Bilgi Havuzu

Sınavlara Nasıl Çalışılır? Sınavlara Odaklanmak İçin En Etkili 5 Çalışma Yöntemi

Sınavlara Nasıl Çalışılır? Sınavlara Odaklanmak İçin En Etkili 5 Çalışma Yöntemi. Öğrencilere sınavlara hazırlanırken Sınavlara nasıl çalışılır 6. sınıf 7. sınıf 8. sınıf 9. Sınıf ve 10. Sınıf için en çok araştırılan sorulardan birisidir. Bununla birlikte Sınavlara hazırlanırken zorlanan öğrenciler için Maddeler halinde sınavlara çalışmak ve sınavlara odaklanmak için bir takım öneriler sunacağız. Gelin birlikte öğrenciler için en etkili 5 çalışma yöntemini öğrenelim…

Sınavlara Nasıl Çalışılır?

sinavlara nasil calisilir

Hayatımız boyunca eğitim aldığımız okullarda 1. sınıftan başlayarak ders çalışma ve bununla birlikte test ve sınavlara hazırlanmamız gerekiyor. Öncelikle belirtelim ki dersi derste öğrenmek 1. kuraldır. Sınavlarda başarılı olmanın ilk ve en etkili yolu dersi derste dinlemek ve öğrenmektir. Bununla birlikte sık sık konu tekrarı ve konu ile ilgili test çözümleri de en önemli detaylardan biridir.

Soru çözerken elbette yanlış cevaplar verilecektir önemli olan ise verilen bu yanlış cevapları kontrol edip doğrusunu öğrenmektir. Temellinizi bu şekilde atarak ilerlerseniz ÖSYM ve okul sınavlarında yüksek başarılar elde edebilirsiniz. ÖSYM sınavları performans sınavlarıdır ve her konu için bol bol soru çözerek performansınızı sürekli arttırmalısınız.

Sizlere faydalı olması açısından Sınavlara Daha kolay hazırlanabilmeniz ve daha hızlı odaklanabilmeniz için bir kaç tavsiyemiz var…

1- Dersi Derste Dinleyin

sinavlara nasil calisilir 8 sinif 9 sinif 10 sinif 6 sinif 7 sinif

Sınıf ortamında ders dinlerken dikkatinizi tümünü derse ve öğretmene verin. Ders esnasında öğretmenin not aldırdıklarını ve kendinize göre bunu not almam gerekir dediklerinizi not alınız. Her öğrenci kendisinin öğretmenidir yani aldığınız notu tekrar ederken kendi anladığınız şekilde not alırsınız. Arkadaşlarınızda aynı şekilde kendi anlayacağı şekilde not alır. Notları arkadaşımdan alır çalışırım düşüncesi bu yüzden pek etkili değildir.


2- Anlamadıysan Kesinlikle Sor

sinavlara calismak icin en etkili 5 yontem

Derste anlamadığınız konuları kesinlikle öğretmenize sorun. Konu basit arkadaşlarım dalga geçer vs diye düşünmeyin. Ya da eve gidince notları okurum, konuyu internetten bulur tekrar ederim diye de düşünmeyin. Öğretmeninizin anlatışına göre konu anlatımı  bulamayabilirsiniz.

Sonuç olarak o konuda eksikliğiniz olduğu için üzerine anlatılacak derslerde de eksik olarak ilerleyeceksiniz. Daha sonra anlamayınca dersten soğuyacak ilginiz azalacaktır. Bu gibi sorunlara yol açmamak için derste anlamadınız yerleri mutlaka öğretmeninize sorun.


3- Bir Çalışma Programı Yapın

sinavlara nasil calisilir maddeler halinde

Ders çalışma programı bir öğrenciyi başarıya götüren en önemli yapıdır. Bunu şöyle açıklayalım rotası olmayan bir gemi kendinizi dalgaların ve rüzgarın akışına bırakır. Bunu öğrenciye uyarlarsak programı olmayan bir öğrenci sadece dersi geçmeye diploma almaya odaklanır ve konuları öğrenmeye çalışmaz.

Bu nedenle kendinize uygun bir ders çalışma programı hazırlayın ve aksatmadan o programa uyun uymadığınız da kendinizi cezalandırın.


4- Çalışma Notlarınızı Basitleştirin

Temel ders notlarınızı her yıl düzenli olarak biriktirin ve üst sınıflarda o konuların daha detaylısını göreceksiniz. Örneğin 9. sınıfta işlediğiniz bir konunun tuttuğunuz ders notları 10. sınıfta gördükten sonra tekrar 9. sınıf ders notları okuyarak en püf noktaları not alın. İleride gireceğiniz YKS-KPSS vb sınavlarda not sıkıntısı çekmezsiniz.


5- Akıllıca Çalışın

Size anlattığım yöntemler etkili çalışmanın en önemli temelleridir. Bu yöntemleri eksiksiz olarak uyguladığınızda başarı ister istemez sizinle olacaktır. Çünkü eğitim sistemiz bu yöntemler üzerine kurulmuştur.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Sınavlara Nasıl Çalışılır: Bilim İnsanlarının Önerdiği 6 Yöntem

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu