Kimdir

Yasin Aktay Kimdir, Nereli? Yasin Aktay Hayatı ve Biyografisi

Yasin Aktay Kimdir, Nereli? Yasin Aktay Hayatı ve Biyografisi. Akademisyen ve yazar kimliği ila tanınan Yasin Aktay Kaç Yaşında? Yasin Aktay Kökeni ve Yasin Aktay şu an ki görevi nedir? merak edilmekte. Siyasi kimliği yanı sıra en çok merak edilenler arasında yer alan Yasin Aktay hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Yasin Aktay Kimdir?

yasin aktay kimdir

Siyasi kimliği yanı sıra akademisyen ve yazar olarak da tanınan Yasin Aktay Kimdir? merak edilmekte.  Adalet ve Demokrasi Vakfı’nın dört kurucusundan biri olan Yasin Aktay, eski AKP Dış İlişkilerden ve İnsan Haklarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısıdır. Ayrıca AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı olarak görev yapmaktadır.

Genel hayatından bahsedecek olursak; 1966 tarihinde Siirt’te dünyaya gelen Yasin Aktay, 2023 yılı itibari ile 57 yaşındadır. Eğitim hayatına Siirt’te başlayan Aktay,  İlk, orta ve lise eğitimini yine burada tamamlamıştır. Üniversite eğitimi için  ODTÜ tercih eden Aktay, Sosyoloji bölümünden 1990’da lisans, 1993’te yüksek lisans ve 1997’de doktora dereceleri ile mezun oldu.

Bunlarla yetinmeyen ve eğitim almaya devam eden Yasin Aktay, 1999 yılında doçentlik ünvânını, 2005 yılında da profesör unvanını almaya hak kazandı. Yasin Aktay, 1992-2012 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. Akademik kariyerine devam eden Aktay, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji bölümünde Eylül 2012’den beri görev yapmaktadır.

Siyasi kariyerinden kısaca bahsedecek olursak;2014-2015 yılları arasında  AK Parti’de “Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı” ve 2016-2017 yılları arasında “İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü” olarak görev yaptı. Bununla birlikte de 2006 yılından beri Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Ayrıca Ankara merkezli Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün onursal başkanlığını da yapmaktadır. TBMM’de “Parlamentolararası Birlik Türkiye Delegasyonu Başkanı” ve “Türkiye-Katar Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı” olarak görev aldı. Halen AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı olarak görev yapmaktadır.


Yasin Aktay Hayatı ve Biyografisi

yasin aktay hayati ve biyografisi

siyasi kariyerine başlamadan önce akademik olarak da oldukça başarılı bir isim olan Yasin Aktay, 1991’de Bryan S. Turner’dan yaptığı “Max Weber ve İslâm” isimli çevirisi kitap olarak yayımlanmıştır. Ardından ise 1992’de Selçuk Üniversitesi’nce sosyoloji bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

1993 yılında ise, Political and Intellectual Disputes on the Academisation of Religious Knowledge (Dini bilginin akademizasyonu üzerine siyâsî ve entelektüel tartışmalar) isimli tezi ile yüksek lisans programını bitirdi. 1997’de “Body, Text, Identity: The Islamist Discourse of Authenticity in Modern Turkey” (Beden, metin, kimlik: modern Türkiye’de İslâmi otantisite söylemleri) isimli doktora tezini yazarak bu programdan mezun olmuştur.

1999 Kasım ayında “Uygulamalı Sosyoloji” anabilim dalında “Doçent” unvanına sahip oldu. Akademik hayatı boyunca değişik dergilerde yüzden fazla yazısı İngilizce, Arapça dillerinde birçok makale ve çevirisi yayımlanmıştır. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA)’nin 2001 yılı doktora sonrası yurt dışı araştırma bursunu kazanmıştır.

Nisan-Eylül 2001 tarihleri arasında ABD’nin Utah eyaletinde University of Utah bünyesinde Mormonların iş ahlakı ile Anadolu’da yeni gelişen burjuvazi sınıfının çalışma ahlakları arasında karşılaştırmalı bir çalışma yapmıştır. Bu çalışmanın birçok kısmı değişik dergilerde yayımlanmış, bu çalışmalar değişik konferanslarda sunulmuştur.

2003-2004 öğretim yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde University of Maine’de Libra Foundation’ın davetlisi olarak “Sosyal Sorunlar ve Sosyal Değişim” ile “Orta Doğu Sosyolojisi” başlıklı dersleri vermiştir. Türkiye’nin toplumsal yapısı, uygulamalı sosyolojinin yöntem sorunları, hermenötik, beden sosyolojisi, modern ve postmodern dünyada kimlik ve farklılık politikaları, toplumsal tarih, din ve İslâm sosyolojisi ve felsefesi gibi konular özel bir ilgi alanlarındandır.

1992-2000 yılları arasında Vadi Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini yapmıştır. 1991 yılından beri yayımlanmakta olan düşünce, siyaset ve sosyal bilimler dergisi Tezkire’nin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. 2003 yılından beri yayımlanmakta olan Sivil Toplum Dergisi’nin eş-editörlüğünü yürütmektedir.

Ayrıca, Avrupa Günlüğü, Değerler Eğitimi Dergisi, İnsan Hakları Dergisi, Dinler Tarihi dergilerinin yayın kurulu üyeliğini yapmaktadır. 2005 yılından beri kurumlar sosyolojisi anabilim dalında profesör unvanına sahiptir. TÜBA Üyesidir.

2010 -2014 yılları arasında Stratejik Düşünce Enstitüsü’nün başkanlığını yürütmüştür. 2012 yılından itibaren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümünde Öğretim üyesidir. Eylül 2012’de AKP 4’üncü olağan kongresinde MKYK üyesi seçildi. Ayrıca Bir çok kitap yazarı olan Yasin Aktay İlahiyat, Felsefe ve Sosyoloji alanında sayısız eserinde sahibidir.

Twitter 👉 Yasin Aktay


👉 Erol Katırcıoğlu Kimdir, Nerelidir? 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu