Bilgi Havuzu

Üniversitede Harf Notu Nedir? Üniversitede Harf Notları Kaç Puana Denk Gelir?

Üniversitede Harf Notu Nedir? Üniversitede Harf Notları Kaç Puana Denk Gelir? Liseden sonra üniversite eğitimi alacak öğrenciler bir yandan üniversite ortamına alışmaya çalışırken bir yandan da not sistemindeki farklılıklara alışmaya çalışıyor. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Üniversitede Harf Notu Nedir?

universitede harf notu nedir

Üniversiteye ilk başlayacak öğrenciler liseden sonra farklı bir çok durumla karşı karşıya gelebiliyorlar. bunlardan biri de Üniversite’ de ki not sistemi. Ülkemizde genel olarak neredeyse tüm üniversitelerde kullanılan Harf Notları, öğrencilerin girdikleri sınav sonrasında ki gösterdiği başarıyı simgelemekte.

Harf notunu kısaca açıklayacak olursak; almış olduğunuz yüzlük sistemdeki notun sınıfınızdaki öğrencilere göre harflendirilmesine verilen isimdir. Bununla birlikte her üniversite kendi resmi web sitesinde notlarla ilgili açıklamaları bulunmaktadır.

En çok AÖF için merak edilen harf notları hangisi geçer harf notu merak ediliyor.  AA, AB, BA, BB, BC, CB ve CC geçer harf notlarıdır. Bu notları aldığınız takdirde zaten başarılı olmuş olursunuz ve o dersleri tekrar seçemezsiniz. CD, DC ve DD harf notları ise öğrencinin son akademik durumu Başarılı yani genel not ortalaması 2,00 ve üzerinde ise geçer harf notlarıdır ve öğrenci bu dersleri tekrar seçemez.

Öğrencinin genel not ortalaması 2,00’ın altında ise; öğrenci, Genel Not Ortalamasını 2,00’ın altına düştüğü dönemden itibaren bu notları aldığı dersler tekrar seçilebilir. FF ise Başarısız Harf Notudur ve öğrenci FF aldığı dersleri tekrar seçebilir.


Üniversitede Harf Notları Kaç Puana Denk Gelir?

universitede harf notlari

  • AA / 90 – 100 / 4.0 / Başarılı
  • BA / 80 – 89 / 3.5 / Başarılı
  • BB / 75 – 79 / 3.0 / Başarılı
  • CB / 70 – 74 / 2.5 / Başarılı
  • CC / 60 – 69 / 2.0 / Başarılı
  • DC / 50 – 59 / 1.5 / Koşullu Başarılı – Başarısız
  • DD / 40 – 49 / 1.0 / Başarısız
  • FD / 30 – 39 / 0.5 / Başarısız
  • FF / 0 – 29 / 0.0 / Başarısız

Üniversitede AA Ne Demek?

Üniversitede harf notu üniversiteye yeni başlayan öğrenciler tarafından oldukça merak edilmekte. Yeni sistemi öğrenmek isteyen öğrenciler için belirtelim ki bu sistemde belirli aralıkta olan sayılar bir harf notuna denk gelir. Her öğrencinin almak için çabaladığı önemli bir harf notu AA’dır. Bir dersten geçmek için belirli bir puanın üstüne çıkmak gerekir. Bunun harf notu sistemindeki karşılığı çok daha farklıdır.

Dersi büyük bir başarıyla geçme puanı olan AA harf notu, genel ortalamayı da olumlu anlamda etkilemektedir. AA harf notu genellikle 90 ile 100 aralığındaki puanı kapmaktadır. Bunun dışında 89 ile 85 arası puanların harf notu karşılığı BA, 84 ile 80 arası BB, 79 ile 75 arası CB, 74 ile 70 arası CC, 69 ile 64 arası DC, 64 ile 60 arası DD ve 49 altı FF olarak ifade edilir. sonuç olarak AA harf notu, en yüksek puan olarak bilinir. Bir dersten AA almak, o dersi başarıyla geçtiğinizi gösterir.


İlginizi Çekebilir 👇

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu