Kimdir

Aysun Şubaşı Kimdir, Ne İş Yapıyor? Aysun Subaşı Hayatı ve Biyografisi

Aysun Subaşı Kimdir, Ne İş Yapıyor? Aysun Subaşı Hayatı ve Biyografisi. Masterchef yarışma programına Jüri Üyesi olarak katılan Aysun Subaşı en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Bizde bu yazımızda kadın girişimci olarak bilinen ve Sütün ustası olarak tanınan mandıracılık yapan Aysun Subaşı Nerelidir? ve Aysun Subaşı hakkında tüm merak edilenleri derledik.

Aysun Şubaşı Kimdir?

aysun subasi kimdir

Reytingleri yüksek olan MasterChef yarışma programına konuk olması ile tanınan kadın girişimci olan Aysun Subaşı Kimdir? merak edilen isimler arasında yer aldı. Aslen Silivrili olan Aysun Subaşı, örnek gösterilen kadın girişimcilerdendir. Silivri Büyükkılıçlı’da kadın üretici olan Aysun Subaşı, manda yetiştiriciliği yapmaktadır ve manda ürünleri satışı yapmaktadır. İşletme bölümü mezunu olması yanı sıra işi sonrasında Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümünü okuyarak veteriner teknikeri olmuştur.

Silivri’de 9 yıl önce bir manda ile yetiştiriciliğe başlayan Subaşı, manda sütünün, oğlunun bronşit hastalığına iyi geleceği tavsiyesi üzerine bu işe başlayan Aysun Subaşı işlerini büyüterek büyük bir çiftliği yönetir hale gelmiştir. Manda sütü ve manda sütünden elde edilen ürünlerle adını duyuran Aysun Subaşı kadınlara da ilham olarak gösterilmektedir..


Aysun Subaşı Hayatı ve Biyografisi

aysun subasi hayati ve biyografisi

Oğlunun bronşit hastalığı nedeniyle profesyonel iş hayatını yarıda bırakarak köyüne yerleşen Subaşı, köyde tarım ve hayvancılıkla uğraşmaya karar verdikten sonra Laborant ve Veteriner Sağlık Bölümünü de okuyarak veteriner teknikeri oldu.

İstanbul Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğinin açtığı Süt Okulu’nda sütün içeriği ve faydaları hakkında eğitim alan Subaşı, bir doktorun oğlunun rahatsızlığına manda sütünün iyi geleceğini tavsiye etmesi üzerine köyüne 60 yıl sonra ilk mandayı getirdi.

Manda sütü içen oğlunun yıllar içinde sağlığına kavuştuğunu gözlemleyen Subaşı, bir taraftan da yetiştirdiği manda sayısını da artırarak manda sütünden yöresel ürünler üretmeye başladı.

Zamanla çiftliğini büyüten Subaşı, bugün köyünde manda sütü, yoğurdu, kaymağı, peyniri, sucuğu ve etinin yanı sıra geleneksel yöntemlerle mozzarella peyniri ayrıca erişte, tarhana, köy yumurtası, köy tavuğu, marmelat, biber, domates gibi ürünler üretiyor.

Subaşı, veteriner teknikeri olduğu için her birine farklı isimler koyduğu, adeta evlatları gibi gördüğü mandalarının her türlü sağlık sorunuyla da bizzat kendisi ilgileniyor. Son 11 yılını köy hayatına adayarak yörede mandacılık ve manda ürünleri konusunda bilinirliğin artmasını sağlayan Subaşı, yöresel ürün üretmek isteyen kadınlara da ilham kaynağı oluyor.

Instagram’da Aysun Subaşı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu