ve öğrencilik ile ilişiği kesildiği anlamına geliyor. Bu saatten sonra KYK internetine bağlanmanız mümkün olmuyor.


İlginizi Çekebilir 👇

👉  KYK Yurt Nedir, Açılımı Ne Demek? 

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu