Bilgi Havuzu

Üniversite’ de Vize Ne Demek? Üniversite’ de Sınavlar Nasıl Oluyor?

Üniversite’ de Vize Ne Demek? Üniversite’ de Sınavlar Nasıl Oluyor? Üniversite kazanan öğrencilerin merak ettiği sorulardan biride Üniversite’ de Sınavlar Nasıl Oluyor? Bu yazımızda tüm merak edilenlere yer ver dik.

Üniversite’ de Vize Ne Demek?

universite de vize ne demek

2023-2024 Eğitim ve öğretim dönemi başlaması sonrasında ilk kez üniversiteye başlayacak olan öğrenciler; hem okuyacakları bölüm hem üniversite hem de üniversitedeki sınavlar hakkında araştırmalara başladı.

Okulların açılması sonrasında kazandıkları bölüme yerleşen öğrenciler derslerine odaklanırken bir yandan da sınavlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. En çok merak edilenlerden biri de Vize Sınavı Ne demek? Vize Sınavı genel Ortalama İçin Yüzde kaç etki ediyor? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim….

Kısaca açıklayacak olursak birinci döneminin ilk yarısına denk gelen sınavlara üniversitede vize sınavları denir. Vize sınavları o dersi genel olarak tüm dönem notunu %30 veya %40’ını etkiler. bilmenizi istediğimiz en önemli detay vize sınavında yüksek aldım diye sakın ipin ucunu bırakmayın. Çünkü Üniversitede vize sınavları daha az konuyu kapsar ve hal böyle olunca aslında yüksek not almak oldukça kolaydır.

Vize sınavları her dönemde bir kere yapılır. Bazı derslerde 2 vize sınavı yapıldığı da olmaktadır. Vizeler dönem ortasında yapılır. Vize sınavının yazılı mı yoksa test mi olacağına öğretmen karar verir. Dönem sonunda yapılan sınavlara ise final denir. Son sınav anlamına gelen finalin notlarıyla vize notlarının ortalaması alınır.

Örneğin:

Vize notu: B

Final notu: A

Dönem sonu notu: A

Üniversitelerde en yüksek not A’dır. Bir öğrencinin dönem notu sonunun F olması ise o dersten kaldığı anlamına gelir. Finalden sonra girilen sınava bütünleme ve kurtarma sınavı denir. Öğrenciler arasında yaygın olarak kullanılan ”büte kalmak” deyimi de o dersten kalmak demektir.


Üniversite’ de Sınavlar Nasıl Oluyor?

universite de sinavlar nasil oluyor

Üniversitede hemen hemen her bölümde; vize ve final (genel) sınavları vardır. Üniversitede sınavlar, önceden açıklanan belli tarihlerde , bir takvim üzerinde yürütülmekte olup, sınavlar test ya da yazılı yapılır.

Atölye, laboratuvar çalışmalarının belli bir yüzdesi sınav notuna etki edebilir. Vize bir hafta kadar , final sınavları ise bir haftadan biraz daha uzun sürer. Sınav tarihlerinde üniversitede ders yapılmaz.

Sınav günü , sınavın yapılacağı saatten belli bir süre önce sınavın yapılacağı sınıfta olmak önemlidir. Çünkü yakın arkadaşlarınızla sınava girmek isteyebilirsiniz, bu yüzden de erken gidip yer tutmak gereklidir. Tabi yine de her durumda oturma düzeni sınav gözetmenleri ve sınavı yapan hocanın inisiyatifine kalmıştır.

Bazı durumlarda sınavlarda gözetmenlik yapan hocalar ya da bizzat dersin hocası oturma düzenini değiştirebilir. Normal öğretim ile ikinci öğretimleri, uzatmalılar ile alt sınıfları ayırabilirler. Tamamen hocalara kalmış bir durumdur.


Üniversitede Vize Sınavı ile Ara Sınav Aynı mı?

Vize ile ara sınav aynıdır. Vizeler ara dönemde yapıldığı için ara sınav olarak da adlandırılır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Sınavlara Hazırlanırken Çıkmış Soruları Çözmenin Faydaları Nelerdir? 

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu