Çıkmış Sorular

Sınavlara Hazırlanırken Çıkmış Soruları Çözmenin Faydaları Nelerdir? Sadece Çıkmış Sorularla Sınava Hazırlanmak Yeterli mi?

Sınavlara hazırlanırken çıkmış soruları çözmenin önemi aslında bilinmektedir. Bununla birlikte sadece çıkmış sorular ile KPSS, YKS, LGS gibi tüm sınavlara çalışmak yeterli olmadığı aşikardır. Ayrıca öğrencilerin en çok merak ettiği ÖSYM aynı soruları sorar mı?, AÖF, KPSS Çıkmış Sorulara Çalışmak Yeterli mi? Çıkmış sorular Kaç Yılından itibaren Çözülmeli? sorular cevapları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Sınavlara Hazırlanırken Çıkmış Soruları Çözmenin Faydaları Nelerdir?

sinavlara hazirlanirken cikmis sorulari cozmenin faydalari nelerdir 1

Hayatımız boyunca ilköğretimden başlayarak üniversite bitimine kadar sürekli sınavlardan geçiyoruz. Hatta kariyer planlarında akademik kadro düşünenler ise daha fazla sınav stresine maruz kalabiliyor. Hal böyle olunca sınava çalışırken bir çok teknik ile karşı karşıya kalıyoruz. Her öğrencinin illa ki kendine özgü ders çalıma tekniği sınava hazırlanma yöntemi farklıdır. Tüm öğrencilerin ortak paydada buluştuğu nokta ise sınavlara hazırlanırken çıkmış sorulara çalışmak.

Sınavlara hazırlanırken öncelik her zaman öğrenmek olmalıdır. Çalışma programınızı hazırlarken ilk sırada yer alması gereken sınav müfredatında yer alan konuları çalışma planınıza dahil etmek olacaktır. Bununla birlikte Çıkmış soruları da planınıza dahil ederseniz karşınıza çıkacak soru türlerine ve hangi konulardan sorular çıktığına hakim olursunuz. Böylelikle sınavda daha başarılı olur ve hedeflerinize bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Sınav müfredatındaki soruları çalışırken çıkmış soruların yanı sıra sınav için özel olarak hazırlanan benzer soru formatlarını da çözmeye zaman ayırmanız gerekir.


ÖSYM Aynı Soruları Sorar mı?

Hayatınızda önemli bir dönüm noktası olacak sınavlara hazırlanırken önceliğiniz her zaman öğrenmek olmalıdır. Sınav müfredatında yer alan konuları öğrenmek çalışma programınızın ilk sırasında yer almalıdır. Sınav müfredatındaki konuları çalıştıktan sonra tekrar yaparken çözeceğiniz soruları çıkmış sorular arasında seçebilirsiniz. Bu sayede hem de pratik yapabilir hem de çok daha etkili bir çalışma süreci geçirebilirsiniz. Sınava hazırlığın temelini oluşturan basamakları yani konu öğrenme, tekrar etme, pratik yapmak için çıkmış sorulara ve soru formatlarına odaklanarak çalışmayı planlı bir şekilde yaparsanız istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Hayatımızı yönlendiren sınavlardan olan YKS içinde belirli soru tipleri vardır. Bu sebeple çıkmış sorulara çalışmak tüm adaylar için faydalı olacaktır. YKS üzerinden duruma bakıldığı zaman her yıl çıkacak soruların hangi konulardan geleceğini bilmek önemlidir. Çıkmış sorulara bakarken her bölümden hangi konulardan yaklaşık olarak kaç soru çıkacağını bilmek çalışma programı yapmak açısından oldukça faydalıdır. Böylelikle hangi konulara ne kadar ağırlık vermeniz gerektiğini görebilir ve soru formatlarını öğrendiğiniz zaman test çözme teknikleri hakkında yardım alabilirsiniz. Soru formatlarına göre hızlı çözüm yöntemlerini öğrenerek sınavda zamanı iyi kullanma açısından büyük avantaj elde edebilirsiniz.


Çıkmış Soruları Çözmenin Sağladığı Avantajlar

sadece cikmis sorularla sinava hazirlanmak yeterli mi

● Soru çözerek beyinde bulunan bilgiyi dışarı çağırmak pratikleşecektir.
● Soru çözmek bilgiyi nasıl kullanacağınızı öğretmektedir.
● Soru çözmek size nasıl soru sormanız gerektiğini de öğretecektir.
● Bilginin nasıl farklı şekillerde sorulduğunu, soru çözerek öğrenebilirsiniz.
● Sizin ne düşündüğünüzün değil, soru hazırlayanların ne düşündüğü ve hangi yöntemlerle soru hazırladıkları hakkında fikriniz olacaktır.
● Bol soru çözmek hangi konulara daha fazla ağırlık vermenizi sağlayarak, gereksiz yerlerde zaman harcamanızı önler ve sizi zamandan tasarruf ettirir.
● Bilgilerinizin pekişmesini sağlayarak sağlamlaştırır.
● Pratik yapma şansınız artar ve daha hızlı öğrenirsiniz.
● Soru çözmek zamanı nasıl kullanacağını öğretir.
● Eksik konuları hatırlatarak, ilgili konulara yoğunlaşmanızı sağlar.
● Kaygınızı dengede tutmayı sağlar ve özgüveniniz yükseltir.
● Sınav öncesi prova yapmanızı sağlayarak, hata yapma riskinizi azaltır.
● Nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında size ışık tutar.

Kariyer planlamanızda illaki YKS yada KPSS sınavlarından geçmeniz gerekecek. Bu sınavları kazanmanın en büyük şartı, bilgiyi toplamak ve bunu en iyi şekilde analiz edip öğrenmek. Bazen toplarsınız, fakat bunu yansıtamadığınızda sınavı kazanamayabilirsiniz. Bu yüzden çıkmış soruların size sınav için kazandıracağı çok şey olduğundan şüpheniz olmasın.


Sadece Çıkmış Sorularla Sınava Hazırlanmak Yeterli mi?

Öğrenciler arasında bazen yaratılan bir algı var ve sadece çıkmış sorulara çalışarak sınava hazırlanabilirim. Lakin bu şekilde yapılan bir çalışma programı maalesef ki tek başına yararlı olmayacaktır. Çünkü ÖSYM soru türleri; yorumlama, anlama , bilgi sorularını birlikte soruyor ve hal böyle olunca Çıkmış Sorulara sınava hazırlık yapılması sınavı kazanmak için yeterli olmayabilir. Çünkü öncelikle sınav konuları öğrenip bu doğrultuda çalışıp sonrasında çıkmış sorulara göz atıp eksiklerinizi analiz edebilirsiniz. Bunun sonucunda bol bol pratik yapmanız yararınıza olacaktır. Bu sayede aynı zamanda karşınıza çıkabilecek yeni tür sorulara da hazır olursunuz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 ÖSYM Sınavlarında Çıkmış Soruları Çözmek Neden Önemli?

Bizi Instgram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu