Bilgi Havuzu

Öğrenci Evinde Tasarruf Yapabilmeniz İçin Önemli 5 Yöntem

Öğrenci Evinde Tasarruf Yapabilmeniz İçin Önemli 5 Yöntem. Günden güne kötüye giden ekonomi sonrasında üniversiteyi kazanan ve yurt çıkmayan yada evde yaşamak isteyen öğrenciler için tasarruf yapabilecekleri yöntemleri araştırdık.

Öğrenci Evinde Tasarruf Yapabilmeniz İçin Önemli 5 Yöntem

ogrenci evinde tasarruf icin onemli 5 yontem

Kazandığı üniversite farklı şehirde olan öğrenciler, bazıları yurtları bazıları ise evlerde kalmayı tercih ediyor. Yurtlarda kalan öğrenciler için aslında pek fazla tasarruf gerektiren durumlar söz konusu olmamakta. Lakin evde kalacak öğrenciler için açıkçası durum biraz daha farklı.

Özellikle de aileden maddi destek alamayan öğrenciler 1 ayı zor geçirdiklerinden bahsederler. Hal böyle olunca Öğrenci evinde tasarruf edilmesi de kaçınılmaz olmakta.

Özellikle de daha önce öğrenci evlerinde kalmış kişiler ile irtibat sağlamış olursanız az çok başınıza gelecek durumlardan haberdar olmuş olursunuz. Aslında en güzel kısmı da daha önce evde kalan öğrencilerin her birinden yeni bir tasarruf şekli öğrenmiş olmanızdır.

Bunun dışında tabi birde kendi tasarruf edeceğiniz farklı durumlarda eklenince kolaylıkla geçirebileceğiniz bir üniversite hayatı yaşayabilirsiniz. Gelelim sizler için hazırladığımız basit ama Tasarruf etmek için önemli 5 yönteme…

1- Sadece Enerji Tasarruflu Cihazlar Kullanın

ogrenci evinde tasarruf icin onemli 5 yontem.

Öğrenci evinizi eşyalı tuttuğunuzda yada  boş tutup içine eşya alacağınız durumlarda en çok dikkat etmeniz gerekenlerden biri de  enerji tasarrufu olan ürünleri tercih etmeniz olacak. Muhtemelen A++ etiketini çevrenizde görmüşsünüzdür, bu etiket cihazınızın aynı görevi yerine getirirken enerji tasarrufunda ne kadar iyi olduğunu gösterir.

Evinizde su ısıtıcısından tutunda beyaz eşya vb gibi tüm büyük ya da küçük ev aletleri için kesinlikle enerji tasarrufu olan ürünleri tercih edin. Bu şekilde yaptığınız alışveriş sonrasında karlı çıkacağınızdan şüpheniz olmasın. Günden güne gelen zamlar sonrasında en azından elektrikten tasarruf etmenin en mantıklı ve geçerli yolu budur.


2- Ev Arkadaşı Edinin

ogrenci evinde tasarruf yapmak icin ev arkadasi edinin

Diğer en önemli detaylardan biri ise ev arkadaşı. Unutmayın ki bir ev arkadaşına sahip olursanız bütün masraflar 2 ye bölünecektir. Eğer ki kaldığınız yada kalacağınız evin oda sayısı fazla ise bu durumda ev arkadaşı sayısını 2 ye hatta 3 e çıkararak masrafları en aza çekmiş olursunuz. Hem iş bölümü ile zamandan tasarruf eder hem de faturalar giderler gibi tüm masrafları minimum seviyeye düşürürsünüz.

Elbette birde ev arkadaşınızın uyumlu olması gerekiyor. Hali hazırda kendi alışkanlıklarınız kendi yaşam tarzınız ev arkadaşınız ile uyuşmayabilir. ama illaki her şekilde bir ortak yol bulunur.

3- Çamaşır ve Bulaşıklar Dolana Kadar Makineyi Çalıştırmayın

Klasik ev yaşantınıza geçtikten sonra tasarruf için önemli detaylardan biri ise makinelerin kullanımı. Her ne kadar çamaşır ve bulaşıkları günlük hayatımızın bir parçası olsa da tüm bu gereçleri ergonomik kullanmakta fayda var. Az öce bahsettiğimiz gibi bu makineleri zaten A++ ürünleri alıp birde tasarruflu kullandınız mı normal kullanımla yapılan enerji harcaması arasındaki farka inanamayacaksınız.

Yapmanız gereken şey aslında çamaşır ve bulaşıkları biriktirerek makinenin tamamen dolduğundan emin olup o şekilde çalıştırmalısınız. Bu şekilde yaparak hem enerji hem de zamandan tasarruf etmiş olacaksınız.

4- Aile Evinden Gelen Erzaklar

ogrenci evinde tasarruf icin aile evinden erzak getirin

Şehir dışında okuyan öğrencilerin aileleri illaki çocuklarına kıyamaz ve her defasında bir koli hazırlarlar. İşte öğrencilerin asıl tasarruf kaynaklarından biri de budur aslında. Aile evinden dönerken gerek yok dediğiniz her şey aslında bir gün gerekecek bunu unutmayın.

Bu sebeple ailenizin bunu da götür dediği şeyleri geri çevirmeden önce muhakkak bir kere daha düşünün. İster erzak ister farklı tarzda gereçler olsun aile evinden yolda zorluk olur diye getirmekten vazgeçmeyin. unutmayın ki bir gün lazım olacak.

5- Kullanmadığın Zaman Kapat

En çok enerji sarf eden ürünler ev aletleri. İster büyük ister küçük ev aleti olsun hemen hemen tüm ev aletleri prizde takılı kaldığı sürece elektrik çekecektir. Boş iken prizde takılı tüm ürünler enerji çekmeye devam edecektir. Hal böyle olunca elektrik faturaları da günden güne artan şekilde gelmeye başlayacaktır.

Bunun önüne geçmek ve faturalardan tasarruf etmek için dikkat etmeni gereken bir yöntemde prizde boşta kalan aletleri bırakmamak.

Yalnızca bir saniye süren basit bir hareketi, aynı anda birden fazla iş yaparken veya aceleniz olduğunda hatırlamak zor olabilir. Ancak evden çıkmadan önce veya bir aktiviteyi bitirdikten sonra tüm fişlerinizi kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışırsanız, aslında biraz tasarruf edebilirsiniz.

Benzer şekilde, şarj cihazlarını gece boyunca bırakmak yerine fişten çekmek, daha fazla ve gereksiz israfa yol açar ve cihazları bekleme modunda kapatmak, potansiyel olarak yılda 30 sterline kadar tasarruf sağlayabilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 2023 YDT Nasıl Çalışılır? 

👉 Yurt Dışında Staj Yapmanız İçin 10 Neden

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu