Kimdir

Ümit Özlale Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında? Ümit Özlale Hayatı ve Biyografisi

Ümit Özlale Kimdir, Nereli, Kaç Yaşında? Ümit Özlale Hayatı ve Biyografisi. Siyasi kimliği yanı sıra akademisyen olan Ümit Özlale hangi partiden? Ümit Özlale eşi kim? sorularının cevapları merak edilmekte. Gelin birlikte Ümit Özlale hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Ümit Özlale Kimdir?

umit ozlale kimdir

Katıldığı programlar ve yaptığı yorumlara sık sık gündeme gelen Prof. Dr. Ümit Özlale Kimdir? araştırılmakta. Günümüzde İyi partide olan ve siyasi açıdan da önemli isimler arasında yer alan Ümit Özlale aynı zamanda 2023 seçimlerinde İzmir Milletvekili olarak seçilmiştir. 1972 yılında Holzheim’de dünyaya gelen Ümit Özlale, 2023 yılı itibari ile 51 yaşındadır ve aslen Girit Türkü bir alenin çocuğudur..

Eğitim hayatından bahsedecek olursak; 1987 yılına kadar Bornova Anadolu Lisesi’nde ortaokulu, devamında üç yıl boyunca İzmir Fen Lisesi’nde de liseyi okudu. Lisans eğitimini 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisat Bölümünde; ardından ABD’de bulunan Boston College’da yüksek lisansını 1998 yılında, doktorasını 2001 yılında tamamlamıştır..


Ümit Özlale Hayatı ve Biyografisi

umit ozlale hayati ve biyografisi

Akademik kariyerinden bahsedecek olursak; 2001 yılında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Özlale, 2006 yılında doçent, 2011 yılında profesör unvanı aldı. 2009’dan 2013 yılına kadar TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, 2013 yılından itibaren Özyeğin Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapmış ve Ekonomi Bölüm Başkanlığı görevini üstlenmiştir..

Hâlihazırda Harvard Summer School’da Kalkınma Ekonomisi dersleri vermektedir. 2015 yılında akademisyenler tarafından kurulan danışmanlık şirketi Sectoral and Economic Analysis Lab (SEAL)’in kurucu ortağıdır. Ümit Özlale, Merkez Bankası Ekonomik Araştırmalar ve Para Politikası Genel Müdürlüğünde danışman olarak çalıştı, ayrıca Maliye Bakanlığı ve Dünya Bankası ile projeler yürüttü..

2020 Eylül ayında katıldığı İYİ Parti’de Genel Başkan Yardımcılığı ve Genel İdare Kurulu üyeliği görevlerini yürütmeye başladı. Ümit Özlale, TÜBİTAK tarafından 40 yaşın altındaki üstün başarılı bilim insanlarına verilen Teşvik Ödülü’nün sahibidir..

Instagram’da Ümit Özlale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu