Bilgi Havuzu

2024 TYT Coğrafya Konuları PDF – TYT Coğrafya Hangi Konular Var?

2024 TYT Coğrafya Konuları PDF – TYT Coğrafya Hangi Konular Var?  2024 yılında yapılacak olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna hazırlanan adayların en çok merak ettiği TYT Coğrafya Kaç Konu, 2024 Coğrafya Hangi Konular çıkacak? TYT Coğrafya Kaç Soru ve Hangi Dersler Var? TYT Coğrafya Kaç Konu Var? sorularının cevaplarını sizler için bu yazımızda hazırladık. Kaynak olarak kullanabileceğiniz TYT Coğrafya konularını yazımızın devamında PDF formatında bulabilirsiniz.

2024 TYT Coğrafya Konuları PDF

2024 tyt cografya konulari pdf

Her yıl yapılan YKS sınavına 2024 yılında girecek olan adaylar bir yandan sınava hazırlanırken bir yandan da güncel müfredatı araştırmakta. Bu yazımızda 2024 TYT Coğrafya Konularını ele aldık. Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi TYT Sosyal Bilimler testinin içinde 20 sorudan 5 tanesi Coğrafya sorudur.

Ayrıca; TYT Coğrafya soruları 9. ve 10. sınıfta işlenen Coğrafya dersi konularından gelmektedir. 2024 TYT Coğrafya soruları toplamda14 konudan çıkmaktadır. Geçmiş yıllardaki Coğrafya çıkmış soruları incelediğinizde soruların bilgi ve bilgiyi yorumlamaya dayalı sorular olduğunu görebilirsiniz.

2024 TYT Coğrafya Konuları

 • Doğa ve İnsan
 • Coğrafi Konum
 • Harita Bilgisi
 • Dünya’nın Şekli ve Hareketleri
 • İklim Bilgisi
 • Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri
 • Yer’in Şekillenmesi
 • İç ve Dış Kuvvetler
 • Toprak Tipleri
 • Nüfus ve Yerleşme
 • Ortak Payda: Bölge
 • Ulaşım Yolları
 • Ekonomik Faaliyetler
 • Doğal Afetler

Aşağıdaki tabloda konulara göre TYT Coğrafya soru dağılımını görebilirsiniz.

TYT Coğrafya Soru Dağılımı

Konu Adı201720182019202020212022
Doğa ve İnsan111
Coğrafi Konum11
Harita Bilgisi1111
Dünya’nın Şekli ve Hareketleri1
İklim Bilgisi231111
Türkiye’nin İklimi ve Yer Şekilleri
Yer’in Şekillenmesi1111
Nüfus ve Yerleşme321211
Ulaşım Yolları1
Ekonomik Faaliyetler1
Ortak Payda: Bölge2111
Doğal Afetler1111
Toplam12125555

2024 TYT Coğrafya Konuları PDF


TYT Coğrafya Kaç Konu Var?

2024 tyt cografya kac konu var

TYT Sosyal Bilimler testinin içinde 20 sorudan 5 tanesi Coğrafya sorudur ve sorular 9. ve 10. sınıfta işlenen Coğrafya dersi konularından gelmektedir.

TYT Coğrafya soruları 14 konudan gelmektedir. Yıllara göre TYT Coğrafya çıkmış soruları incelediğimizde TYT Coğrafya testinde en çok soru Nüfus ve Yerleşme, İklim Bilgisi, Doğal Afetler, Harita Bilgisi, Ortak Payda: Bölge ve Doğa ve İnsan konularından gelmektedir.

TYT hazırlık aşamasında en çok soru gelen konulara ağılık vererek ve bol bol soru çözerek net sayınızı arttırabilirsiniz.


2024 YKS (TYT-AYT) Tarih YouTube Kanal Önerileri


TYT’de Kaç Soru Var?

TYT sınavında 9 ve 10. sınıf konularından toplamda 120 soru vardır. Derslere göre soru dağılımı şu şekildedir:

 • Temel Matematik testi: 40 soru
 • Türkçe testi: 40 soru
 • Sosyal Bilimler testi: 20 soru
 • Tarih: 5 soru
 • Coğrafya: 5 soru
 • Felsefe: 5 soru
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 5 soru
 • Fen Bilimleri testi: 20 soru
 • Fizik: 7 soru
 • Kimya: 7 soru
 • Biyoloji: 6 soru

7 Adımda TYT Çalışma Tavsiyeleri

1- Kendinize Hedef Belirleyin

Hangi sınav olursa olsun öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Sadece sınav için değil hayatta da bir hedefiniz olur ise daha emin adımlar atabilirsiniz. Hedefinize yoğunlaştığınız takdirde daha motive olmuş şekilde çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Hedefinize odaklanarak çalışırsanız daha verimli şekilde sınava hazırlanabilirsiniz.

2- Planlı ve Programlı Bir Şekilde Çalışın

En önemli detaylardan biri de planlı çalışmak. Kendi hayat temponuza uygun şekilde bir çalışma programı belirleyin. Çalışma programınız önce konu anlatımı çalışması arkasından tekrar ardından gerekiyorsa video anlatımlı çalışma ve ardından soru çözümü olsun. Sıralamayı kendi anlama kapasitenize göre tekrarlayabilirsiniz. Tabi mola vermeyi unutmayın ve arada kendinize ödül vererek molalarda farklı aktivitelerde yapmayı ihmal etmeyin.

3- Kaynaklarınızı İyi Seçin

Ders çalışırken yararlandığınız kaynakların doğruluğundan ve kendi seviyenize uygun olduğundan emin olun. Kaynak seçimi çalışma planınız kadar önemlidir. Her kaynağın odağı ve soru tipleri kendine özgü olabileceği için farklı kaynaklardan faydalanmak her zaman sizin için daha iyi olacaktır. Bununla birlikte en çok güvendiğiniz ve daha iyi anladığınız bir kaynak seçimi yapmanızda yarar var. Sınava hazırlanırken yetersiz kaynaklardan uzak durmak ve kaliteli kaynaklara yönelmelisiniz.

4- İyi Olmadığınız Derslere Ağırlık Verin

TYT konularını vakıf olup tüm derslerin konularını da inceledikten sonra kendinizi öncelikle bir test edin. Hangi konularda iyisiniz ve hangi konularda yetersiz olduğunuzu keşfedin. Kendinizi ölçtükten sonra zayıf olduğunuz konulara daha fazla ağırlık vererek sınavda daha iyi bir performans elde edebilirsiniz. Unutmayın ki ne kadar çok soru çözerseniz sizin yararınıza.

5- Kitap Okumayı İhmal Etmeyin

Her ne olursa olsun her gün aralıksız olarak mutlaka kitap okuyun. en az 10 sayfa bile okusanız da günlük kitap okuma rutininizi bozmadan devam edin. Kitap okumak sınavda soruları daha iyi anlamanızı ve daha iyi kavrayarak kolaylıkla soru çözmenizi sağlayacaktır. Hem zihninizi okuma hızına alıştırmış hem de okunanı anlama yeteneğini daha da hızlandırmış olacaksınız. Doğal olarak buda size sınavda 1 adın öne taşıyacak ve sınav süresini daha aktif kullanmış olacaksınız.

6-Bol Bol Deneme Çözün

Sınav yaklaşırken konuları bitirmiş olmalısınız ki artık soru çözerken hızınızı belirleyebilesiniz. Etrafınızda yapılan bütün denemelere katılın ve sonuçları mukayese edin.  Sürekli denemelere katılmak hem eksiklerinizi görmenize hem de sınav sırasında hızınızın artırmanıza faydalı olacaktır. Denemeler sayesinde hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini görebilir ve soru çözme hızınızın yeterli olup olmadığını tecrübe edebilirsiniz.

7- Uyku Düzeni ve Beslenmenize Önem Verin

Sınav süresince dikkat etmeniz gerekenlerden biri de uyku düzeni. Uykunuzu aldığınızdan emin olun verimli bir şekilde çalışmalarınızı yapın. Yorgun uykusuz bir şekilde ders çalışamazsınız. bununla birlikte beslenme de çok önemlidir. Sağlıklı beslenerek çalışma motivasyonunuzu artırabilir ve uyku düzeni ile pekiştirirseniz daha verimli şekilde ders çalışabilirsiniz.


👇İlginizi Çekebilir👇

TYT Matematik Konuları 2024 PDF

2024 TYT Türkçe Konuları PDF

2024 TYT Tarih Konuları PDF


En İyi Ders Anlatan YKS YouTube Kanal Önerileri 2024 (TYT-AYT)

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu