Bilgi Havuzu

Türkçe Dünyada En Çok Konuşulan Diller Arasında Kaçıncı? Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileridir?

Türkçe Dünyada En Çok Konuşulan Diller Arasında Kaçıncı? merak edilmekte. Bununla birlikte Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileridir? en çok araştırılanlar arasında yer aldı. bizde bu yazımızda Türk Dili Dünyada Kaçıncı Sırada? ve Dünyada En çok Konuşulan 10 Dil Listeledik.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileridir?

dunyada en cok konusulan diller hangileridir e1673576532729

İletişim kurabilmek adına her ülkenin kendine özgü bir dili mevcuttur. İnsanların birbirleriyle anlaşması ve bunu ifade edebilmesi için Dünya üzerinde farklı coğrafyalarda farklı diller kullanılmaktadır. Özellikle her coğrafya ve her ülkenin kendine has bir dili vardır.

Bazı diller milyarlarca kişi tarafından kullanılırken bazı diller ise az bir kesim tarafından kullanılmaktadır. Çünkü konuşulan dil ; toplum ve toplumlararası iletişimi sağlayan doğal bir araçtır ve ve bu araç her toplum tarafından farklı şekilde şekillenip kullanılmaktadır.

Dünya üzerinde birbirinde farklı ortalama 7 bin dil konuşulduğu bilinmekte. Bu dillerin kimisi neredeyse evrensel dil olarak da bilinse kimi diller de küçük toplumlar tarafından kullanılmakta. Dünyada en çok konuşulan dil İngilizce olarak bilinse de  aslında İngilizce anadil ve yabancı dil olarak kullanılan diller arasında yer almaktadır.

Unesco verilerine göre Dünyada En Çok Konuşulan Diller Listesi göz attığınızda bu düşündüğünüzden daha farklı bir liste çıkacağına eminiz. Yazımızın devamında Dünyada En Çok Konuşulan Diller Sıralamasını ve Türkçe Dünyada En Çok Konuşulan Diller Arasında Kaçıncı? sorusunun yanıtını bulabilirsiniz…

Özellikle yeni bir dik öğrenmek isteyenlerin daha fazla araştırdığı Dünyada En Çok Konuşulan Diller başlığıdır. Genellikle bilinen.  Unesco verilerine göre Dünyada En Çok Konuşulan Diller Listesi göz attığınızda düşündüğünüzden daha farklı bir liste çıkacağına eminiz. İşte Dünyada En Çok Konuşulan Diller…


1. Çince

dunyada en cok konusulan diller siralamasi e1673576610482

Dünyada  en büyük nüfus oranına sahip olan ülke Çin ve ana dili Çince olan 1 milyarın üzerinde kişi bulunuyor. Hal böyle olunca dünyanın en çok konuşulan dili unvanını almasını sağlıyor . En yaygın lehçesi Mandarin ise hem ticari hem de sosyal nedenlerden ötürü her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanıldığı bilinmekte.

2. İngilizce

dunyada en cok hangi dil konusulur e1673576706746

Evrensel dil olduğu da kabul edilen  ve Dünyada en çok konuşulan dillerde ikinci sırayı ise İngilizce alıyor. 508 milyonu aşkın kişi tarafından konuşulan bu dil Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, İngiltere, Yeni Zelanda ve Kanada’nın yanı sıra Güney Afrika, Zimbamve, Karayipler ile Hong Kong gibi dünyanın çok farklı noktalarında konuşuluyor. Ayrıca dünyanın kültür, ekonomi, siyaset dili olan İngilizce milyonlarca kişi arasındaki iletişimi kuruyor.

3. İspanyolca

dunyada en cok konusulan 10 dil e1673576806155

Geçtiğimiz son yıllarla birlikte popülerliği gün geçtikçe artan dillerden birisi olan İspanyolca 392 milyon kişi tarafından konuşuluyor. İspanya, Küba, Güney ve Orta Amerika’nın tamamında konuşulan İspanyolca aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok konuşulan ikinci dil sırasına yerleşiyor. Ayrıca birçok ülkenin okullarında ikinci ya da üçüncü dil olarak öğrencilere öğretiliyor.

4. Hintçe

Geniş bir lehçe ailesine sahip olan Hintçe yeryüzünde 497 milyon insan tarafından kullanılıyor. Dünyanın en geniş nüfusuna sahip ülkelerinden birisi olan Hindistan’ın ana dili olan Hintçe, büyük oranda İngilizce etkisinde kalmış bir dil ancak veriler buna rağmen önümüzdeki yıllarda Hintçenin daha fazla kişi tarafından konuşulacağını öngörüyor.

5. Arapça

1974 yılında Birleşmiş Milletlerin 6. dili olarak kabul edilen Arapça bunun da etkisiyle gün geçtikçe popülaritesini artırıyor. Diğer yandan Kuran dili olması da bu dili konuşabilen kişi sayısının artmasında önemli bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Ana dili Arapça olan ülkeler arasında Suudi Arabistan, Irak, Suriye, Kuveyt, Ürdün, Mısır ve Lübnan bulunuyor. 246 milyon kişinin konuştuğu Arapça dünyanın en eski dillerinden birisi olarak kabul ediliyor.

dunyada en cok konusulan diller siralamasi listesi e1673576932537

6. Rusça

Rusya Federasyonu toprakları dışında Beyaz Rusya, Kırgızistan, Ukrayna, Polonya, Estonya, Litvanya, Gürcisttan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Moldova ve Romanya gibi ülkelerde konuşulan Rusça kendisine çok geniş bir coğrafya edinmiş durumda. Dünyanın en çok konuşulan altıncı dili olan Rusça günümüzde 277 milyon kişi tarafından konuşuluyor.

7. Malayca – Endonezce

Malay dilinin en çok konuşulan lehçesi olan Endonezcedir. Malezya ve Endonezya halkının resmi dili olan bu dili 159 milyon kişi konuşuyor. Dünyanın en kalabalık altıncı ülkesi olan Endonezya, 17 binin üzerinde adadan oluşuyor bu da Malaycanın dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında yer almasını sağlıyor.

dunyada konusulan diller siralamasi 2023 listesi e1673577190330

8. Bengalce

Bangladeş 120 milyonun üzerinde bir nüfusa sahip ve neredeyse tüm sınırı Hindistan’a dayalı bu da Bengalceyi konuşan kişi sayısını artırıyor. Günümüzde yaklaşık 210 milyon kişi Bengalce konuşuyor.

9. Portekizce

12. yüzyılda bağımsızlığını ilan eden Portekiz’in ana dili kaşifler ve denizciler tarafından tüm dünyaya yayılmıştır ve günümüzde tam 191 milyon kişi Portekizce konuşuyor. Portekizce Portekiz’den başka Brezilya, Makau, Venezuela, Angola ile Mozambik’te konuşuluyor.

10. Fransızca

Dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında 10. sıraya yerleşen Fransızcayı yeryüzünde 129 milyon kişi konuşuyor. Fransa’nın yanı sıra Belçika, İsviçre, Kameron, Kanada ve Haiti gibi birçok ülkede konuşuluyor.


Türkçe Dünyada En Çok Konuşulan Diller Arasında Kaçıncı?

turkce dunyada en cok konusulan diller arasinda kacinci sirada e1673577107935

Aslında en çok merak edilenlerden biri de kendi dilimiz olan Türkçe, Türkiye Türkçesinin yanı sıra; Azerice, Özbekçe, Uygurca, Türkmence, Tatarca ve Kazakça lehçeleri ile geniş bir aileye sahip. Türkçe tüm lehçeleri ile ele alındığında dünya nüfusunun yaklaşık 180 ile 200 milyon kişi tarafından konuşulduğu söylenebilir.

Türk dilleri arasında en çok konuşulan ise Türkiye Türkçedir ve tüm Türk dili konuşan kişilerin %40’ını oluşturuyor. Bu yüzden de  Türkiye Türkçesi en çok konuşulan diller arasında 20. sırada yer alıyor lakin tüm lehçeleri ile Türkçe konuşan kişi sayısını göz önüne alacak olursak Türkçe kendine en çok konuşulan ilk 5 dil arasında yer alıyor diyebiliriz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Cambridge Üniversitesi İngilizce Kelimeler Listesi PDF (A1, A2, B1)

👉 Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik 2 Yıllık Taban Puanları 2024 ve Başarı Sıralamaları

👉 2024 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Konuları ve Soru Dağılımı

Bizi İnstagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu