Çıkmış Sorular

ALES 2022 Çıkmış Sorular PDF İndir Tamamı

ALES 2022 Çıkmış Sorular PDF İndir Tamamı. ALES girecek öğrenciler daha önceki yıllarda ALES Çıkmış soruları çözerek girecekleri yıldaki ALES sınavına hazırlanmakta. Bizlerde kaynak olarak kullanabilmeniz için ALES 2022 Çıkmış Sorular PDF formatında hazırladık. kolayca indirebileceğiniz linkleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ALES 2022 Çıkmış Sorular PDF İndir

ales 2022 cikmis sorular pdf indir

ÖSYM tarafından yılda 3 kez yapılan ALES sınavına girecek öğrenciler daha önceki yıllarda ALES Çıkmış soruları çözerek sınava hazırlanmakta. Bu yazımızda sizlere kaynak olarak kullanabileceğiniz ALES 2022 Çıkmış Sorular PDF formatında hazırladık. Kısaca ALES hakkında bilgi verecek olursak; açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı olan ALES sınavı, ÖSYM tarafından yılda üç kez yapılır ve sınav sonucunun geçerlilik süresi 5 yıldır.

ALES sınavında adaylara 50 Türkçe, 50 Matematik olmak üzere 100 soru sorulur ve sınav süresi 150 dakikadır. Bilmeniz gereken diğer bir detay ise ALES sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. ÖSYM tarafından İlkbahar döneminde 1, Sonbahar döneminde 2 olmak üzere yılda 3 kez yapılmaktadır. ALES aslında bilgi değil hızdır bu nedenle bol bol soru çözülmesi gerekir.

Daha önceki yıllarda çıkan ALES çıkmış soruları çözerek soruları çözerek soru kalıpları ve yanıltıcı soru tiplerini kavrayabilirsiniz. Unutmayın ÖSYM benzer soru tipleri sormayı sever.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 2022 ALES-1-2-3 çıkmış soruların tamamını PDF formatında indirebilirsiniz.

2022 /1 ALES Çıkmış Sorular PDF İndir % 10

2022 /2 ALES Çıkmış Sorular PDF İndir % 10

2022 /3 ALES Çıkmış Sorular PDF İndir % 10


ALES Puan Türleri Nelerdir?

ales puan turleri nelerdir

ALES’ de 50 sayısal, 50 sözel olmak üzere 100 soru çıkmaktadır. ALES yılda 3 kez yapılır ve sınav sonuçları 5 yıl geçerlidir. ALES sonra girmek istediğiniz programın hangi ALES puan türü ile alım yaptığını bilmeniz sizi rakiplerinizden bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır. ALES’ te Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık olmak üzere 3 farklı puan türü bulunmaktadır.

ALES başvurusu yapan adayla girmek istedikleri lisansüstü bölüm hangi puan türü ile alım yapıyorsa o puan türünde yüksek puan getirecek soruları çözmeleri daha yüksek puan almalarını sağlayacaktır.

ALES puan türü lisansüstü programlara girişte programın istediği puanın türüdür. Örneğin: ALES Sayısal puan türü, ALES sözel puan türü ve ALES Eşit ağırlık puan türü gibi…

Sayısal ALES puanı ile lisansüstü programa girmek isteyen adaylar için sayısal sorular 0,75 , sözel sorular ise 0,25 ham puan getirmektedir. Bu nedenle sayısal puan ile alım yapan bir lisansüstü programa girmek isteyenler büyük ölçüde matematik ve geometri derslerine çalışmaları gerekmektedir.


ALES Sınavı Yılda Kaç Kez Yapılır?

ales sinavi yilda kac kez yapilir

Açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olan ALES yılda 3 kez yapılır. ALES Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) kararı ile Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, Yüksek Öğretim Kurumlarına Yükseklisans eğitimi almak isteyen adayların veya yurt dışına lisansüstü eğitimine gitmek isteyen adayların araştırma görevlisi, okutman, araştırma görevlisi ve evirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda adayların seçiminde kullanılan sınavdır.

ALES kimler girebilir? merak edenler için hemen cevaplayalım ki; Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)’e bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar ve lisans mezunu olanlar girebilir. Yurt dışında lisans eğitimi almış olanlar ise denklik belgesi almak kaydıyla girebilirler.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) her yıl düzenli olarak 81 ilde ve  Lefkoşa ve Bişkek’te ALES/1, ALES/2 ve ALES/3 olarak yılda 3 kez yapılır.

Genel olarak Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı ALES yılda 3 kez;

ALES/1: Mayıs’ ta

ALES/2: Eylül’ de

ALES/3: Kasım’ da aylarında yapılmaktadır.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) başvuruları elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla “https://ais.osym.gov.tr” adresinden ” Başvurular” menüsünden yapılır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉ALES Çıkmış Sorular PDF Tamamı İndir

👉 Ücretsiz ALES Deneme Sınavı 2023 PDF İndir

👉ALES Çıkmış Sorular PDF İndir (Tüm Yıllar)

👉ALES Türkçe Çıkmış Sorular PDF İndir (Tamamı)

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu