Kimdir

Murat Sabuncu Kimdir, Nerelidir? Murat Sabuncu Hayatı ve Biyografisi

Murat Sabuncu Kimdir, Kaç Yaşında? Ünlü gazeteci ve yazar olan Sabuncu, en çok merak edilenler arasında yer aldı. bir çok önemli gazetede çalışan ve Genel yayın yönetmenliği de yapan Murat Sabuncu evli mi, babası nereli araştırılmakta. Halk TV de yayınlanan programın sunuculuğunu da yapan Murat Sabuncu Hayatı ve Biyografisini gelin birlikte öğrenelim…

Murat Sabuncu Kimdir?

murat sabuncu kimdir kac yasinda aslen nereli

Bir çok gazetede çalışan ve ilk gazetecilik hayatına Milliyet Gazetesi ile başlayan Murat Sabuncu, 1971 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2023 yılı itibarı ile 52 yaşındadır ve aslen İstanbulludur. Uzunca yıllar farklı gazetelerde Genel Yayın Yönetmenliği yapan Sabuncu, son olarak Cumhuriyet Gazetesinde genel yayın yönetmenliği yapmıştır. Hali hazırda Halk TV Youtube kanalında yayınlanan İki Yorum adlı programı sunmaktadır.

bir dönem SKY Türk 360 TMSF’ye günlğk programlar yapan Sabuncu, gazeteci Eylem Türk ile evlidir ve Muratcan Sabuncu adında bir oğlu vardır. 2014 yılında Cumhuriyet gazetesinde yayın koordinatörü olarak çalışmaya başladı. Temmuz 2016’da Can Dündar’ın istifasının ardından Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirildi. Ekim 2016’da Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon sonucu terör örgütleri adına suç işlediği gerekçesiyle gözaltına alındı. Kasım 2016’da tutuklandı.

Yaklaşık 17 ay Silivri Cezaevi’nde kaldı. Nisan 2018’de “Örgüte üye olmamakla birlikte yardım etme” suçundan 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.


Murat Sabuncu Hayatı ve Biyografisi

murat sabuncu hayati ve biyografisi

Gazeteci Murat Sabuncu 1971 İstanbul doğumludur ve 2023 yılı itibariyle 52 yaşındadır. Sabuncunu annesi ve babası nereli olduğu hakkında bir bilgi yoktur. Yükseköğrenimini İstanbul Üniversitesi Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi bölümünde tamamladı. Lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Ticaret Üniversitesi‘nde Medya ve İletişim Sistemleri alanında yüksek lisans yaptı.

Gazeteci Eylem Türk ile evli olan Murat Sabuncu’nun bu evliliğinden bir çocuğu dünyaya gelmiştir. Gazeteciliğe ilk adımı Milliyet gazetesinde attı. Ekonomi servisinde muhabir olarak göreve başlayan Sabuncu, bir süre sonra Milliyet Ekonomi Servisi Müdürü oldu. Yaklaşık 14 yıl boyunca burada görev yaptı. Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra Tempo ve Fortune Türkiye dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Bir dönem SkyTürk kanalında günlük ve haftalık programlar yaptı.

Murat Sabuncu meslek hayatına Milliyet gazetesinde ekonomi servisinde muhabir olarak göreve başladı bir süre sonra Milliyet Ekonomi Servisi Müdürü oldu. Yaklaşık 14 yıl boyunca burada görev yaptı. Milliyet gazetesinden ayrıldıktan sonra Tempo ve Fortune Türkiye dergilerinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Bir dönem SkyTürk kanalında günlük ve haftalık programlar yaptı.

9 Mart 2018 tarihinde tahliye edilen Murat Sabuncu, bir süre daha Cumhuriyet gazetesindeki görevini sürdürdü. Ekim 2018’de T24‘te köşe yazıları kaleme almaya başladı. T24’teki ilk köşe yazısı, 18 Ekim 2018 tarihinde yayımlandı. Ayrıca T24’te “Sayıların Dili” adlı programı sunmaktadır. 15 Nisan 2020 tarihinde Levent Gültekin ve Şirin Payzınile birlikte Halk TV ekranlarında yayınlanan “Sözüm Var” programında yorumculuk yapmaya başladı.
Murat Sabuncu, Eylül 2020’de Halk TV’de yayınlanmaya başlayan “İki Yorum” programında Levent Gültekin ile birlikte gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmaktadır.

Twitter 👉 Murat Sabuncu


İlginizi Çekebilir 👇

👉Akif Çapraz Kimdir, Nerelidir? Akif Çapraz Hayatı ve Biyografisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu