KPSS

KPSS Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır? KPSS Türkçe Dersine Hangi Konudan Başlanmalı

KPSS sınavına girmek isteyen herkesin en çok önem verdiği derslerden biri de Türkçe‘ dir. Hal böyle olunca KPSS Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır? KPSS Türkçe’ den Nasıl Full Çıkartılır? KPSS Türkçe Kaç Soru Var? araştırılmakta. KPSS Türkçe çalışmak için KPSS Türkçe Konu Dağılımı da bilmek gerekir. Gelin birlikte KPSS Paragraf, Dilbilimi ve tüm konular Nasıl Çalışılır? öğrenelim…

KPSS Türkçe Dersine Nasıl Çalışılır?

kpss turkce dersine nasil calisilir

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki ister sınav olsun ister ders çalışmak olsun ilk yapmanız gereken çalışacağınız sınav yada dersi analiz etmeniz gerektiğidir. Ders çalışmaya başlamadan önce sınav konu dağılımları ve çıkan soruları muhakkak analiz etmenizde fayda var. Konu dağılımını analiz ederseniz hangi konudan kaç soru çıkacağını öğrenir ve çalışma planınızı ona göre hazırlamış olursunuz. Hal böyle olunca zamanınızı daha dikkatli kullanırken bir yandan da hangi konulara ağırlık vereceğinizi planlamış da olursunuz.

Çoğu aday Türkçe dersinden düşük netler çıkarmakta.  bunun sebebi de  Türkçe dersine yeteri kadar önem verilmemesidir.  Adaylar Türkçe dersini daha kolay, hemen yapılabilir, hemen yüksek netlere ulaşılabilir sanmaktadır. Bu sebeple de Türkçe ersini hep erteler ve gereken önemi ve çalıma disiplinini sağlamazlar. Hal böyle olunca da birbirini takip eden etkenler sonucunda Düşük netlerle karşı karşıya kalınır.

Aslın bakılacak olursa b grubundan yüksek puan almak isteyen adaylar mutlaka Türkçe dersine ağırlık vermelidir ki genel yetenek bölümünde istenilen düzeyde soru çözelebilinsin.

Öncelikle bilmeniz gerekenlerden biri KPSS Türkçe Konuları Soru dağılımıdır.

kpss lisans turkce konu dagilimi

Türkçe dersini  3 Bölümde çalışabilirsiniz. Paragraf, dil bilgisi ve sözel mantık.

Paragraf Konusu Nasıl Çalışılır?

Paragraf, dil bilgisi ve sözel mantık. Paragraf konusuna çalışmak için önce parça parça bölümlere çalışmalı daha sonra ise bütünü birleştirmeli ve eksik kalan kısımları tamamlamalısınız. Paragraf bölümü için konu çalışması yapmadan önce her gün belirli sayıda paragraf çözmenizde fayda var. Bunun sebebi bilinçaltınız Paragraf çözme mantığına alışmalı ve bunu zihninize tanımlamalıdır. Her gün sürekli olarak Paragraf soruları çözdüğünüzde yanlışlarınız her geçen gün azalmaya başlar ve belli bir noktaya kadar gelirsiniz. Bunu yaparken kesinlikle 1 gün dahi ara vermemelisiniz. Bir günde olsa ara verdiğinizde yavaş yavaş tekrar en başta yaptığınız yanlış sayılarına dönersiniz.

Dil Bilgisi Konusu Nasıl Çalışılır?

dil bilgisi nasil calisilir

Öncelikle belirtelim ki Dil bilgisi bölümü hemen zihinde oturan ve konuya çalışır çalışmaz tüm soruları doğru yapacağınız bir bölüm değildir. Hele ki temeli olmayan öğrenciler dil bilgisi kısmında çok zorlanırlar. Dil bilgisi dersine çalışırken tüm konuları tek tek dinleyerek, not alarak ilerlemeniz gerekmekte. Bir konunun ardına o konu ile ilgili en az çözümlü 250-300 soru çözmelisiniz ki o konuyu istediğiniz şekilde pekiştirin. Bununla birlikte dil bilgisi kısmını sürekli tekrar etmelisiniz. Aslında her gün belirli bir zamanınızı dil bilgisi kısmı için ayırmalı ve günlük programınıza Türkçe dilbilgisi konusunu  muhakkak eklemelisiniz. Emin olun tüm bu çalışmaları tek tek yaptığınızda çok güzel sonuçlar almaya başlayacaksınız.


Sözel Mantık Konusu Nasıl Çalışılır?

sözel Mantık konusun da soruların doğru çözülmesinden ziyade hızlı çözülmesi önemlidir. Sözel mantık asıl amacı tablo kurmak ve yorumlamayı öğrenmektir ve bu sayede soruları daha hızlı ve kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Sözel mantık çalışırken hergün daha fazla soru çözmek ve her gün daha hızlı soru çözmeyi başarmanız sağlanmaktadır. Lakin en büyük yapılan yanlışlardan biri de bir müddet sonr sözel mantık da kendinden emin sanılması ve bırakılması. Her gün bir gün öncesinden 3-5 tane çözmeye devam etmelisiniz. Mantık soruları belirli sayılardadır. Her gün çözerek tüm soru çeşitlerini görür, hız kazanır ve doğru yaparsınız.

Şimdiden KPSS girecek tüm adaylara başarılar….


👉 KPSS Nasıl Çalışılır? KPSS Hazırlanmak İçin En İyi 10 Yöntem

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu