Bilgi Havuzu

KYK Yurt Misafir Öğrenci Olarak Kalma Şartları 2023

KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kalmak isteyenler KYK Yurt Misafir Öğrenci Olarak Kalma Şartları 2023 merak etmekte. KYK misafir öğrenci başvuru hakkında bilgi almak isteyenler araştırma yapmakta. KYK yurdunda misafir öğrenci kalabilir mi? KYK Misafir öğrenci ücretleri ne kadar? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

KYK Yurt Misafir Öğrenci Başvuru Nasıl Yapılır?

kyk yurt misafir ogrenci basvurusu nasil yapilir

Farklı sebeplerden dolayı KYK yurtlarında misafir olarak kalmak isteyen öğrenciler KYK yurt misafir öğrenci olarak kalma şartlarını merak etmekte. Öncelikle belirtelim ki KYK yurt müdürlüğü tarafından belirlenen şartları taşıyan her öğrenci KYK yurtlarında misafir olarak kalabilir. Gerekli şartları yerine getiren öğrenciler yurt tiplerine göre belirlenen ücretleri ödeyerek KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kalabilmekteler. KYK yurtlarında misafir olarak kalmak isteyenleri için ilk şart üniversite öğrencisi olmaktır. Bununla birlikte öncelik KYK yurt başvursun da yedekte olan öğrencilerdir.


KYK Yurtlarında Misafir Öğrenci Olarak Kalabilmek İçin;

  1. Yükseköğrenime devam etmekte iken öğrenim gördükleri okulun sınavlarına girmek üzere gelen öğrenciler,
  2. Pedagojik formasyon eğitimleri ile yükseköğretim kurumlarınca zorunlu tutulan kurs, staj vb. eğitim çalışmalarına katılan öğrenciler,
  3. Üniversiteler, belediyeler, spor federasyonları ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen ulusal veya uluslararası inceleme, araştırma, proje, sosyal, kültürel, sportif, eğitsel vb. faaliyetlere katılan öğrenciler (Türkçe öğrenmek amacıyla yükseköğretim kurumlarının ilgili programlarına devam eden öğrenciler dâhil) geçici barınma talepleri için illerde il müdürlüklerine; ilçelerde ise yurt müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Gerekli şartları taşıyan öğrenciler misafir öğrenci yurt ücretlerini ödeyerek KYK yurtlarında kalabilmektedir.


KYK Yurt Misafir Öğrenci Yurt Ücretleri 2022-2023

KYK yurt misafir öğrenci yurt ücretleri 2022-2023 yılında en az 300 TL olarak belirlendi. Bunun yanında sizden 1 aylık depozito ücreti talep edilecektir. Misafir öğrenci ücretlerine yemek ücretleri dahil değildir. Misafir öğrenci olarak kaldığınız yurt kaçıncı tip KYK yurdu sınıfında ise o oranda aylık olarak ücret ödeniyor. Günlük olarak ücret ödenmiyor.

Yurt Tipi KYK Yurt Ücreti Depozito Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 275 ₺ 376 ₺
2.Tip KYK Yurtları 300 ₺ 410 ₺
3.Tip KYK Yurtları 325 ₺ 444 ₺
4.Tip KYK Yurtları 375 ₺ 513 ₺
5.Tip KYK Yurtları 400 ₺ 547 ₺
6.Tip KYK Yurtları 450 ₺ 615 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 600 ₺ 820 ₺

Örneğin: 1. tip KYK yurdunda 2 ay misafir öğrenci olarak kalırsanız 300-615 TL arası ücret ödemeniz gerekmektedir. 5.-6. tip yurtlarda misafir öğrenci olarak kaldığınızda ödeyeceğiniz ücret artacaktır.


KYK Misafir Öğrenci Ne Kadar Kalabilir?

KYK misafir öğrenci olarak kaldığınız süre boyunca ödediğiniz ücret de değişecektir. KYK yurduna yerleştirilmesi yapılmayan öğrenciler, misafir öğrenci olarak KYK yurdu bünyesinde konaklayabiliyorlar. Ancak KYK yurdunda misafir öğrenci olarak kalmanın da bir süresi bulunuyor. KYK yurtlarında yedek sıranıza göre 2 hafta ve 9 ay arasında bir süre boyunca kalabilirsiniz. Bu süre KYK yurdunda bulunduğunuz yedek sıranıza göre farklılık gösterir.


KYK Misafir Öğrenci İçin Gerekli Belgeler 2022

KYK yurdunda kalmak isteyen bir misafir öğrenci, kayıtlı olduğu üniversiteye ait öğrenci belgesi yeterli olacaktır. KYK yurduna yerleştirilmesi yapılamayan, ancak yedek aday listesinde bulunan adayların KYK yurdunda misafir öğrenci olarak kalmaları için öncelik durumları bulunur. Bu açıdan KYK yurdunda misafir öğrenci olarak kalmak istiyorsanız ve KYK yurt listesinde yedekte iseniz, belgenizi ilgili kuruma elden teslim etmeniz öncelik sıranızı değiştirecektir.


KYK Misafir Öğrenci Başvurusu Nasıl Yapılır 2022?

KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kalmak isteyen öğrenciler, misafir öğrenci yurt başvurusunu sorguluyorlar. KYK misafir öğrenci başvuruları bizzat kuruma yapılabildiği gibi E-Devlet resmi sitesi üzerinden de yapılabilir. E-Devlet üzerinden yurt başvuruları bölmesinden kişisel bilgileriniz ile birlikte ‘’Misafir Öğrenci Yurt Başvurusu’’ yapabilirsiniz.


KYK Misafir Öğrenci Depozito Ne Zaman Yatar 2022?

KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kalmak için, yurda girişte bir miktar depozito ücreti ödenmektedir. Öğrenciler KYK yurtlarında kaldıkları süre boyunca belli bir ücret karşılığına tabi tutulabilirler. KYK yurtlarında misafir öğrenci olarak kaldıktan sonra, yurda girişte ödenen depozitolar çıkışta geri teslim edilmektedir. KYK misafir öğrenci depozito bedelleri yurttan çıkıştan sonra en geç 1 ay içerisinde, ödemelerin yapıldığı banka hesabına geri yatırılır. Ancak bazı şehirlerin KYK yurtlarında bu sürenin 1 ayı geçebildiği söylenmektedir. 1 aylık süre sonunda KYK depozito ücretleri öğrenci hesaplarına yatırılmaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 2022-2023 KYK Yurt Kayıt İçin Gerekli Belgeler

👉 KYK Yurtlarında Lise Öğrencileri Kalabilir mi?

👉 KYK Yurt Nakil İşlemleri Online Nasıl Yapılır?

👉 KYK Yemek Yardımı 2023 Nasıl Alınır? KYK Beslenme Yardımı Kimlere Verilir?

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu