Çıkmış Sorular

Üniversite Ek Tercih Nasıl Yapılır? Ek Tercihi Kimler Yapabilir?

Bin bir emek ile hazırlanılan Üniversite sınavı sonrası tercih dönemine sıra geldi. Tercihler yapıldı yerleşen adaylar yerleşti ama yerleşemeyen adaylar için başlayacak olan ek Tercih nasıl Yapılır? merak edilmekte. Üniversiteye Ek Yerleştirme Tercihi Nasıl Olacak? YKS Ek Tercih Kimler Yapabilir? Ek Tercih Yaparken Nelere Dikkat edilmeli? Gelin birlikte tüm detayları öğrenelim…

Üniversite Ek Tercih Nasıl Yapılır?

universite ek tercih nasil yapilir

Üniversite sınavına giren ve yerleşen öğrenciler mutlu. Birde madalyonun diğer yüzü var ki tercih yapıp yerleşemeyen ve ek tercihleri yapmak isteyen adaylar. İster yanlış sıralama olsun ister gelmemiş olsun yerleşemeyen adaylar için bir seçenek daha vardır ki o da ek tercihler. ek Tercih yapmak isteyen adaylar Ek Tercihi Kimler Yapabilir? araştırırken bir yandan da Ek Tercih Nasıl Yapılır? merak etmekte.

Ek Tercih Nedir? sorusunu cevaplayaak olursak; Üniversite sınav sonuçları açıklanmasının ardından adayların kayıt işlemini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan bölümler ÖSYM’ye bildirilir. Ardından ise boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılır. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamazlar.

Ek tercih yapmak isteyen adaylar öncelikle başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru tarihleri ÖSYM tarafından belirlenir ve ÖSYÖ kendi sitesinden duyuru yapılır. Ardından ise yerleştirme noktasında kontenjanı tamamı ile dolmamış olan ve kayıt yaptırılmamış olan yükseköğretim programları bir kılavuz çerçevesinde yayımlanır. Ek tercihi yapmak isteyen adaylar da bu kılavuz eşliğinde tercihlerini yapabilmektedirler lakin tercih için uygun şartların sağlanıyor olması gereklidir.

ÖSYM tarafından ek tercih başvuru tarihler açıklandığında ve tercih kılavuzunun yayınlandığı tarihler doğrultusunda; T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulamasından bireysel olarak adaylar kendileri ek tercihlerini yapabilecekler…


Ek Tercihi Kimler Yapabilir?

ek tercihi kimler yapabilir

Üniversite Ek tercihi yapmak isteyen adaylar asıl ve genel yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanamamış olması gerekir. Hiçbir bölüme yerleşemeyen ve genel tabirle mezuna kalma dediğimiz şekilde bir bölüme yerleşemeyen tüm adaylar ek tercih kılavuzundan yararlanabilirler. Üniversitelerde özel yetenek sınavı olan derslere kayıt yaptıran adaylar da ek tercih gerçekleştirebilirler.

Adayların yükseköğretim programının öncelik listesinde yer alabilmesi için ön lisans/lisans programı koşullarını sağlaması gerekir. dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken bir detay olarak verirsek,  Merkezi staj aşamasında üniversite programına kabul edilen adaylar ek tercih başvurusunda bulunamazlar. Ek tercih başvurusunda bulunabilmek için Merkezi Sınıflandırmada seçim yapan ancak üniversite diploması alamayan adaylar ücretsiz bir atamaya yerleştirilmeyi seçebilirler.


👉 Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı?

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu