Kimdir

Sahrap Soysal Kimdir, Kaç Yaşında? Sahrap Soysal Hayatı ve Biyografisi

Sahrap Soysal Kimdir, Kaç Yaşında? Sahrap Soysal Hayatı ve Biyografisi. Sempatik tarzı ile ekranlarda yemek tarifleri vermesi yemek yapması ile tanıdığımız Sahrap Soysal aslen nerelidir? Sahrap Soysal eşi kim, ne doktoru? Sahrap Soysal ne mezunu dayısı kim? araştırılanlar arasında. Gelin birlikte Sahrap Soysal hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Sahrap Soysal Kimdir?

sahrap soysal kimdir kac yasinda

TV ekranlarından tanıdığımız Sahrap Soysal sempatik tarzı ve yemek yaparken ki hoş sohbeti ile de merak edilenler arasında yer aldı. Birçok farklı kanal ve programda yemek tarifleri ile gördüğümüz ve bu tarifleri canlı olarak yaparken bir yandan da sohbeti ile seyircilerden tam not alan Sahrap Soysal Kimdir? 1959 yılında Gümüşhane’de doğan Sahrap Soysal 2023 yılı itibari ile 64 yaşındadır ve aslen Gümüşhanelidir. 

1983’te ODTÜ’yü bitirmiştir. Uzun yıllar çeşitli sektörlerde yöneticilik yapmıştır. 2000-2003 yılları arasında Kanal D’de Mutfakta Keyif adlı programı sunmuştur. 2003 yılında yayınlanan Bir Yemek Masalı kitabı 2004’te İsveç’te Gourmand Best Local Cookbook in The World ödülüne layık görülmüştür. Milliyet, Posta, gibi çeşitli gazete ve dergilere ekler hazırlamış, yemek kültür makaleleri yazmıştır.

2005’te Anne Ben Acıktım isimli çocuk yemek kitabı, 2006 yılında Sevgilim Akşama Ne Pişirdin, 2007’de Unesco’nun ilan ettiği Mevlana yılı dolayısıyla Derviş Sofraları, 2011 yılında Her Eve Lazım Salata ve Mezeler, 2012’de de Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler isimli kitapları yayınlanmıştır. Derviş Sofraları kitabıyla 2008 Frankfurt Kitap Fuarı’nda Best Historical Cuisine ödülünü almıştır. Kanal D’de hafta içi her gün Lezzetli Mutfaklar programını sunmuştur. Ardından Star TV’de Melek Baykal’ın kendi adı ile yayınlanan programında çalışmış program tatile girdiğinde ise yine aynı kanalda Sahrap’la Ramazan Sofrası adlı programın sunuculuğunu üstlenmiştir.


Sahrap Sosyal Hayatı ve Biyografisi

sahrap soysal hayati ve biyografisi

Sahrap Soysal, 1959 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. Annesinin ismi Hikmet Ataman, babasının ise Hasan Ataman’dır. Dayısı ise Aydın Doğan’dır. Ünlü yazarın Banu, Bülent, Sevgi, Leyla, Ayşegül isimlerinde beş kardeşi vardır. 1983 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya bölümünden mezun oldu.

Okulu bitirince çeşitli şirketlerde yöneticilik yapmaya başladı. Plastik Cerrah olan eşi Nuri Soysal ile evlendikten sonra; Mehmet, Ömer ve Hasan adında üç oğlu oldu. 2000’den 2003 yılına kadar Kanal D’de Mutfakta Keyif isimli televizyon programını sunmaya başladı. 2003 yılında çıkardığı Bir Yemek Masalı isimli kitabı, İsveç’te Gourmand Best Local Cookbook in The World ödülüne layık görüldü. Ayrıca 2008 yılında çıkardığı Derviş Sofraları isimli kitabı da Best Historical Cuisine ödülünü aldı.

Milliyet, Posta gibi birçok gazetede yemek üzerine yazılar yazan Sahrap Soysal, 2004 yılından beri Hürriyet Gazetesi’nde Bir Yemek Masalı isimli köşesinde yazılar yayınlıyor. Kariyeri boyunca çeşitli televizyon kanallarında yemek programı yaptı. Günümüzde ise kendi sahrapsoysaltarifleri isimli Youtube hesabından tariflerini takipçileriyle paylaşıyor.

Sahrap Soysal Kitapları

  • 2003 – Bir Yemek Masalı
  • 2005 – Anne Ben Acıktım
  • 2006 – Sevgilim Akşama Ne Pişirdin?
  • 2007 – Derviş Sofraları
  • 2007 – A Cookery Tale
  • 2011 – Her Eve Lazım Salata ve Mezeler
  • 2012 – Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler

Instagram 👉 Sahrap Soysal 


👉 Aydın Ağaoğlu Kimdir, Kaç Yaşında? Aydın Ağaoğlu Hayatı ve Biyografisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu