Bilgi Havuzu

Ortaokulda Devamsızlık Hakkı 2024 Kaç Gün?

Ortaokulda Devamsızlık Hakkı 2024 Kaç Gün? Ortaokulda Devamsızlıktan Kalma Var mı? Okulların açılması ile birlikte en çok merak edilen sorularının yanıtına bu makalemizden ulaşabilirsiniz. Gelin şimdi Ortaokulda devamsızlık hakkı hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Ortaokulda Devamsızlık Hakkı 2024 Kaç Gün?

ortaokulda devamsizlik hakki 2023

sömestr tatili sonrasında en çok merak edilenlerden biri de Ortaokulda Devamsızlık Hakkı 2024 Kaç Gün? Ortaokul öğrencilerin için devamsızlıktan sınıf tekrarı yapma yoktur. Tabi bu öğrencilerin hiç okula gelemeden sınıf geçebileceği anlamına gelmez.

Ortaokul yani 5. 6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri için direk sınıfta kalma yoktur. Tabi hiç okula gitmeden öğrencilerin sınıfı geçeceği anlamına gelmiyor. Ortaokulda 20 gündеn fazla dеvamsızlığı olan öğrеncilеrin sınıfı gеçеbilmеsi için Şubе Öğrеtmеnlеr Kurulu‘ndan gеçеr onayı alması gеrеkir.

Yönetmeliğin 36. maddesinin 5. fıkrasına göre ortaöğretim kurumlarında: Devamsızlık süresi özürsüz (raporsuz) olarak 10 gün, özürlü (raporlu) olarak 20 gün olmak üzere toplamda 30 gündür.

Yani 20 gündеn fazla dеvamsızlığı olan ortaokul öğrеncileri kuruldaki karara görе okulu gеçеbilir ya da sınıf tеkrarı yaşayabilir.


Ortaokulda 5 Gün Devamsızlık Yapan Teşekkür-Takdir Alabilir mi?

ortaokulda 5 gun devamsizlik yapan tesekkur takdir alabilir mi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı yönetmelik değişikliğiyle birlikte takdir ve teşekkür belgesini de içeren ödül sistemini değiştirdi. Buna göre, 5 gün devamsızlık yapan öğrenci, takdir ve teşekkür belgesi almaya hak kazanamayacak.

Yapılan düzenlemeye göre, başarı puanları kaç olursa olsun, 5 gün devamsızlık yapan öğrenciye takdir ya da teşekkür belgesi verilmeyecek. İşte, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yer alan o bilgiler;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

Ayrıca, devamsızlık süresi 10 günü ve toplamda 30 günü aşan öğrenciler ise ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak. İşte, yayımlanan o değişiklik;

Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır ve durumları yazılı olarak velilerine bildirilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 9. Sınıfta Devamsızlıktan Kalma Var mı? 

👉 Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu