Nasıl Olunur?

Lise Mezunu Polis Nasıl Olunur? Lise Mezunu Polis Olma Şartları 2024

Lise Mezunu Polis Nasıl Olunur? Lise Mezunu Polis Olma Şartları 2024 merak edenler için bu yazımızda Liseden Mezun olduktan Polis olma şartları Nelerdir? Lise Mezunu Polis Maaşları Ne Kadar? sorularını yanıtlayacağız.

Lise Mezunu Polis Nasıl Olunur?

lise mezunu polis nasil olunur e1674445835891

Liseden mezun olan , Üniversiteyi kazanamayan ya da kariyer hedeflerinde Polis Akademisi olan adayların en çok merak ettiği sorulardan biri de Liseden Sonra Nasıl Polis Olunur? Polis olmak için Polis Akademisi alımlarını takip etmeniz gerekmekte ve polis akademisi 3 farklı şekilde alın yapmakta. Bunlar ise; PMYO, POMEM ve PAEM. POMEM ön lisans ve lisans mezunları yani üniversite mezunlarından alım yapıyor. Bu alımlarda ise sınav olarak KPSS şartı aranıyor ve KPSS puanı kullanılıyor.

Lise son sınıf ve mezun olan öğrenciler ise Polis Meslek Yüksek Okuluna başvurabilir. Lise mezunlarının EGM yani Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde polis olmak isteyenler için 2 farklı yöntem bulunuyor. İlk yöntem Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) alımlarıdır. Polis Meslek Yüksek Okulları her yıl düzenli olarak lise mezunu kadın ve erkek öğrenci alımı yapmaktadır.

Diğer bir seçenek ise; Liseden mezun olduktan sonrası 26 yaşını doldurmamış adayların (Polis Meslek Yüksek Okulları) PMYO‘a girebilmesi için Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumlarından olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna katılıp en az 250 puan alarak Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO) alımlarına başvuru yapabilmeleridir.


Lise Mezunu Polis Olma Şartları Nelerdir?

lise mezunu polis olma sartlari nelerdir 1 e1674445858293

En çok merak edilenlerden olan lise mezun polis olma şartlarını önce kısaca belirtelim.

 • Lise veya ön lisans mezunu olmak,
 • Sınav yılı 1 Ekim tarihine kadar 18 yaşını bitirmiş olmak,
 • Kadınlar ve askerlikten muaf olan kişiler için 24 yaşından büyük olmamak, (24’ten hiç gün almayacak)
 • Askerlik için önünde bir engel olmayan ve askerliğini tamamlayan kişiler için 26 yaşından büyük olmamak, (26’dan hiç gün almayacak)
 • ÖSYM’nin yapmış olduğu TYT sınavından gerekli taban puanı almış olmak,
 • Polis Akademisi’nin yapacağı sınavda gerekli puanları almış ve sınavları geçmiş olmak,
 • PMYO sınavında gerekli puanı almış olmak gerekir.

Lise mezunlarının polis olabilmesi için Polis Akademisi’nin kurmuş olduğu Polis Meslek Yüksek Okulu’na başvuru yapması, gerekli olan sınavlara girerek başarılı olması ve okula kayıt yaptırıp başarılı bir şekilde mezun olması gerekir. PMYO, polis teşkilatının kurmuş olduğu, 2 yıllık eğitim veren ve teşkilatın polis, amir, yönetici ihtiyacını karşılayan bir eğitim kurumudur.


PMYO Nedir?

pmyo nedir e1674445880692

Öncelikle bilmeniz gereken PMYO başvuruları Polis Akademisi sitesi üzerinden alım duyurusu yayınlandıktan sonra Temmuz ve Ağustos aylarında yapılır.

PMYO merak edenler için; Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri parasız yatılı ve resmi üniformalıdır. Öğrencilerin iaşe, ibate ve sağlık giderleri ile diğer istihkakları Devlet tarafından karşılanmaktadır. PMYO Polis Meslek Yüksekokullarında eğitim-öğretim süresi iki yıldır. Bu Yüksekokuldaki eğitim-öğretimi başarı ile bitiren öğrencilere, Polis Meslek Yüksekokulu Ön Lisans Diploması verilir.

2023 yılında PMYO başvurusunda bulunacak adayların 1 Ekim 2023 tarihine kadar 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 1 Ocak tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Yani 2023 yılında PMYO’a 1 Ocak 1998 – 1 Ekim 2005 arası doğanlar başvuru yapabilecek.


Daha Önceki Yıllarda Başvuru İçin İstenen Belgeler

pmyo basvuru icin istenen belgeler nelerdir e1674445916859

 • Adaylar başvuru esnasında Nüfus Cüzdanı ibraz etmek zorundadırlar. (Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Numaralı olacaktır),
 • Sınav Başvuru dilekçesi – Alım açıklandığında akademinin sitesinde yayınlanacak.
 • Aday Sağlık Bilgilendirme Formu Alım açıklandığında akademinin sitesinde yayınlanacak.
 • Başvuru ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu, (Ücretin banka şubesinden yatırılması gerekmektedir.
 • İnternet bankacılığı, EFT vb. aracılığıyla yatırılan ücretler kabul edilmeyecektir.
 • Lise mezunu olanlar Lise Diploması veya Mezuniyet Çıkış Belgesinin aslı ile birlikte fotokopisini veya tasdikli örneğini getireceklerdir. Lise 4. sınıfta öğrenim görenler ise okudukları Okul Müdürlüklerinden Başvuru
 • Dilekçesindeki Öğrenim Bilgileri bölümünü onaylatacaktır. (Yüksekokul mezunu veya Yüksekokulda öğrenim görenler lise diplomalarını temin edememeleri halinde, Yüksekokul Müdürlüklerinden Lise Diplomalarının tasdikli sureti istenilecektir. Ancak bu adaylar sınavda başarılı olmaları halinde eğitim-öğretim döneminin başlangıcına kadar lise diplomalarının aslını teslim etmek zorundadırlar. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortaöğretim kurumlarınca Türkçe olarak tanzim edilen diploma ve diğer öğrenim belgeleri kabul edilerek herhangi bir denklik belgesi istenilmeyecektir.)
 • Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet biyometrik fotoğraf
 • Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme belgesi
 • Emniyet Teşkilatı Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı’ndan alınan “Şehitlik veya Vazife Malullük Belgesi” aslı ve fotokopisi istenir.( Son bir yıl içerisinde alınan belgeler geçerlidir.)

Bekçilikten Polisliğe Geçiş Yapmak

Lise mezunlarının Polis olabilmesi için diğer yöntem Bekçilikten, Polisliğe geçiş yapmaktır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda bekçilerin bekçilik mesleğinde 3 yılı doldurmalarının ardından polisliğe geçiş yapabileceği belirtilmişti.

Bu durumda lise mezunuysanız ve polis olmak istiyorsanız kısaca ya YKS’ye girip 250 ham puan alarak PMYO alımlarına başvuracaksınız yada bekçilik olduktan sonra 3 yıl görev yapıp polisliğe geçiş talebinde bulunacaksınız


 

İlginizi Çekebilir 👇

👉 29. Dönem POMEM Başvuru Şartları Nelerdir?

👉MSÜ Sınavı Nedir? 

Bizi Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu