Kimdir

Nuri Gökaşan Kimdir, Kaç Yaşında? Nuri Gökaşan Hayatı ve Biyografisi

Nuri Gökaşan Kimdir, Kaç Yaşında? Nuri Gökaşan Hayatı ve Biyografisi. Gönül Dağı dizisinde Dişçi Musa karakterini canlandıran Nuri Gökaşan son günlerde en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. Oyuncu olması yanı sıra seslendirme sanatçısı olarak da bilinen Nuri Gökaşan hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda derledik.

Nuri Gökaşan Kimdir?

nuri gokasan kimdi

 

Türkiye’nin başarılı ve usta tiyatro ve sinema oyuncusu olması yanı sıra aynı zamanda seslendirme sanatçısı da olan Nuri Gökaşan Kimdir? en çok merak edilenler arasında yer aldı. Bunların yanı sıra yazar ve yönetmen de olan Nuri Gökaşan 1950 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. 2023 yılı itibari ile 73 yaşındadır ve aslen Ankaralıdır. Eğitim hayatından bahsedecek olursak; Ankara’da İktisadi Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nun Radyo TV Bölümü’nden mezun olmuştur.

Tiyatroya başlaması hayli ilgin olan Gökaşan, 1969 yılında Ankara’da Hanif Tiyatrosunda sahnelenen Vasıf Öngören‘in “Almanya Defteri” adlı tiyatro oyunun oyuncularından olan Mümtaz Sevinç‘in imtihanı nedeniyle Konya turnesine gidemeyeceğini bildirmesi üzerine onun rolüne hazırlanmış ancak Mümtaz Sevinç‘in imtihanı ertelenip Nuri Gökaşan o rolü oynayamayınca bir vodvil ustasının yanında aldı soluğu; Orhan Erçin‘e gitti.

Orhan Ercin Tiyatrosu’nda kazandığı parayla yurt dışına çıktı. Uzun bir süre Amsterdam‘da kaldı. Bu arada hippi felsefesini benimsedi. Hippi oldu. Yurt dışından gelince, toplumcu, gerçekçi oyunlar yapan tiyatrolarda çalıştı. 1970 yılında Orhan Ercin Tiyatrosu’nda profesyonel oldu ve Orhan Ercin Tiyatrosu’nda 6 yıl her bölümde çalıştı. Sonra 1976 yılında Çağdaş Sahne’ye geçti.

1970 – 2004 yılları arasında görev yaptığı tiyatrolardan bazıları; Orhan Ercin Tiyatrosu, Çağdaş Sahne, Ankara Komedi Sahnesi, Ali Hürol Tiyatrosu, Yeni Tiyatro, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda (AST), DAT Yapım (İst.), Tiyatro Bakış (İst.), Haldun Dormen Tiyatrosu, Bakırköy Belediye (İst.), Gencay Gürün Tiyatro İstanbul, Nedim Saban‘ın Tiyatro Kedi, Tiyatro Ekin. Bu süre içinde elliden fazla oyunda oyuncu ya da yönetmen olarak görev yaptı.


Nuri Gökaşan Hayatı ve Biyografisi

nuri gokasan hayati ve biyografisi

Hayatı boyunca bir çok tiyatro ve dizi ve filmde rol alan Nuri Gökaşan Son olarak Gönül Dağı dizisinde rol almaktadır. Kariyerinden bahsetmeye devam edecek olursak; 1971 yılında da Ankara TRT televizyonunda dublaj çalışmalarına başladı, 40 yılda çizgi film, belgesel, yerli yabancı film, dizi film gibi çok sayıda işe imza attı.

Nuri Gökaşan, Tiyatroya çok genç yaşta başladı, bugüne kadar altmış civarında oyunda ve altı müzikalde (”Atları da Vururlar”, ”Cahide”, ”Amfitrion”, ”Hisseli Harikalar Kumpanyası”, ”Dün Gece Yolda Giderken Komik Bir Şey Oldu”) rol aldı. Ondan fazla oyunu yönetti, TRT ile başlayan, özel kanallarla devam eden çok sayıda dizide oynadı, dublaj yaptı, reklam filmlerinde oynadı ve konuştu.

1987 yılında Metin Coşkun, Ayhan Önem, Ercan Demirel ve Bülent Yıldıran‘ la birlikte “Yeni Tiyatro” adını verdikleri tiyatro topluluğu kurdular. 1987-1988 sezonunda ilk oyunları Athol Fugard‘ın Ada adlı oyunu oldu. Bu oyunda oynadığı rolü ile; 1987-1988 sezonunda Türk Sanat Kurumu En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldı.

1997 yılında AST‘da iken emekliye ayrıldı. AST’dan sonra İstanbul’da oynamaya başladı. 1998 yılında tiyatrosunun efsane ismi Cahide Sonku‘nun hayat hikayesini anlatan ve başrollerini Nükhet Duru, Nuri Gökaşan, Mehmet Ulay ve Tomris Oğuzalp‘in paylaştığı Cahide Sonku müzikalinde oynadı.


Nuri Gökaşan Kariyeri

TRT’ye skeçler, parodiler yazdı, programlar yaptı, tiyatroya oyunlar yazdı. Bugüne kadar beş çocuk oyunu yazdı (”Ormandaki Televizyon”, ”Eski Değirmen”, ”Ağaçların Dansı”, ”Büyük Yeşil Tatlı Sirk”, ”Cumhuriyet Destanı”)

”Ağaçların Dansı” adlı oyunuyla Çevre Bakanlığı, Çevre Yazım Beratı’yla ödüllendirildi. Dört büyük oyun yazdı, ”Adam Adam” yazdığı ilk büyük oyunudur, daha sonra ”Belden Aşağı Tesellisi” ve ”Yirmibir” adlı oyunları yazdı, en son oyunu ise ”İki Telli Yüksek Randıman Stüdyosu”dur.

Çok sayıda farklı tiyatrolarda görev yaptı ve farklı tiyatro üsluplarıyla tanıştı. Orhan Elçin, Ast, Çağdaş Sahne, Yeni Tiyatro, Ankara Tiyatro Fabrikası, Ankara Komedi, Tiyatro Kedi, Tiyatro İstanbul, Dormen Tiyatrosu, Ankara Drama, Tiyatro Kare, çalıştığı tiyatrolardan bazılarıdır. Tiyatroda En İyi Erkek ve En İyi Yardımcı Erkek oyuncu ödülleri aldı.

Nuri Gökaşan, 80’li yıllarda Çocuk Programı Cumartesiden Cumartesiye programında parodiler yaptı. TRT‘de yayınlanan çizgi film He-Man ve Kainatın Hakimleri Çizgi Filminde Orko karakterini seslendirdi. yine TRT’de yayınlanan Red Kid çizgi filminde dalton kardeşlerden birini seslendirmiştir. Nuri Gökaşan, Adam Adam adlı oyunu ile Hollanda ve Almanya‘da 12 şehirde, 14 temsil verdi. Evliliğinden Segah adında bir kızı vardır.

Nuri Gökaşan Aldığı Ödüller

1989 – Türk Sanat Kurumu’nun En İyi Erkek Sanatçı ödülü – Ada oyunu

Nuri Gökaşan Kitapları

 • 2012 – Yirmi Bir
 • 2009 – Adam adam

Nuri Gökaşan Rol Aldığı Tiyatro Oyunlar

 • 2018 – Hababam Sınıfı : Rıfat Ilgaz – (Oyuncu) BKM
 • 2017 – Damadım Olur Musun? : uyarlama : Efe Yeşilay – (Oyuncu, Mümtaz Kadri Mülayim) Tiyatro Kedi
 • 2012 – Sil Baştan : Haldun Dormen – Dormen Tiyatrosu
 • 2010 – Leyla’nın Evi : Zülfü Livaneli -(Oyuncu) Tiyatrokare
 • 2009 – Adam Adam : Nuri Gökaşan (Oyuncu, Yönetmen, Yazar) – Ankara Tiyatro Fabrikası, Bo Sahne
 • 2009 – Dün Gece Yolda Giderken Komik Bir Şey Oldu müzikal : Haldun Dormen – Dormen Tiyatrosu
 • 2007 – Hisseli Harikalar Kumpanyası müzikal : Haldun Dormen – Dormen Tiyatrosu
 • 2000 – Amfitrion 2000 müzikal : Haldun Dormen – Dormen Tiyatrosu
 • 1998 – Atları da Vururlar Müzikali: Horace McCoy – DAT Prodüksiyon
 • 1998 – Cahide Sonku Müzikali : Gökhan Erarslan – Most Production
 • 1993 – 1994 – Bir Halk Düşmanı : Henrik Ibsen – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)
 • 1989 – Örümcek Kadının Öpücüğü : Manuel Puig – Yeni Tiyatro
 • 1988 – Ada : Athol Fugard – Yeni Tiyatro
 • 1983 – Arturo Ui”nin Önlenemez Yükselişi : Bertolt Brecht – Ankara Sanat Tiyatrosu (AST)

Nuri GökaşanYazdığı Tiyatro oyunları

 • Ormandaki Televizyon
 • Eski Değirmen
 • Ağaçların Dansı
 • Adam Adam
 • Belden Aşağı Tesellisi
 • İkitelli Yüksek Randıman Stüdyosu
 • Yirmibir

👉Sinan Canan Kimdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu