Bilgi Havuzu

Üniversiteden Sonra Yapılması Gerekenler! Dikkate Alınması Gereken 8 Öneri

Üniversiteden Sonra Yapılması Gerekenler! Dikkate Alınması Gereken 8 Öneri. Üniversite bitiren her birey ne yazık ki okuduğu bölüm yada hedeflediği mesleğe sahip olamayabiliyor. Kimimiz mezun olduğumuz bölüm dışında da farklı sektörlerde kariyerimize devam edebiliyoruz. Böyle durumlar için Üniversiteden Sonra Yapılması Gerekenler! Dikkate Alınması Gereken 8 Öneri sizler için derledik.

Üniversiteden Sonra Yapılması Gerekenler

universiteden sonra yapilmasi gerekenler 5

Öncelikle belirtelim ne olursa olsun üniversiteden mezun olduğunuz kendinizi kutlamak ve motive etmekle başlayabilirsiniz.  Ancak mezun olmanın heyecanı bir kez geçtiğinde, kendinizi “Şimdi ne olacak?” diye merak ederken bulabilirsiniz. Üniversiteden Sonra Yapılması Gerekenler hakkında önerilerimiz var.

Üniversiteden sonra ne yapılacağı sorusu, her öğrenciyi bir dereceye kadar rahatsız eder. Bir sonraki adımın nasıl göründüğünden emin değilseniz, size tavsiyelerimiz var. Hangi alanda uzman olursanız olun, bu yazımızda ki fikirler bir sonraki adımınızı planlamanıza yardımcı olacaktır.


Kendinizi Akranlarınızla Kıyaslamayın

Muhtemelen üniversiteden sonra ne yapmak istediğinizden emin değilsiniz. Bu ayırt etme sürecinde, kendinizi sınıf arkadaşlarınızla karşılaştırmak kolaydır. Sınıf arkadaşlarınız bile olsa aynı derslerden aynı sınav ve konulardan geçerek mezun olsanız da her bireyin yolu farklıdır.

Kimisi kariyerine akademik açıdan devam ederken kimisi de özel sektörde devam etmeyi tercih edebilir. Bununla birlikte kimi de aileden maddi anlamda destek görerek okuduğu bölümle ilgili bir meslek te yapmayabilir. Farklı bir durum ile de karşılaşılabilir mesela mezun olduğunuz bölüm dışında bambaşka bir alanda da yolunuza devam edebilirsiniz. Önemli mevcut hayat şartlarında ayakta kalabilmek ve her zaman ileriye bir adım atabilmektir.


Yüksek Lisans İçin Acele Etmeyin

dikkate alinmasi gereken 8 oneri

Yüksek lisansa gitmeyi düşünüyorsanız, bunu doğru nedenlerle yaptığınızdan emin olun. Örneğin, öğretmenlik gibi bazı alanlar, iş bulmak için bir yüksek lisans bile gerektirir. Bu durumda, lisansüstü program mantıklı bir seçimdir. Öte yandan, bir sonraki adımınızdan emin olmadığınız için lisansüstü programa girmeyin.

Lisansüstü program gitmek için zaman ve para harcamadan birçok kariyer araştırması yapabilirsiniz. Ve elbette, sadece öğrenci kredilerinizi ödemeyi geciktirmek için yüksek lisans programına gitmeyin .

Unutmayın: Mantıklı olduğuna karar verirseniz, lisansüstü okula her zaman daha sonra gidebilirsiniz.


Bir Rutine Bağlı Kalmak

Üniversiteden ayrılana kadar aslında üniversite hayatında ne kadar telaşlı yaşadığının farkında olmayacaksın. Mezun olduktan sonra, aniden kendinizi yapılandırılmamış birçok boş zamanla bulabilirsiniz. Uygun bir program ve rutin olmadan, bu açık uçlu günler hızla sağlıksız bir karmaşaya dönüşebilir.

Bundan kaçınmak için günlük bir rutin oluşturmanızı (ve buna bağlı kalmanızı) öneririm. Çok katı olmak zorunda değil, sadece sizi meşgul edecek kadar. İşte günlük rutininize dahil etmeniz gereken bazı şeyler:

  • Belirli bir saatte uyanın (en azından hafta içi)
  • Sağlıklı bir yemek yiyin
  • aktif bir şeyler yap
  • İş başvurusunda bulunun
  • Bir hobiye zaman ayırın
  • Arkadaşlarla takılın (veya yenilerini yapın )

Henüz Bir İşiniz Yoksa Tek İşiniz İş Bulmak

yuksek lisans icin acele etmeyin

Bu tavsiyeyi duymuş olabilirsiniz, ancak tekrar etmekte fayda var: İşiniz olmadığında, iş bulmak tam zamanlı işinizdir. Ve ona göre davranmalısın. Bunun, iş arayışınıza haftada kırk saat harcamanız gerektiği anlamına geldiğini sanmıyorum.

Ancak iş bulmak ve iş başvurusunda bulunmak için her “iş günü” için zaman planlamalısınız. Bu zamanı özgeçmişinizi güncellemek , bilgilendirici röportajlar düzenlemek ve Linkedin profilinizi mükemmelleştirmek için de kullanabilirsiniz .

Genel olarak, günde bir tane yüksek kaliteli iş başvurusu yapmak, birkaç isteksiz başvurudan daha iyidir. Amaç, her gün sizi istediğiniz işe (veya en azından bu arada yapabileceğiniz bir şeye) yaklaştıran bir şey yapmaktır.


Mezun Olunca Kısa Süreliğine de Olsa Evine Dön

Mezun olduktan sonra ailenin yanına taşınmanın senin hayalin olmadığını anlıyorum. Ancak birçok durumda akıllıca bir stratejik hareket olabilir.

Ailenizin size sahip olacağını varsayarsak, evde birkaç ay hatta yıl geçirmek size yardımcı olabilir:

  • Bir güvenlik depozitosu veya taşınma masrafları için tasarruf edin
  • Öğrenci borcunu öde
  • İş aramak

Tabii ki, bu işi yapmak için bazı temel kurallar belirlemeniz gerekiyor. Sessiz saatler, misafirlerle ilgili politikalar ve kira ödeyip ödemeyeceğiniz gibi şeyler belirleyin. Aksi takdirde, işler gergin ve garip olabilir. Ayrıca en önemlisi, orada ne kadar yaşayacağınıza dair net bir zaman çizelgesi belirleyin. Bu şekilde, aileniz ne zaman taşınmayı planladığınız konusunda sizi rahatsız etmeyecektir.


Seçeneklerinizi Keşfedin

Hangi kariyeri sürdürmek istediğinizden emin değilseniz, netlik kazanmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. İlk olarak, bir staj yapmayı düşünün. Ücretli olanı idealdir, ancak biraz iş deneyimi ve profesyonel bağlantılar edinebilirseniz, ücretsiz olan bile buna değer olabilir.

Bu makale başlamanıza yardımcı olacaktır. Başka bir seçenek olarak, ilginizi çeken alanlarda profesyonellerle bilgilendirici görüşmeler ayarlayın. Geleneksel bir röportajın aksine, amaç bir iş bulmanız değil. Bunun yerine, daha deneyimli birine seçtikleri alana nasıl girdiklerini sormanız için bir şans.

LinkedIn, tanışacak insanları bulmak için harika bir yerdir. Sadece zamanlarına saygılı olun ve size bir iş teklif etmelerini beklemeyin. Son olarak, çevrimiçi olarak kariyer araştırmak için zaman harcayabilirsiniz. İş başındaki deneyimin yerini tutmasa da, ilginizi çeken şeyleri anlamanıza yardımcı olabilir. Bu da başvurduğunuz stajlar veya düzenlediğiniz bilgilendirme görüşmeleri hakkında bilgi verebilir.


Yurt Dışında Yaşamak

Üniversiteden sonra ne yapacağıma dair son önerimiz de farklı bir ülkeye taşınmak. Öğrenci pasaportunuz olduğunu varsayarsak, vizesiz ve  kolay vize alabileceğiniz ülkeleri göz önünde bulundurarak  aylarca geçirebileceğiniz onlarca ülke var. Ve devlet destekli bir programa kabul edilebilirseniz, daha uzun süre kalabilirsiniz.

Bu klişe ama başka bir ülkede yaşamak size çok fazla bakış açısı kazandıracak. Ülkenize bakış açısı, aynı zamanda kendinize bakış açısı.  Yurtdışında yaşamanın o kadar çok yolu var ki, hepsinden burada bahsetmek imkansız. Ancak bunlar dikkate alınması gereken bazı sağlam seçeneklerdir:

İngilizce Öğretin – Birçok ülkede, yurt dışında yaşamak ve öğretmenlik yapmak isteyen anadili İngilizce olan kişiler için özel çalışma vizeleri vardır.
Uzak Bir İş Bulun – Herhangi bir yerden yapabileceğiniz bir iş bulabilirseniz , taşınabileceğiniz olası yerleri büyük ölçüde genişletir.
Yüksek Lisansa Git – En kolay seçenek olmaktan uzaktır, ancak öğrenci vizesi başka bir ülkede uzun süre yaşamanıza izin verebilir.
Gönüllü Programlara Katıl – Barış Gücü gibi programlar size birkaç yıl başka bir ülkede yaşama şansı verecek. Sizi herhangi bir yere gönderebileceklerini unutmayın.
Not: Yurtdışına seyahat etmeden önce , seyahat kısıtlamaları ve vize gereklilikleri de dahil olmak üzere varış noktanızla ilgili en güncel bilgiler için ABD Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesini kontrol edin.


Yeni Bir Şehre Taşın

Uzaktan çalışmanın artan yaygınlığı bazı endüstrilerde bir şeyleri değiştirirken, büyük şehirler hala küçük kasabalardan daha fazla ekonomik fırsata sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle, evinizdeki veya üniversite şehrinizdeki iş olanakları çok iyi değilse, daha fazla seçeneğin olduğu bir yere taşınmayı düşünün.

Bu işi yapmak için buna göre plan yapmanız gerekir. Yeni işinizin başlangıç ​​tarihinin size taşınmak için yeterli zaman verdiğinden emin olun. Gelmeden önce daire arayın . Ve tabii ki, işvereninize taşınma masraflarına yardımcı olup olmayacaklarını sorun (ki bu kolayca binlerce dolara ulaşabilir).


Şimdi gördüğünüz gibi, üniversiteden sonra yapabileceğiniz her türlü şey var. Ne yapmak istediğinizi bilmiyor olsanız bile sizlere farklı fikirler ile doğru yolu bulmanıza yardımcı olacağımızı düşünüyoruz…

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Her Öğrencinin Hayattan Öğrenmesi Gereken 10 Hayat Dersi

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu