Çıkmış Sorular

TOEFL Çıkmış Sorular ve TOEFL Örnek Soruları PDF İndir

TOEFL Çıkmış Sorular ve TOEFL Örnek Soruları PDF İndirmek isteyenler için bu yazımızda TOEFL daha önceki yıllarda çıkmış soruları ve TOEFL örnek Soruları PDF formatında hazırladık. Kolayca İndirebileceğiniz linklerden oluşan listeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

TOEFL Çıkmış Sorular ve Cevapları PDF

toefl cikmis sorular ve toefl ornek sorulari pdf

Dil yeterliliği sınavı olarak da bilinen TOEFL sınavından yeterli puanı almak isteyenlerin kaynak olarak kullanabileceği ve sınavı başarıyla geçebilmeleri için  bu yazımızda TOEFL çıkmış soruları PDF formatında hazırladık. TOEFL açılımı Test Of English As a Foreign Languagedır.  Bu sınavın amacı ana dili İngilizce olmayanların İngilizce bilgisini ölçmektir.  TOEFL Amerika’da New Jersey eyaletinde bulunan Educational Testing Service (ETS) tarafından dünyanın bir çok ülkesinde İngilizce yeterlilik ölçme amacıyla yapılmaktadır.

TOEFL hakkında kısaca bilgi verdiğimize göre sınav detaylarını da öğrenelim. TOEFL IBT sınavı 4 bölümden oluşmaktadır. Reading (Okuma), Listening (Dinleme), Speaking (Konuşma) ve Writing (Yazma) bölümleridir. Her bölüm 30 puan üzerinden puanlanır ve toplamda en fazla 120 puan alınabilmektedir. TOEFL sınavı ayda 2 kez 165 ülkede yapılmaktadır ve sınava giriş için bir sınırlama yoktur. TOEFL IBT sınavı başvuruları 7 gün 24 saat www.ets.org adresi üzerinden online olarak yapılabilmektedir

TOEFL Çıkmış Sorular PDF İndir

TOEFL Örnek Sorular PDF İndir


TOEFL Sınav Soruları Nasıldır?

toefl sinav sorulari nasildir

 

Sınava girecek adayların adayların en çok merak ettiği sorulardan biri de TOEFL Sınavı Nasıl Yapılır? 4 faklı oturum barındıran TOEFL Sınavı ayrıntılarını aşağıda bulabilirsiniz.

  • Okuma  bölümü (60-100 dakika uzunluğunda) bilim ve akademik tartışmalar gibi konularda yazılı metinleri anlama ve analiz etme yeteneğinizi değerlendirir. TOEFL sınavı Okuma bölümünde katılımcılara akademik 3 veya 4 adet metin verilir ve bu metinler üzerinden hazırlanan sorulara yanıt vermeleri istenir. Bu bölümde soru sayısı 36 ila 56 arasında değişebilir, bu sebeple Okuma bölümünde katılımcıya verilen süre de 60 ila 80 dakika arasında değişiklik göstermektedir.
  • Dinleme  bölümü (60-90 dakika uzunluğunda)  soru ve süre sayısı açısından değişiklik gösterebilmektedir. TOEFL Dinleme bölümünde katılımcılara 34 ila 51 arasında soru sorulur ve soru sayısı ile dinleme pasajlarına bağlı olarak 60 ila 90 dakika aralığında cevap süresi tanınır. Katılımcılar konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleyerek sorulara yanıt verirler.
  • Konuşma  bölümü (20 dakika) düşüncelerinizi ve fikirlerinizi İngilizce olarak ne kadar iyi ifade edebileceğinizi ölçmek içindir. TOEFL Konuşma sınavında başarılı olmak için ayrıca daha önceki sınavlarda sorulan konular ile ilgili kendi konuşmanızı hazırlayabilir, konuşmanızın nasıl olacağını belirleyebilir ve pratik yapabilirsiniz.
  • Yazma  bölümü (50 dakika) tamamen İngilizcenizi yazılı olarak nasıl kullanabileceğinizi göstermekle ilgilidir. Burada dilbilgisi ve kelime bilginizi uygulayacak net cümleler ve paragraflar oluşturacaksınız.

TOEFL Sınavı Nedir?

toefl sinavi nedir nasil yapilir

 

TOEFL sınavı ne demek kısaca tanımlayalım. TOEFL sınavı ilk olarak 1960’lı yıllarda yabancı dil İngilizce sınavı olarak düzenlenmeye başladı. Önceleri Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapabilmek için gereken bir sınavdı. TOEFL sınavını geçenler Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapabiliyorlardı. Günümüzde ise TOEFL sınavı Amerika sınırlarını aştı ve artık günümüzde çok sayıda üniversite ve kurum tarafından da talep ediliyor. TOEFL sınav ücreti, ülkeye göre değişik rakamlarda olabilir. TOEFL sınavında en yüksek puan 120 puan olarak hesaplanır.

TOEFL’a Nasıl Hazırlanmalıyım?

Tüm dünyada geçerliliği olan TOEFL sınavı, zor sınavlardan biridir ancak düzenli bir çalışma sistemiyle üstesinden gelinebilir. Bu noktada yapılması gereken ilk şey bir çalışma planı oluşturmaktır. Sınava hazırlık aşamasında pek çok yeni kelime girecek hayatınıza. Bu kelimeleri her gün yenilerini ekleyerek tekrarlamanız faydalı olacaktır. Ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar çok sınavda şansınız yükselecektir.

Daha önce çıkan TOEFL sınav sorularına göz atarak önemli bir ilerleme kaydedebilirsiniz çünkü bu sorular size ışık tutacaktır. İnternet araştırmaları yapmak bu dönemde en büyük şanslarımızdan biri. İnternetten artık pek çok bilgiye tek tık ile ulaşabiliyoruz. İnternet dünyasının dipsiz kuyusunda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Alıştırmalar, araştırmalar, kelime ezberleri ve geçmişe yönelik soruların detaylı incelemesi ile TOEFL sınavında başarı elde edilebilir. Burada en önemli nokta, yazımızın başında da söylediğimiz gibi planlı bir çalışma prensibi oluşturmaktır. İnternet üzerinde TOEFL sınavı örneği ya da TOEFL sınavında çıkmış soruları rahatça bulabilirsiniz.

TOEFL Sınavına Kayıt Nasıl Yaptırılır?

TOEFL sınavına internet üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. TOEFL sınavı ücreti daha önce de söylediğimiz gibi ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Sınav tarihinden en az 7 gün önceden kayıt yapmanız gerekir. Eğer kaydınızı elektronik posta aracılığı ile yapıyorsanız bu durumda tüm bilgilerin eksiksiz olarak girildiğine emin olmanız gerekir. Formu sınav tarihinden en az 4 hafta öncesinde göndermiş olmanız gerekir.

TOEFL sınavına girerken yanınızda bulunması gereken bazı evraklar vardır. Öncelik elbette kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport gibi bir kimlik bilginizdir. Katılım belgenizin aslı gereklidir, fotokopi kabul edilmez. Katılımcının fotoğrafı ile belgedeki fotoğraf birbirine benzemelidir yani yakın zamanda çektirdiğiniz bir fotoğrafı kullanmanız gerekir.

tofal sinavi kimler icin gerekli

TOEFL Kimler İçin Gereklidir?

Üniversitelerin İngilizce hazırlık sınıflarından muaf olmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler.

ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere başta olmak üzere, eğitim dili İngilizce olan üniversitelere lisans, yüksek lisans veya doktora başvurusu yapmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler. Genellikle kabul notu 79 ve üzeri olarak gerçekleşmektedir.

İngilizce düzeyinin belgelenmesinin zorunlu olduğu şirketlere iş başvurusunda bulunmak veya dil tazminatı almak isteyenler (Türkiye İş Bankası, THY, Anadolu Sigorta, Akbank ve Garanti Bankası gibi) bu sınavdan faydalanabilirler.

Çeşitli ülkelere göçmenlik veya iş başvurusunda bulunmak isteyenler bu sınavdan faydalanabilirler.

Hangi Kurumlar TOEFL Sınavını Kabul Ediyor?

•Amerika, Kanada, Avustralya ve İngiltere başta olmak üzere, eğitim dili İngilizce olan pek çok Üniversite ve Kolejler,
•Profesyonel Kurum ve Kuruluşlar,
•Göçmenlik departmanları,
•Avustralya ve İngiltere için vize departmanları,

TOEFL sınavlarını kabul eden kurum ve kuruluşların detaylı listesini incelemek için;


👉 Cambridge Üniversitesi İngilizce Kelimeler Listesi PDF (A1, A2, B1)

👉 Oxford Üniversitesi 3000 Kelime Listesi PDF İndir I İngilizce-Türkçe Anlamları

👉 İngilizce’de En Çok Kullanılan 3000 Kelime Listesi PDF İndir

👉 A1-A2-B1 ve B2 İngilizce Kelime Listesi PDF İndir (İngilizce-Türkçe)

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu