Bilgi Havuzu

2024 TYT Fizik Konuları PDF – TYT Fizik Hangi Konular Var?

2024 TYT Fizik Konuları PDF – TYT Fizik Hangi Konular Var?  2024 yılında yapılacak olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna hazırlanan adayların en çok merak ettiği TYT Fizik Kaç Konu, 2024 Fizik Hangi Konular çıkacak? TYT Fizik Kaç Soru ve Hangi Dersler Var? TYT Fizik Kaç Konu Var? sorularının cevaplarını sizler için bu yazımızda hazırladık. Kaynak olarak kullanabileceğiniz TYT Fizik konularını yazımızın devamında PDF formatında bulabilirsiniz.

2024 TYT Fizik Konuları PDF

2024 tyt fizik konulari pdf

Her yıl yapılan YKS sınavına 2024 yılında girecek olan adaylar bir yandan sınava hazırlanırken bir yandan da güncel müfredatı araştırmakta. Bu yazımızda 2024 TYT Fizik Konularını ele aldık. Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi TYT Fen Bilimleri testinin içinde 20 sorudan 7 tanesi Fizik sorudur.

Ayrıca; TYT Fizik soruları 9. ve 10. sınıfta işlenen Fizik dersi konularından gelmektedir.  2024 TYT Fizik soruları toplamda 9 konudan çıkmaktadır. Geçmiş yıllardaki Fizik çıkmış soruları incelediğinizde soruların bilgi ve bilgiyi yorumlamaya dayalı sorular olduğunu görebilirsiniz.

2024 TYT Fizik Konuları

 • Fizik Bilimine Giriş
 • Madde ve Özellikleri
 • Basınç ve Kaldırma Kuvveti
 • Isı, Sıcaklık ve Genleşme
 • Kuvvet ve Hareket
 • İş, Güç ve Enerji
 • Elektrik ve Manyetizma
 • Optik
 • Dalgalar

Aşağıdaki tabloda konulara göre TYT Fizik soru dağılımını görebilirsiniz.

TYT Fizik Soru Dağılımı

Konu Adı201720182019202020212022
Fizik Bilimine Giriş1311
Madde ve Özellikleri111
Isı ve Sıcaklık221111
Optik132211
Basınç11
Basit Makineler1
Sıvıların Kaldırma Kuvveti211
Hareket11111
Dinamik2
İş ve Enerji111
Elektrik Akımı1111
Mıknatıs ve Manyetik Alan11
Ses1
Elektrostatik11
Dalga111
Elektriksel Güç ve Enerji1
Toplam14147777

2024 TYT Fizik Konuları PDF


TYT Fizik Kaç Konu Var?

2024 tyt fizik kac konu var

TYT Fen Bilimleri testinin içinde 20 sorudan 7 tanesi Fizik sorudur ve sorular 9. ve 10. sınıfta işlenen Fizik dersi konularından gelmektedir.

TYT Fizik soruları 9 konudan gelmektedir. Yıllara göre TYT Fizik çıkmış soruları incelediğimizde TYT Fizik testinde en çok soru Optik, Isı ve Sıcaklık, Fizik Bilimine Giriş, Hareket ve Elektrik Akımı konularından gelmektedir.

TYT hazırlık aşamasında en çok soru gelen konulara ağılık vererek ve bol bol soru çözerek net sayınızı arttırabilirsiniz.


2024 YKS (TYT-AYT) Fizik YouTube Kanal Önerileri


TYT’de Kaç Soru Var?

TYT sınavında 9 ve 10. sınıf konularından toplamda 120 soru vardır. Derslere göre soru dağılımı şu şekildedir:

 • Temel Matematik testi: 40 soru
 • Türkçe testi: 40 soru
 • Sosyal Bilimler testi: 20 soru.
 • Tarih: 5 soru
 • Coğrafya: 5 soru.
 • Felsefe: 5 soru
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 5 soru.
 • Fen Bilimleri testi: 20 soru
 • Fizik: 7 soru.
 • Kimya: 7 soru
 • Biyoloji: 6 soru

7 Adımda TYT Çalışma Tavsiyeleri

1- Kendinize Hedef Belirleyin

Hangi sınav olursa olsun öncelikle kendinize bir hedef belirleyin. Sadece sınav için değil hayatta da bir hedefiniz olur ise daha emin adımlar atabilirsiniz. Hedefinize yoğunlaştığınız takdirde daha motive olmuş şekilde çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz. Hedefinize odaklanarak çalışırsanız daha verimli şekilde sınava hazırlanabilirsiniz..

2- Planlı ve Programlı Bir Şekilde Çalışın

En önemli detaylardan biri de planlı çalışmak. Kendi hayat temponuza uygun şekilde bir çalışma programı belirleyin. Çalışma programınız önce konu anlatımı çalışması arkasından tekrar ardından gerekiyorsa video anlatımlı çalışma ve ardından soru çözümü olsun. Sıralamayı kendi anlama kapasitenize göre tekrarlayabilirsiniz. Tabi mola vermeyi unutmayın ve arada kendinize ödül vererek molalarda farklı aktivitelerde yapmayı ihmal etmeyin.

3- Kaynaklarınızı İyi Seçin

Ders çalışırken yararlandığınız kaynakların doğruluğundan ve kendi seviyenize uygun olduğundan emin olun. Kaynak seçimi çalışma planınız kadar önemlidir. Her kaynağın odağı ve soru tipleri kendine özgü olabileceği için farklı kaynaklardan faydalanmak her zaman sizin için daha iyi olacaktır. Bununla birlikte en çok güvendiğiniz ve daha iyi anladığınız bir kaynak seçimi yapmanızda yarar var. Sınava hazırlanırken yetersiz kaynaklardan uzak durmak ve kaliteli kaynaklara yönelmelisiniz.

4- İyi Olmadığınız Derslere Ağırlık Verin

TYT konularını vakıf olup tüm derslerin konularını da inceledikten sonra kendinizi öncelikle bir test edin. Hangi konularda iyisiniz ve hangi konularda yetersiz olduğunuzu keşfedin. Kendinizi ölçtükten sonra zayıf olduğunuz konulara daha fazla ağırlık vererek sınavda daha iyi bir performans elde edebilirsiniz. Unutmayın ki ne kadar çok soru çözerseniz sizin yararınıza..

5- Kitap Okumayı İhmal Etmeyin

Her ne olursa olsun her gün aralıksız olarak mutlaka kitap okuyun. en az 10 sayfa bile okusanız da günlük kitap okuma rutininizi bozmadan devam edin. Kitap okumak sınavda soruları daha iyi anlamanızı ve daha iyi kavrayarak kolaylıkla soru çözmenizi sağlayacaktır. Hem zihninizi okuma hızına alıştırmış hem de okunanı anlama yeteneğini daha da hızlandırmış olacaksınız. Doğal olarak buda size sınavda 1 adın öne taşıyacak ve sınav süresini daha aktif kullanmış olacaksınız..

6-Bol Bol Deneme Çözün

Sınav yaklaşırken konuları bitirmiş olmalısınız ki artık soru çözerken hızınızı belirleyebilesiniz. Etrafınızda yapılan bütün denemelere katılın ve sonuçları mukayese edin.  Sürekli denemelere katılmak hem eksiklerinizi görmenize hem de sınav sırasında hızınızın artırmanıza faydalı olacaktır. Denemeler sayesinde hangi konulara ağırlık vermeniz gerektiğini görebilir ve soru çözme hızınızın yeterli olup olmadığını tecrübe edebilirsiniz..

7- Uyku Düzeni ve Beslenmenize Önem Verin

Sınav süresince dikkat etmeniz gerekenlerden biri de uyku düzeni. Uykunuzu aldığınızdan emin olun verimli bir şekilde çalışmalarınızı yapın. Yorgun uykusuz bir şekilde ders çalışamazsınız. bununla birlikte beslenme de çok önemlidir. Sağlıklı beslenerek çalışma motivasyonunuzu artırabilir ve uyku düzeni ile pekiştirirseniz daha verimli şekilde ders çalışabilirsiniz.


👇İlginizi Çekebilir👇

TYT Matematik Konuları 2024 PDF

2024 TYT Geometri Konuları PDF

2024 TYT Türkçe Konuları PDF

2024 TYT Tarih Konuları PDF

2024 TYT Coğrafya Konuları PDF

2024 TYT Felsefe Konuları PDF

2024 TYT Din Kültürü Konuları PDF


En İyi Ders Anlatan YKS YouTube Kanal Önerileri 2024 (TYT-AYT)

Bizi Instagram’ dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu