Bilgi Havuzu

Sınava Nasıl Hazırlanılır? Sınavlarda Başarılı Olmak İçin En Etkili 5 Teknik

Sınava Nasıl Hazırlanılır? Sınavlarda Başarılı Olmak İçin En Etkili 5 Teknik. Hayatımızın her alanında girmek zorunda olduğumuz sınavlarda başarılı olmanız içiz En Etkili teknikleri sizler için paylaştık. Yazımıızn devamında tüm detayları bulabilirsiniz.

Sınava Nasıl Hazırlanılır?

sinava nasil hazirlanilir

Hayatımıza ilköğretim ile başladığımız eğitim ve öğretim dönemine tüm hayatımız boyunca devam etmekteyiz. Hele ki kariyer planlamanızda akademisyen olmak var ise eğitim hayatınız biraz daha uzatacak anlamına gelir. Hal böyle olunca eğitimin hayatımızda ki yeri önemli bir yer kaplamaktadır. Bu eğitim sonunda bir çok sınava tabii olmak zorundayız. Önemli olan ise sınavlarda başarılı olmak.

Sınavlar genellikle okul seviyelerinde ilerlemek adına kullanılan notlar için yapılır. Başarı ve başarısızlığın ana belirleyicileridir ve bu nedenle her zaman önem arz etmektedir. Ancak, bir çok öğrencinin yazılı sınavlarından korktuğunu biliriz. Yeterli hazırlık yaparak sınavlarınızı korkmadan yazabilirsiniz.

Sınavınız için hazırlıklara başlamanın birçok yolu vardır. Geçmiş sınav sorularını incelemek böyle bir yoldur. Ayrıca, özel ders almak (çevrimiçi veya çevrimdışı), özel kurs yada dershane gibi gruplarla çalışabileceğiniz şekilde de hazırlanabilirsiniz. Sınavlara hazırlanırken odaklanmakta oldukça önemlidir. Bununla birlikte ders çalışırken kullandığınız kaynakların güvenilirliği de başarınızla doğru orantılı olduğunu unutmamak gerekir.

Diğer bir konu ise sınava hazırlanırken planlı ve programlı çalışmak gerektiğini unutmamaktır. Her ders veya konu için önce konu anlatımı hazırlığı ile derse girmek, dersi derste öğrenmek, gün bitiminde konu tekrarı ardından test çözümü yaparak kalıcı bilgiye ulaşmış olursunuz. Aslında tematik olarak çalıştığınız takdirde başarılı olmayacağınız ders yada sınav yoktur. İşte sizlere Sınavlarda Başarılı Olmak İçin En Etkili 5 Teknik…


Sınavlarda Başarılı Olmak İçin En Etkili 5 Teknik

sinavlarda basarili olmak icin en etkili 5 teknik

  • Kendinize Yeterli Çalışma Süresi Verin
  • Arkadaşlarla Organize Bir Çalışma Grubu Oluşturun
  • Organize Bir Çalışma Alanına Sahip Olduğunuzdan Emin Olun
  • Geçmiş Sınavlardan Sorulara Bakın
  • Grafikleri ve Diyagramları Kullanın

Önünüze çıkan her türlü sınavı başarılı bir şekilde geçmemeniz için aslında bir sebep yok. İstediğiniz sınavda başarılı olmanıza yardımcı olması için sizlere farklı çalışma teknikleri hazırladık…


Kendinize Yeterli Çalışma Süresi Verin

Başarılı bir sınav için bir kaç ipucundan bahsedelim, bunlardan ilki çalışma süresidir. Kendinize okumak için yeterli zaman sunan bir program yapın. Hiçbir işi son dakikada bırakmamalısınız. Bir çalışma programına sahip olmak, etkili ve düzenli bir çalışma yapmanıza yardımcı olacaktır.

Her ne kadar birçok öğrenci son dakika çalışmasına alışmış ve başarılı olmakla övünse de, bu tavsiye edilmez. Başarılı bir test hazırlığı için en iyi yaklaşım değildir. Son dakikadan önce bir değerlendirme için çalışmaya başlamak daha iyidir.

Dersleri çok iyi anlamak için yeterli zaman yaratın. Sorumlu olduğunuz ders ve konuları listeleyin ve kolayca yerine getirebileceğiniz iyi çalışma planı hazırlayın. Planınıza sadık kalın ve başarılı bir sınav geçireceğinize emin olun.


Arkadaşlarla Organize Bir Çalışma Grubu Oluşturun

İyi bir çalışma grubuna sahip olmak, sınava hazırlanmanın mükemmel ve etkili bir yoludur. Birlikte okuduğunuz arkadaş grubunuz, bir dersin ya da konunun zorlandığınız kısımlarında size yardımcı olabilir. Bir grup ile ortak çalışırsanız, zorlandığınız konularda ortak soruları ele alıp ortak bir çalışma ile daha kalıcı bir cevap alıp grup üyeleri ile daha hızlı çözümler ür4etebilirsiniz.

İyi bir çalışma grubu seçmeye ve sahip olduğunuzda çalışma programınızda yer alan konu ve dersleri daha hızlı ve kolay anlayabilir ve ilerleyebilirsiniz. Bu yüzden de bir çalışma grubu seçerken bu faktörlere dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir.


Organize Bir Çalışma Alanına Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

sinavlarda basarili olmak icin

Çalışma ortamınız başarılı sınav hazırlığına ne kadar katkı sağladığını merak ediyor olabilirsiniz. Sınavlara hazırlanırken çalışma masanız; çalışma materyallerinizi alacak genişlikte olmalı. bir konuyu çalışırken masanızda birden fazla kitap ve defter açmak zorunda kalabilirsiniz.

Böyle durumlar için çalışma ortamınız ve çalışma masanız buna uygun şekilde dizayn edilmiş olursa, daha sağlıklı şekilde sınava hazırlanmış olursunuz.

Diğer bir konu da çalışma alanınızda uygun aydınlatma olduğundan da emin olmanız gerekir. Yetersiz ışıklandırılmış bir alanda okumak zorunda kalacağınız bir sınav hazırlığı yapmamalısınız. Ayrıca dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak durmaya özen gösterin. Herkesin düzen anlayışı çalışma anlayışı farklıdır.

Bazıları için son derece sakin bir çalışma ortamı gerekirken, bazıları için darmadağın bir yer daha rahat çalışılmasına olanak verir. Özetle çalışma alanınızı kendi rahat edeceğiniz şekilde, çalışırken rahatça odaklanacağınız şekilde hazırlamanızda fayda var.


Geçmiş Sınavlardan Sorulara Bakın

Sınava hazırlanırken en etkili yollardan biri de gireceğiniz sınav için daha önce çıkmış soruları gözden geçirmek. Sınava, daha önce çıkmış sorularla çalışmak, sizi sınavla ilgili birçok ön bilgi sunar. Sınav hazırlayan birimin soru sormak için kullandıkları soru şekillerini bilmenizi sağlar.

Ayrıca, farklı soru yapıları karşınıza çıktığı zaman siz önceden çıkmış soruları incelediğiniz için zihniniz bunlara hazırlıklı olacaktır. Bu sayede etkileyici cevaplar verebilecek, zamanında bitirebilecek ve beklenen başarıyı elde edebileceksiniz.


Not Alın ve Şekiller Kullanın

Küçük notlar ve akılda kalıcı detayları; farklı sembol ve şekiller ile geliştirerek, çalışma sisteminize eklerseniz hafızanızda daha kalıcı ve kesin öğrenme tekniği ile bilgi birikimi sağlayabilirsiniz. Görsel olarak da hafıza kalan bilgiler daha kalıcı olacaktır. Bu şekilde gireceğiniz sınava daha kalıcı bilgilerle girmiş olacak ve istediğiniz başarıyı elde etmiş olacaksınız.

Bunun nedeni, okuduklarımızı gördüğümüzde daha iyi öğrendiğimiz gerçeği yani görsel hafızanın etkisidir. Beyin, görsel olarak öğrenilen şeyleri yazılı notlardan öğrendiklerinden hatırlamaya daha yatkındır.  Daha iyi anlamak için okuduklarınızı küçük notlar ve şekiller ile destekleyerek çalışma planınıza ekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Öğrenim Sürecinde Devrim Yaratmayı Vaat Eden 2024’ün En İyi 6 Dil Öğrenme Uygulaması

👉 Daha Aktif Çalışmak İçin Uykunuzu Optimize Edin: Uyumak İçin Etkisi Kanıtlanmış 5 İpucu

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu