Bilgi Havuzu

KYK Yurt Misafir Öğrenci Olarak Kalma Şartları 2024

KYK Yurt Misafir Öğrenci Olarak Kalma Şartları 2024. 2024 yılında KYK yurtlarında misafir olarak kalmak istiyorsanız öncelikle KYK Yurt Misafir Öğrenci Olarak Kalma Şartları 2024 bilmelisiniz. KYK misafir öğrenci başvuru ve KYK yurdunda misafir öğrenci kalabilir mi? KYK Misafir öğrenci ücretleri ne kadar? sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

KYK Yurt Misafir Öğrenci Olarak Kalma Şartları 2024

kyk yurt misafir ogrenci basvurusu nasil yapilir

2024 yılında KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kalmak istiyorsanız öncelikle KYK Yurt Misafir Öğrenci Olarak Kalma Şartları 2024 hakim olmanız gerekmektedir. Farklı sebeplerden dolayı KYK yurtlarında misafir olarak kalmak isteyen öğrenciler KYK yurt misafir öğrenci olarak kalma şartlarını merak etmekte. Öncelikle belirtelim ki KYK yurt müdürlüğü tarafından belirlenen şartları taşıyan her öğrenci KYK yurtlarında misafir olarak kalabilir.

Gerekli şartları yerine getiren öğrenciler yurt tiplerine göre belirlenen ücretleri ödeyerek KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kalabilmekteler. KYK yurtlarında misafir olarak kalmak isteyenleri için ilk şart üniversite öğrencisi olmaktır. Bununla birlikte öncelik KYK yurt başvursun da yedekte olan öğrencilerdir.


KYK Yurtlarında Misafir Öğrenci Olarak Kalabilmek İçin;

  1. Yükseköğrenime devam etmekte iken öğrenim gördükleri okulun sınavlarına girmek üzere gelen öğrenciler,
  2. Pedagojik formasyon eğitimleri ile yükseköğretim kurumlarınca zorunlu tutulan kurs, staj vb. eğitim çalışmalarına katılan öğrenciler,
  3. Üniversiteler, belediyeler, spor federasyonları ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen ulusal veya uluslararası inceleme, araştırma, proje, sosyal, kültürel, sportif, eğitsel vb. faaliyetlere katılan öğrenciler (Türkçe öğrenmek amacıyla yükseköğretim kurumlarının ilgili programlarına devam eden öğrenciler dâhil) geçici barınma talepleri için illerde il müdürlüklerine; ilçelerde ise yurt müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Gerekli şartları taşıyan öğrenciler misafir öğrenci yurt ücretlerini ödeyerek KYK yurtlarında kalabilmektedir.


KYK Yurt Misafir Öğrenci Yurt Ücretleri 2023-2024

KYK yurt misafir öğrenci yurt ücretleri 2023-2024 yılında en az 300 TL olarak belirlendi. Bunun yanında sizden 1 aylık depozito ücreti talep edilecektir. Misafir öğrenci ücretlerine yemek ücretleri dahil değildir. Misafir öğrenci olarak kaldığınız yurt kaçıncı tip KYK yurdu sınıfında ise o oranda aylık olarak ücret ödeniyor. Günlük olarak ücret ödenmiyor.

Yurt Türleri 2023-2024 Dönemi
Depozito Ücreti Yurt Ücreti
1. Tip 855 TL 345 TL
2. Tip 1.020 TL 405 TL
3. Tip 1.020 TL 405 TL
4. Tip 1.110 TL 480 TL
5. Tip 1.200 TL 510 TL
6. Tip 1.365 TL 570 TL
KIBRIS 1.620 TL 750 TL

Örneğin: 1. tip KYK yurdunda 2 ay misafir öğrenci olarak kalırsanız 650-970 TL arası ücret ödemeniz gerekmektedir. 5.-6. tip yurtlarda misafir öğrenci olarak kaldığınızda ödeyeceğiniz ücret artacaktır.


KYK Misafir Öğrenci Ne Kadar Kalabilir?

KYK misafir öğrenci olarak kaldığınız süre boyunca ödediğiniz ücret de değişecektir. KYK yurduna yerleştirilmesi yapılmayan öğrenciler, misafir öğrenci olarak KYK yurdu bünyesinde konaklayabiliyorlar.

Ancak KYK yurdunda misafir öğrenci olarak kalmanın da bir süresi bulunuyor. KYK yurtlarında yedek sıranıza göre 2 hafta ve 9 ay arasında bir süre boyunca kalabilirsiniz. Bu süre KYK yurdunda bulunduğunuz yedek sıranıza göre farklılık gösterir.


KYK Misafir Öğrenci İçin Gerekli Belgeler 2024

KYK yurdunda kalmak isteyen bir misafir öğrenci, kayıtlı olduğu üniversiteye ait öğrenci belgesi yeterli olacaktır. KYK yurduna yerleştirilmesi yapılamayan, ancak yedek aday listesinde bulunan adayların KYK yurdunda misafir öğrenci olarak kalmaları için öncelik durumları bulunur.

Bu açıdan KYK yurdunda misafir öğrenci olarak kalmak istiyorsanız ve KYK yurt listesinde yedekte iseniz, belgenizi ilgili kuruma elden teslim etmeniz öncelik sıranızı değiştirecektir.


KYK Misafir Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır 2024?

KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kalmak isteyen öğrenciler, misafir öğrenci yurt başvurusunu sorguluyorlar. KYK misafir öğrenci başvuruları bizzat kuruma yapılabildiği gibi E-Devlet resmi sitesi üzerinden de yapılabilir. E-Devlet üzerinden yurt başvuruları bölmesinden kişisel bilgileriniz ile birlikte ‘’Misafir Öğrenci Yurt Başvurusu’’ yapabilirsiniz.


KYK Misafir Öğrenci Depozito Ne Zaman Yatar 2024?

KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kalmak için, yurda girişte bir miktar depozito ücreti ödenmektedir. Öğrenciler KYK yurtlarında kaldıkları süre boyunca belli bir ücret karşılığına tabi tutulabilirler. KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kaldıktan sonra, yurda girişte ödenen depozitolar çıkışta geri teslim edilmektedir.

KYK misafir öğrenci depozito bedelleri yurttan çıkıştan sonra en geç 1 ay içerisinde, ödemelerin yapıldığı banka hesabına geri yatırılır. Ancak bazı şehirlerin KYK yurtlarında bu sürenin 1 ayı geçebildiği söylenmektedir. 1 aylık süre sonunda KYK depozito ücretleri öğrenci hesaplarına yatırılmaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 2022-2023 KYK Yurt Kayıt İçin Gerekli Belgeler

👉 KYK Yurtlarında Lise Öğrencileri Kalabilir mi?

👉 KYK Yurt Nakil İşlemleri Online Nasıl Yapılır?

👉 KYK Yemek Yardımı 2023 Nasıl Alınır? 

Bizi Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu