Kimdir

Salih Uzun Kimdir, Kaç Yaşında? Salih Uzun Hayatı ve Biyografisi

Salih Uzun Kimdir, Kaç Yaşında? Salih Uzun Hayatı ve Biyografisi. Katıldığı programlar ve yaptığı yorumlar ile gündeme gelen isimler arasında yer alan Salih Uzun Nerelidir? merak edilmekte. Bu yazımızda Salih Uzun hakkında tüm merak edilenleri öğreneceğiz.

Salih Uzun Kimdir?

salih uzun kimdir

Siyasi kimliği ile bilinmesi yanı sıra aynı zamanda eski dönemlerde gazeteci ve siyasi bilimci olarak da tanınan Salih Uzun Kimdir? 1970 Gölcük doğumlu olan Salih Uzun, 2023 yılı itibari ile 53 yaşındadır ve aslen Kocaelilidir. Öncelikle eğitim hayatından bahsedecek olursak; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur.

Yine Ankara Üniversitesinde Siyaset Bilimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmış ve ardından ise doktorasını Selçuk Üniversitesinde tamamlamıştır. Tamamlama tezi ise Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalı’nda “Siyasi partiler ve seçim hukuku kısıtları içerisinde Türkiye’de seçim ittifakları ve alternatif seçim ittifaklarıdır.

Siyasi kariyerinin başlangıcı ise; 1993 – 1997 seneleri arasında Anavatan Partisi Gençlik Kolları Genel Başkanlığı ile başlamıştır. Aynı zamanda 1993 – 1997 yılları arasında da özel bir Türk televizyon kanalında diplomasi muhabirliği, program yapımcılığı ve haber müdürlüğü görevlerinde bulundu.


Salih Uzun Hayatı ve Biyografisi

Salih Uzun çalışma hayatı boyunca bir çok önemli görevlerde bulunmuştur. 1997-2000 yılları arasında Anadolu Ajansı yönetim kurulu üyeliği görevini yürüttü. 2000-2002 yılları arasında Anavatan Partisi Çankaya İlçe başkanı olarak görev yaptı. 26 Ekim 2008 tarihinde Anavatan Partisi genel başkanı olmuştur.

2009’da Demokrat Parti ile Anavatan Partisi birleştikten sonra DP’de genel başkan vekili olarak görev yapmıştır. 15 Ocak 2011 tarihinde Demokrat Parti 10. Büyük Olağan Kongresi’nde genel başkan adayı olarak kongreye gelmiştir. Kürsüdeki konuşması sırasında fenalaşmış ve ardından “Lal Oldum konuşamadım” sözlerini söylemiştir. Birinci turda 1325 delegenin 134’ünün oyunu almıştır, ikinci turda ise seçimden çekilmiştir.

Kongrenin ardından DP’nin siyasi işlerinden sorumlu genel başkan yardımcılığı görevine getirilmiştir. Daha sonra bu görevinden istifa etmiş, Demokrat Parti 8. Olağanüstü Büyük Kongresi’ne delege olarak katılsa da kongrenin ardından görev almamıştır. 2022 yılında Türk Demokrasi Vakfı Başkanı olmuştur.

Twitter 👉 Salih Uzun


👉Yücel Arzen Kimdir, Nerelidir? Yücel Arzen Hayatı ve Biyografisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu