Çıkmış Sorular

Sınavlara Nasıl Çalışılır: Bilim İnsanlarının Önerdiği 6 Yöntem

Eğitim hayatımız boyunca bir çok sınava hazırlanıyoruz. Sınavlar hayatımızın gidişatını belirleyen en önemli etken durumunda. Bazen sınava nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. Bizde bu makalemizde Nörobilimciler, psikologlar ve eğitimcilerin araştırmalarının yanı sıra öğretmenlerden ve öğrencilerden tarafından derlenmiş ve bilim insanları tarafından onaylanmış en iyi 6 sınava çalışma yöntemini paylaştık.

1. Kahvaltı ve “beyin için besin”

ogrenci kahvalti

Vücudun düzgün çalışması için enerjiye ihtiyacı vardır. Beynin konsantre olma yeteneği, sürekli ve yeterli miktarda glikoz içeren enerji kaynağına bağlıdır.

Araştırmalar, kahvaltı yapan öğrencilerin sınavlarda daha iyi performans gösterdiğini, çünkü sabahları yemek yemenin konsantrasyonu ve bilgileri hatırlama yeteneğini geliştirdiğini gösteriyor.

Bu yüzden güne yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek ve düşük şekerli müsli gibi karbonhidratlarla başlayın.

Ayrıca, ne zaman yemek çok önemlidir!

Antioksidan ve antosiyanin açısından zengin içecekler, kısa süreli hafızanızı ve hafızanızı geliştirebilir.

Çilek, böğürtlen, ceviz, zeytin, kabak çekirdeği ve bitter çikolata hem bedeninizi hem de zihninizi besler.


2. Ders Çalışmaya Erken Başlayın

ders calismak

Sınav tarihleri açıklandıktan sonra  kendinizi bir program yaparak çalışmaya başlayın. Böylelikle hem sınav stresiniz hem de eksiklerinizi tamamlamanıza süreniz olacaktır. Ders çalışmaya sabah başlayın sabahları beyniniz boştur konuları anlamanız daha kolay olacaktır.


3. Odak Noktanızı Belirleyin

ogrenci ders

Sınavınız ne olduğunu öğrenin yazılı, test veya sözlü çünkü her sınavın çalışma tarzı farklıdır.

Kompozisyon tipi bir sınav için tüm konuları incelemeniz gerekmeyebilir, bu nedenle bir konuya odaklanıp onu derinlemesine öğrenmek daha etkilidir.

Çoktan seçmeli testler veya çoktan seçmeli sınavlar, müfredat hakkında daha geniş ama nispeten dar bir anlayışa sahip olmanızı gerektirir.


4. Bir Ders Çalışma Programı Yapın

ders calisma plani

Plan yapmak çoğu öğrenci için zor olarak görülebiliyor. Ancak başarının ve zamandan tasarruf etmenin en iyi yoludur. Programınızı mümkün olduğunca ayrıntılı yapın bakmanız gereken tüm ilgili materyaller ve notlar dahil ve ne olursa olsun bağlı kalmaya çalışın. Programınıza yemek saatlerinizi, molalarınızı da eklemeyi unutmayın.


5. Kendinizi Test Edin

ogrenci test

Bilim insanlarına göre, “kendi kendini test etme” bilgiyi anlama yeteneğini geliştirmenin en etkili yöntemlerinden biridir.

Bu teknik sadece kavramı ezberlemenize değil, aynı zamanda anlamanıza da yardımcı olur, size bilginizdeki boşlukları kontrol etme fırsatı verir. Kendinizi kontrol etmenin en iyi yolu, materyalin bir sonraki incelemesinden sonra alıştırma testleri yapmak veya kendinize sorular sormaktır.


6. Uyku Düzeni

ogrenci uyku duzeni

Sınavdan önceki gece uykunuzu almalısınız bu sınavlara hazırlandığınız süre için de geçerlidir. Ders çalışma programına gece yatış saatlerinizi ve sabah kalkış saatlerinizi de yazın. Sınavınız olduğu saatlerde ders çalışmaya başlamış olun. Belli bir süre sonra beyniniz bu düzene alışacaktır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Sınavlara Nasıl Çalışır? En Etkili 5 Çalışma Yöntemi

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu