Bilgi Havuzu

Türkiye’ de Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2024

Türkiye’ de Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2024. Mavi Diplomaya sahip olmak isteyen öğrenciler 2024 yılında Mavi Diploma veren Üniversiteleri araştırmakta. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

 Mavi Diploma Veren Üniversiteler 2024

mavi diploma veren universiteler 2023

Gelecek planlarında yurt dışı eğitim ve yurt dışında yaşamak olan öğrenciler ve adaylar Mavi Diploma hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan ve yurt dışında hem eğitim hem de iş hayatı açısından bir çok kolaylık sağlayan Mavi diploma Veren Üniversiteler listesini sizler için hazırladık.

Mavi diploma, eğitimin uluslararası standartlarda verildiğini gösteriyor. Bu sayede öğrenciler, lisans mezunu oldukları andan itibaren Avrupa ve Amerika’da pek çok noktada çalışabiliyor veya eğitimine devam ediyor. Akademik hayatına yurt dışında devam etmek isteyen adaylar için işte Türkiye’de Mavi diploma veren Üniversiteler ve Bölümleri 2024…


Türkiye’de Mavi Diploma Veren Üniversiteler Hangileridir?

turkiye de mavi diploma veren universiteler 2023

2024 yılında yurt dışı eğitim imkanı sunan ve uluslararası denkliği olan mavi diploma veren üniversiteler ve aşağıdaki gibidir:

 1. Adıyaman Üniversitesi
 2. Adnan Menderes Üniversitesi
 3. Afyon Kocatepe Üniversitesi
 4. Akdeniz Üniversitesi
 5. Ankara Üniversitesi
 6. Anadolu Üniversitesi
 7. Atatürk Üniversitesi
 8. Atılım Üniversitesi
 9. Bahçeşehir Üniversitesi
 10. Balıkesir Üniversitesi
 11. Başkent Üniversitesi
 12. Beykent Üniversitesi
 13. Bilecik Şeyh Edebali
 14. Bilkent Üniversitesi
 15. Bozok Üniversitesi
 16. Bülent Ecevit Üniversitesi
 17. Celal Bayar Üniversitesi
 18. Çağ Üniversitesi Üniversitesi
 19. Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi
 20. Çukurova Üniversitesi
 21. Dokuz Eylül Üniversitesi
 22. Dumlupınar Üniversitesi
 23. Düzce Üniversitesi
 24. Ege Üniversitesi
 25. Erciyes Üniversitesi
 26. Fatih Üniversitesi
 27. Fırat Üniversitesi
 28. Gazi Üniversitesi
 29. Gaziantep Üniversitesi
 30. Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 31. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 32. Gediz Üniversitesi
 33. Gümüşhane Üniversitesi
 34. Hacettepe Üniversitesi
 35. Hava Harp Üniversitesi
 36. İnönü Üniversitesi
 37. İstanbul Arel Üniversitesi
 38. İstanbul Bilgi Üniversitesi
 39. İstanbul Aydın Üniversitesi
 40. İzmir Ekonomi Üniversitesi
 41. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 42. Kafkas Üniversitesi
 43. Karabük Üniversitesi
 44. Karadeniz Teknik Üniversitesi
 45. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi
 46. Kırıkkale Üniversitesi
 47. Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 48. Kocaeli Üniversitesi
 49. Koç Üniversitesi
 50. Maltepe Üniversitesi
 51. Marmara üniversitesi mavi diploma
 52. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
 53. Mersin Üniversitesi
 54. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
 55. Mustafa Kemal Üniversitesi
 56. Muş Alparslan Üniversitesi
 57. Namık Kemal Üniversitesi
 58. Nevşehir Üniversitesi
 59. Niğde Üniversitesi
 60. Okan Üniversitesi
 61. On Dokuz Mayıs Üniversitesi
 62. Ordu Üniversitesi
 63. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 64. Özyeğin Üniversitesi
 65. Pamukkale Üniversitesi
 66. Nişantaşı Üniversitesi
 67. Sabancı Üniversitesi
 68. Sakarya Üniversitesi
 69. Süleyman Demirel
 70. Trakya Üniversitesi
 71. Uludağ Üniversitesi
 72. Uşak Üniversitesi
 73. Yaşar Üniversitesi

ykarıda bahsettiğimiz üzere şu anda güncel olarak toplamda 73 üniversite mavi diploma vermektedir.


Mavi Diploma Ne İşe Yarar?

mavi diploma nasil alinir 1

Üniversite öğrencileri son günlerde yurt dışında okuma ile ilgili bir çok makaleye göz atarak Mavi Diploma Hakkında Bilgi edinmek istemekte. Hal böyle olunca bizlerde Mavi Diploma Nedir? Mavi Diploma ile Yurt Dışında Çalışmak Mümkün mü? merak edenler için ayrıntılı bir araştırma yaparak sizlere aktarmak istedik.

Öncelikle Mavi Diploma kısaca özetleyecek olursak; mavi diploma aldığınız eğitimin uluslararası verildiği  göstermektedir. Eğer mavi diploma veren bir üniversitede eğitimi tamamlarsanız üniversite sonrası Avrupa ve Amerika başta olmak üzere bir çok ülkede eğitim ve çalışma imkanı bulursunuz.


Mavi Diploma Nedir?

Üniversite öğrencilerinin hali hazırda okudukları üniversitelerde, lisans ya da yüksek lisans eğitimlerine devam ederken eğer isterlerse diğer dünya ülkelerinde de devam edebileceğini gösteren bir diplomadır. Mavi diploması olan kişiler Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde öğrencilik hayatlarına devam edebilirken aynı zamanda yurt dışında geçerli olduğu için yurt dışı iş hayatı içinde geçerliliği mevcuttur.

Bununla birlikte daha da açacak olursak; Mavi diploma, üniversiteler tarafından verilen diplomanın diğer dünya ülkelerinde de geçerli olduğunu gösteren bir mezuniyet belgesidir. Mavi diploması olan tüm öğrenciler Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birinde eğitimlerine devam edebilme hakkına sahip olurlar. Aynı zamanda Mavi diploma sahibi olmak iş başvurusu yaparken de oldukça işe yarayan bir belgedir.

Mavi diploma, Avrupa Birliğine üye veya AB üyesi olmamakla birlikte Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi İşbirliği tarafından akredite olmuş üniversitelerce verilen bir diploma ekidir. Öğrencinin aldığı eğitimin AB ülkelerinde tanındığını ve diplomanın geçerli olduğunu gösterir. Ülkemizde bulunan bazı üniversiteler bu akreditasyona sahiptir. Akredite üniversitelerden mezun öğrencilere mavi diploma eki verilebilmektedir.


Mavi Diploma Avantajları Nelerdir?

mavi diploma nedir kimler alabilir

Diploma eki olarak ta bilinen ve son zamanlarda bir hayli talep gören Mavi Diploma ekinin asıl amacı; Avrupa’da yükseköğretim alanında diploma ve dersler arasında belirli bir standardın oluşturulmasıdır. Diplomaya ek olarak verilen bu belge, uluslararası şeffaflığı pekiştirmek amacıyla, ülke dışından alınan diploma ve derecelerin tanınmasında ilgili kurumlara yardımcı olmaktadır.

 • Yurt dışında kolay anlaşılan ve karşılaştırılabilen bir diplomaya sahip olunması
 • Akademik gelişimi ve kazanılan yeterlilikleri göstermesi
 • Diğer ülkelerde işe girmeyi kolaylaştırması
 • Alınan dersleri objektif olarak ifade etmesi
 • Farklı bir ülkede yüksek lisans eğitimine daha kolay erişim sağlanması

Aynı zamanda ;

 • Mavi diploma sahibi öğrenciler, devam eden öğrenimlerine ya da yüksek öğrenimlerine Avrupa Birliği üyesi ülkelerde devam edebiliyor,
 • Mavi diploma Avrupa ülkelerinde tarafsız bir eğitim belgesi olarak kabul görüyor,
 • Mavi diploma, yurtdışı ülkelerinde daha kolay anlaşılabiliyor ve kişinin aldığı eğitim daha net kazanca dönüşüyor,
 • Mavi diploma sahibi bireyler, diğerlerine göre Avrupa Birliği ülkelerinde daha hızlı istihdam edilme şansını yakalayabiliyor,

Mavi Diploma Nasıl Alınır?

Bu diplomayı almak isteyenler için belirtelim ki; Mavi diplomanın diğer diplomalardan farkı, Avrupa ülkelerince de tanınıyor olmasıdır. Verilen eğitim anlamında bir farklılık yada çeşitlilik göstermemesi ile birlikte, eğitimin içeriğinin diğer ülkeler ile kıyaslanabilmesini sağlar. Hal böyle olunca yurtdışında bu diploma sayesinde iş bulmak çok daha basittir.

Mavi diploma ülkemizde pek çok özel üniversite tarafından verilmektedir. Daha çok yabancı dil ağırlıklı bölümlerden mezun olan gençler bu diplomaları, ülkemizdeki TC diplomalarına ek alabiliyorlar. Herhangi farklı bir ücreti ya da eğitimi bulunmuyor. Ancak öğrenim görülen üniversitenin mavi diploma vermeye yetkili olması bu anlamda oldukça önemli.


Mavi Diploma Hangi Ülkelerde Geçerli?

Son günlerde oldukça revaçta olan ve öğrenciler tarafından çok fazla merak edilerek araştırılan, Mavi diplomanın geçerli olduğu Avrupa ülkeleri Almanya, Fransa, Avusturya, Litvanya, Belçika, Malta, Letonya, Estonya, Hırvatistan, GKRY, Danimarka, Çekya, Polonya, Hollanda, İspanya, İrlanda, Finlandiya, Lüksemburg, İtalya, İsveç, Romanya, Macaristan’dır. Amerika’da geçerli olup olmadığı da merak edilen bir konudur. Mavi Diploma ile Avrupa Birliğinde olan ülkelerde eğitim almak mümkündür.

Bu nedenle mavi diploması olan kişiler tarafından Amerika’da eğitime devam edilip edilmeyeceği merak edilen konular arasındadır. Mavi diploma İngilizce olarak hazırlanan bir diplomadır ve okulun diploması dışında kişilere ayrı olarak verilir. İngilizce olarak mezun olan kişilere verilen mavi diploma Amerika’da da geçerlidir.

Amerikan Üniversitelerinden herhangi birine başvurmak ve burada eğitime devam etmek isteyen kişilerin Mavi Diploma ile bu üniversitelere başvurmaları mümkündür. Mavi diploma, diğer ülkelere kişilerin eğitimleri hakkında eğitim düzeyi, eğitim derecesi, mesleki yeterlilik gibi konularda bilgi sahibi olma imkanı tanır.


Mavi Diploma Kimlere Verilir?

En çok merak diğer bir sorunun cevabını verecek olursak; Mavi diploma aldığınız eğitimin kalite düzeyini gösteren belgedir.  Aldığınız eğitimin kalitesini ve uluslar arası geçerliğinin gösteren bu belgeyi yurt dışında çalışmak isteyen yada eğitimine yurt dışında devam etmek isteyen herkes alabilir.

Mavi Diploma (Diploma Eki) yurtdışında eğitimine devam etmek isteyen, yurtdışında çalışmak isteyen herkes alabilir. Çalışma alanınızda, tüm sınavlarda ve yarıyıl boyu süren etkinliklerde, tüm testlerde, pratik ve teorik ünitelerde başarılı olan mezun, ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora veya sanatta yeterlik öğrencilerine verilir. Mezun olunacak olan üniversitenin bu belgeyi verme yetkisi  araştırılmalıdır.


Mavi Diploma Alma Şartları Nelerdir?

Mavi diploma veren üniversiteler de okuyan öğrencilerin mavi diploması alması için gereken şartlar şu şekildedir;

 • Öğrenciler, öğrenim gördükleri tüm yıllar boyunca istenen notları geçmiş olmalıdır.
 • Öğrencilerin teorik, uygulamalı, staj vb. birimlerin tümünü başarıyla tamamlamış olmaları ve bitirmedikleri dersleri olmaması gerekir.

Ayrıca en önemli kriterlerden birisi de istenilen bölümdeki tüm ders birimlerinin organizasyonda gecikme ve ekstra yıl olmadan bitirilmesidir.Mavi Diploma Ne İşe Yarar?

En Çok Ataması Olan Öğretmenlik Bölümleri 2024 Hangi Bölümden Kaç Mezun Var? 2024

Mezunları En Hızlı ve Kolay İş Bulan Bölümler 2024

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu